Финансиране за над 4,7 милиона спечели УНСС по процедура „Подкрепа за развитие на проектна докторантура“
Официално бяха връчени договорите по процедура „Подкрепа за развитие на проектна докторантура“ на програма „Образование“ 2021 – 2027, съфинансирана от Европейския социален фонд плюс (ЕСФ+). Събитието се проведе в зала „Яйцето“ на Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
Университетът за национално и световно стопанство спечели финансиране за изпълнението на два нови проекта на обща стойност 4 724 935 лв.
Основната цел на процедурата BG05SFPR001-3.004 – „Подкрепа за развитие на проектна докторантура“, ПО е насърчаване на иновативното обучение на докторанти чрез стимулиране на свързаността между висшите училища и научните организации за постигане на по-високо качество на преподаването и научните резултати и подпомагане процеса на развитие на иновативната икономика с фокус Индустрия 5.0, зелен преход, син растеж и/или областите на ИСИС и регионалните потребности на пазара на труда.
Проектът BG05SFPR001-3.004-0013 „Проектна докторантура 2030“ е с общ бюджет 2 878 949 лв. и е с ръководител проф. д-р Димитър Димитров, ректор на УНСС. Проектът ще бъде изпълняван в партньорство с Университета по хранителни технологии (УХТ). Неговата основната цел е развитието на иновативното и интердисциплинарното обучение на докторанти в УНСС, в партньорство с УХТ, за постигане на по-високо качество на преподаване и научни резултати, максимално съотносимо с Индустрия 5.0, зеления преход и областите на ИСИС, отчитайки регионалните потребности и нужди за персонал с докторска степен към 2030 г. На базата на идентифицираните предизвикателства пред висшето образование в обучението на докторанти и конкретната необходимост от кадри, притежаващи ОНС „доктор“, на пазара на труда УНСС, като бизнес университет номер едно в Република България, и УХТ – Пловдив, като водещ университет в сферата на хранителните и биотехнологиите, следва да надградят обучението на своите докторанти. Отчитайки необходимостта от обучението на докторантите с фокус върху Индустрия 5.0, зеления преход, синия растеж и областите на ИСИС, УНСС ще си партнира с УХТ, което ще даде възможност за споделяне на ресурси и ноу-хау. Създаването на докторантски училища за обучение на докторанти ще даде възможност за развитие на иновативно и интердисциплинарно обучение за постигане на по-високо качество на преподаване и научни резултати. Изпълнението на проекта ще допринесе за подобряването на приложимостта на пазара на труда и на качеството на висшето образование, повишаването на знанията и създаването на умения за преход към зелена икономика във всички степени на висшето образование. То ще бъде допълнено чрез участието на асоциирани партньори, които са адресирали конкретни бизнес потребности чрез обоснована нужда от персонал, ангажиран с НИРД, притежаващ докторска степен. Осъществяването на краткосрочни мобилности от докторантите и академичния състав на УНСС и УХТ в страните от ЕС, както и в партньорските университети от алианса ENGAGE.EU ще допринесе за повишаване качеството и приложимостта на заложените докторски програми и отварянето им за международно сътрудничество.
Проектът адресира конкретни идентифицирани потребности на следните целеви групи: докторанти и академичен състав от УНСС от ПН 3.8 „Икономика“ и УХТ от ПН 5.3 „Комуникационна и компютърна техника“, ПН 5.11 „Биотехнологии“, ПН 5.12 „Хранителни технологии“.
Проектът „Иновативно обучение на докторанти 2030“ е с общ бюджет 1 845 986 лв. и е с ръководител доц. д-р Мария Воденичарова. Проектът ще бъде изпълняван в партньорство с Аграрния университет – Пловдив (АУ – Пловдив) и има за цел да обвърже докторантските програми в УНСС по ПН 3.7. „Администрация и управление“ и 3.6. „Право“ с тези на АУ – Пловдив по ПН 4.4. „Науки за земята“ с приоритетите за развитие на икономиката и пазара на труда и да повиши нивото на практическата им приложимост. В резултат от проекта ще бъдат разработени три докторантски училища в АУ – Пловдив и едно в УНСС.
В УНСС ще се разработи едно интердисциплинарно докторантско училище, което ще включи комбинация между управление и право, които в ежедневната практиката са взаимно допълващи се.
Докторантското училище ще включва следните акредитирани докторски програми: „Администрация и управление (Регионално развитие)“, „Организация и управление извън сферата на материалното (Публична администрация)“, „Управление“, „Гражданско и семейно право“ и „Административно право и административен процес“. Асоциирани партньори на проекта са сдружение „Зелени Балкани“ – Стара Загора, Асоциацията на българските градове и региони и „АУТЕГРИ“ ЕООД, които ще подпомогнат практическата ориентираност на докторските програми.
Двата университета ще споделят ресурси: библиотеки, бази данни с научни изследвания, консултации с преподаватели, възможност за посещение на допълнителни курсове и други ресурси, необходими за провеждането на качествено обучение на докторантите, направата на интердисциплинарни и многоаспектни научни изследвания с висока добавена стойност и разработването на успешни дисертационни трудове.
Ще бъдат записани 14 докторанти в новите програми, трима от които в АУ – Пловдив. На всеки един от докторантите ще бъде осигурена възможност за специализация в чужбина и работа с партньор от практиката. Двата проекта ще бъдат изпълнявани от екипи на УНСС и горепосочените партньори до 31.12.2029 г.
Ректорското ръководство поздравява екипите, разработили проектните предложения и им пожелава успешно изпълнение на заложените цели.