Хуманитарните кризи, миграционните потоци и взаимодействието между институциите бяха обсъдени в рамките на Националната научна програма „Сигурност и отбрана“
Тематичен семинар на тема „Хуманитарни кризи, бежански и миграционни потоци – взаимодействие между институциите“ се състоя в рамките на Националната научна програма „Сигурност и отбрана“ (ННП СиО).
Семинарът бе открит от проф. д-р Димитър Димитров, ректор на УНСС, който отбеляза важността на събитието и на ННП СиО за развитието на страната, особено с оглед на съвременните предизвикателства пред сигурността и отбраната на България.
Гл. ас. д-р Атанас Димитров, научен секретар на катедра „Национална и регионална сигурност“ и модератор на семинара, посочи, че целта на събитието е да се продължи и задълбочи темата за ролята на България в управлението на миграционните процеса, включително посредством създаването на капацитет за участието в хуманитарни мисии с цивилен компонент.
Гост-лектори на семинара бяха Антонио Камил, независим експерт и консултант по сигурността към Международната организация по миграция, Марко Рамацоти, специалист по управление на хуманитарни проекти и проекти по развитието в конфликтни и пост-конфликтни зони и Николас Родригес, съветник оперативен мениджмънт към Върховния комисариат на ООН за бежанците (ВКБООН) в България. Сред участниците бяха и ръководителят на катедра „Национална и регионална сигурност“ и координатор на ННП СиО за УНСС доц. д-р Нончо Димитров, Мариана Тошева, председател на Държавната агенция за бежанците при Министерския съвет на Република България, полк. доц. д-р инж. Дилян Димитров от Националния военен университет „Васил Левски“, проф. д-р Валери Иванов от Института по отбрана „Проф. Цветан Лазаров“, Слав Бараков, зам.-програмен мениджър на Бежанско-мигрантската служба на Българския червен кръст, преподаватели и студенти от УНСС, от Академия на МВР и Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
В своите презентации Антонио Камил и Марко Рамацоти фокусираха вниманието върху връзката между теория и практика и важността на включването на хуманитарната дейност като част от външната политика на една страна, давайки пример с Република Италия. Бе обърнато специално внимание на ролята на специалиста по сигурността и необходимостта от извършването на риск анализ, оценка на риска и следването на политики и модели за сигурност в зони, имащи потенциала да допринесат и за миграционни потоци.
Николас Родригес от ВКБООН България подчерта предизвикателствата пред страната ни по отношение на приема и интеграцията на търсещите убежище, наблягайки на положителните примери в българското общество.
Антонио Камил (вдясно) | Марко Рамацоти (в средата) |
Участниците в семинара се обединиха около мнението, че е необходима по-активна роля на държавата в управлението на хуманитарните кризи и миграционните процеси, както и около необходимостта от по-нататъшно поставяне на темата на дневен ред.
За ННП СиО
Националната научна програма „Сигурност и отбрана“ е одобрена с Решение на Министерския съвет от 21 октомври 2021 г. и е в изпълнение на Националната стратегия за развитие на научните изследвания 2017 - 2030 г. с цел повишаване на националния научен капацитет в областта на сигурността и отбраната.
УНСС е партньор по Програмата, която се осъществява съвместно с Института по отбрана „Проф. Цветан Лазаров“, Университета по библиотекознание и информационни технологии, Военната академия „Г. С. Раковски“, Центъра за изследвания по национална сигурност и отбрана към Българската академия на науките, Академията на Министерството на вътрешните работи, Висшето военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“, Националния военен университет „Васил Левски“ и Висшето военновъздушно училище „Г. Бенковски“.