Директорът на дирекция „Стратегически комуникации“ във Върховното главно командване на обединените въоръжени сили на НАТО в Европа Джей Дженсен изнесе публична лекция в нашия университет
„Отговорът на НАТО на информационната конфронтация“ беше темата на публичната лекцията, която Джей Дженсен, директор на дирекция „Стратегически комуникации“ във Върховното главно командване на обединените въоръжени сили на НАТО в Европа изнесе пред студенти и преподаватели в УНСС.
Джей Дженсен и доц. д-р Николай Крушков, ръководител на катедра „Интелектуална собственост и технологичен трансфер“ |
Доц. д-р Николай Крушков, ръководител на катедра „Интелектуална собственост и технологичен трансфер“, представи гост-лектора, като му благодари от името на ректора на УНСС проф. д-р Димитър Димитров, че се е отзовал на поканата да изнесе лекция пред нашите студенти от катедра „Национална и регионална сигурност“ и Бизнес факултета, които скоро завършат и ще представляват страната ни в цял свят.
„Имам възможност да пътувам много по света и да комуникирам с много хора, с много студенти и виждам, че въпреки че нашите култури са доста различни, в същото време ние, като хора, сме доста еднакви“, започна лекцията си Джей Дженсен.
„Моята работа е изцяло фокусирана върху военните аспекти на комуникацията, тъй като съм част от щаба на НАТО, който отговаря за инструктирането на въоръжените сили при провеждане на операция, в случай, че трябва да защитим НАТО. Но днес ще се фокусирам върху въздействието на военната комуникация върху вас, върху живота ви, върху обществото и какво би било приложимо, ако вие заемате лидерски постове в България или по света и се наложи да защитите обществото“, каза Джей Дженсен и подчерта: „Трябва да посоча, че сме изправени пред нарастваща заплаха и това е заплаха, която не включва армии или оръжия, но тя атакува сърцата на нашето общество отвътре, в дълбочина. Става дума за дезинформационната кампания, която се провежда върху населението на цялата планета. Тя е предназначена да ни разделя, да ни разцепва, да дестабилизира нашите нации, да отслабва нашите общества и държави. Като човек, който работи в тази сфера, мога да ви уверя, че тази заплаха е съвсем реална. Вместо нападение на територията с армия, на атака са подложени нашите умове, на атака е подложена истината, на атака са подложени нашите институции, за да бъдат дестабилизирани. Свободата на нашите демокрации е подложена на подкопаване, нашите свободи се използват срещу нас и целта е проста – да станат сетивата ни и нациите ни по-слаби. Затова ще разгледам примери на комуникация, които циркулират сред нашите общества и как те постигат целта си“.
Гл. ас. д-р Атанас Димитров, научен секретар на катедра „Национална и регионална сигурност“ и доц. д-р Георги Пенчев от катедра „Национална и регионална сигурност“ |
В своята презентация Джей Дженсен разгледа международните военни конфликти между Русия и Украйна и Израел и Хамас в контекста на фалшивите новини и дезинформацията. Той даде нагледни примери от практиката си за въздействието на информацията, в зависимост от начините, по които тя се предоставя, като посочи, че при кризи и конфликти се наблюдават ефекти на физическо, виртуално и когнитивно ниво. Физическите и виртуалните ефекти създадат когнитивни ефекти, затова трябва да се разглежда цялото когнитивно ниво и да се постигне съответствие между отделните аспекти, за да се постигне желаното въздействие на предоставената информация.
Събитието приключи с ползотворна дискусия.