Кръгла маса на тема „Пране на пари и криптоикономика“ се проведе в нашия университет
„Пране на пари и криптоикономика“ беше темата на кръглата маса, която се проведе в УНСС. Събитието се организира съвместно от Университета и Националната агенция за приходите (НАП). Форумът откри ректорът на УНСС проф. д-р Димитър Димитров.
Лекторите от НАП представи гл. ас. д-р Петкан Илиев, преподавател в катедрата „Икономикс“, инициатор на събитието и създател на новата магистърска програма „Криптоикономика“, която УНСС открива от януари 2025 г. Той подчерта, че идеята на форума е двете институции да дискутират въпросите, свързани с прането на пари и криптоикономиката, регулациите в тази област и възможностите, които УНСС предлага чрез новата магистърска специалност „Криптоикономика“ за обучение на необходимите кадри.
Проф. д-р Димитър Димитров, Александър Попов, директор на дирекция „Надзор върху хазарта и хазартната дейност“ в НАП, гл.ас. д-р Петкан Илиев (от ляво надясно) |
„Темата на форума е много интересна и актуална. Похвално е, че университетът в лицето на катедра „Икономикс“ и на гл. ас. д-р Петкан Илиев върви към една нова област както за България, така и за света – криптоикономиката, криптовалутите, регулациите в тази област, както и ролята на НАП в този процес“, каза проф. д-р Димитър Димитров и подчерта: „Сигурно трябва да бъдат направени промени в нормативната уредба, но ние, като образователна институция и като най-големият бизнес университет в България и Югоизточна Европа, се стремим да задаваме устойчиви образователни модели. Затова с помощта на бизнеса и институциите създаваме и развиваме програми в областта на изкуствения интелект и киберсигурността, а сега и в сферата на криптоикономиката, програма, която е единствена по рода си не само за България, но и за други държави. УНСС обучава бъдещите лидери на нацията и трябва да сме новатори, винаги една крачка напред в бъдещето“.
Александър Попов, директор на дирекция „Надзор върху хазарта и хазартната дейност“ в НАП, посочи, че дирекцията, която той ръководи, организира и контролира цялостния процес по лицензионния режим, предвиден в Закона за хазарта и поднормативните актове, свързани с него. Дирекцията координира и контролира проучвания, анализи, предложения и оценки по отношение на лицензионната дейност на хазарта и хазартните дейности. По отношение на криптовалутите НАП участва в процесите споделено с други институции, като е необходимо да се направи регулаторна рамка. Александър Попов отбеляза, че НАП поддържа регистрите по Закона за хазарта: Регистър на организаторите на хазартни игри; Регистър на организаторите на дейности по производство, разпространение и сервиз и по внос, разпространение и сервиз на игрално оборудване; Регистър на издадените, продължените, предсрочно прекратените, отказаните и отнетите лицензи за организиране на хазартните игри и за извършване на дейностите по Закона за хазарт; Регистър на утвърденото игрално оборудване.
Владимира Саранделиева, началник отдел „Превенция и противодействие срещу изпирането на пари“, изнесе презентация на тема „Прозрачност и сигурност: Предизвикателства пред НАП в сектор хазарт по превенция и противодействие срещу изпирането на пари в 21. век“. В презентацията си лекторът запозна присъстващите със законодателната рамка, отговорните институции и дейността и ролята на НАП в процеса по отношение противодействието за изпирането на пари.
От януари 2025 г. УНСС открива нова магистърска програма – „Криптоикономика“
Появата и продължаващото развитие на блокчейн технологиите, както и свързаните с тях взаимоотношения, предпоставят качествено нови предизвикателства пред управлението на икономическите процеси на глобално, национално и индивидуално равнище. За да отговори на тези предизвикателства, катедра „Икономикс“ създаде магистърската специалност „Криптоикономика“ в тясно сътрудничество с партньори от бизнеса и изтъкнати представители на други катедри от университета. Тя предоставя задълбочени познания за актуалното развитие на сферата, наред със споделянето на богат практически опит от страна на представителите на бизнеса. Обучението в новата магистърска програма „Криптоикономика“ е в рамките на два семестъра. Целта е да се подготвят висококвалифицирани специалисти, със задълбочени познания за икономическите аспекти на блокчейн технологиите, техните приложения и взаимоотношенията, които възникват във връзка с тях; развиване на практически умения за оценяване на ползите за организациите, за разработване и внедряване на блокчейн приложения на фирмено и публично равнище в съответствие с действащата правна рамка, за създаване на публични политики, регулиращи използването на тези технологии и оценяване на тяхното въздействие; изграждане на способности за оценяване на икономическите и финансовите характеристики на различни криптоактиви, тяхното място в индивидуалните и институционалните инвестиционни портфейли и управлението на рисковете, свързани с тях.
Завършилите специалност „Криптоикономика“ в ОКС „магистър“ могат да изпълняват стратегически и оперативни функции при управлението на икономическите процеси на фирмено, национално и международно равнище. Особено ценни са като експерти, консултанти, анализатори и ръководни кадри в областта на подготовката и изпълнението на проекти за използване на блокчейн технологии в бизнеса и публичния сектор; разработването и прилагането на инвестиционни стратегии, включващи разнообразни криптоактиви; интегриране на изкуствения интелект в развитието на бизнес проекти и др. В качеството на експерти и ръководители те могат да работят в консултантски организации, специализирани агенции, финансови и банкови институции, както и в международни икономически и финансови организации.