Форумът „Реалности и прогнози за изкуствения интелект в бизнеса“ събра академичната и бизнес общността в аула „Максима“
Университетът за национално и световно стопанство, съвместно с Германо-българската индустриално-търговска камара (ГБИТК), организира форум-дискусия на тема „AI Business Leaders Summit: Реалности и прогнози за изкуствения интелект в бизнеса“. Събитието, посветено на изкуствения интелект (ИИ) и неговите приложения в икономиката в България, беше открит от ректора на УНСС проф. д-р Димитър Димитров, който приветства участниците в аула „Максима“.
„В нашия университет има няколко специалности, в които се изучава изкуствения интелект – и бакалавърски, и магистърски. Капацитетът ни в това отношение е голям, имаме изключителни преподаватели и програми. Изкуственият интелект много бързо се развива и ние трябва да се адаптираме, трябва да използваме възможностите, които той ни дава. Аз лично попитах изкуствения интелект къде има обучение по киберсигурност, в кои университети, но той не ми посочи УНСС, така че невинаги може да се разчита на ИИ. Необходим е и естествен интелект, с който трябва да се научим да овладяваме тази сила“, каза проф. Димитров и отбеляза, че форумът е поредната значима инициатива в резултат на подписаното споразумение за сътрудничество с ГБИТК.
Проф. д-р Димитър Димитров, ректор на УНСС |
„Радвам се, че този форум се провежда именно в Университета за национално и световно стопанство, защото тук са бъдещите лидери, бъдещите двигатели на промяната. Участие във форума ще вземат и представителите на ГБИТК, и лидери на водещи компании, наши съмишленици. Убедена съм, че именно този обмен между хората от бизнеса и от академичните среди ще помогне да решим как можем заедно да използваме потенциала на ИИ за едно по-добро бъдеще“, каза г-жа Соня Миклай, главен управител на Германо-българската индустриално-търговска камара.
Доц. д-р Моника Моралийска | Г-жа Соня Миклай |
Модератор на форума беше доц. д-р Моника Моралийска, зам.-ръководител на катедра „МИО и бизнес“ и координатор на споразумението с Германо-българската камара. „Целта на този форум е да предостави уникалната възможност за изграждане на мост между бизнеса и академичните среди, да се обсъдят реалностите, предизвикателствата и перспективите пред ИИ в основните икономически сектори на България“, каза доц. Моралийска и допълни, че голямата цел на събитието е да предостави платформа за стратегически диалог и обмяна на опит по отношение на дигиталната трансформация чрез ИИ.
Експерти от водещи компании заедно с наши преподаватели се включиха в двата дискусионни панела. Участници в първия панел бяха проф. д-р Любен Боянов, катедра „Информационни технологии и комуникации“, УНСС, г-н Антон Герунов, вицепрезидент и ръководител Data science на „Wiser Technology“, г-н Здравко Пешаков, главен управител на „САП България“ и г-н Синиша Джукич, управител на „Бош Диджитал ЕООД“ (на снимката долу от ляво надясно).
Те засегнаха теми като предизвикателствата при внедряването на технологиите в различните сектори, ползата от тях и ролята на ИИ в оптимизацията и подобряването на ефективността на бизнес процесите във фирмите.
Във втория панел участие взеха г-жа Деница Панова-Вачева, мениджър „Данни и анализи“, „Кауфланд България“, г-н Любомир Герасимов, управител на „ХабитАдд“, г-жа Виолета Кунце, съдружник в адвокатско дружество „Джингов, Гугински, Кючуков и Величков“ и доц. д-р Александрина Мурджева, ръководител катедра „Информационни технологии и комуникации“, УНСС. Акцентът в техните изказвания бе поставен върху етичните въпроси, свързани с изкуствения интелект и използването му в ритейл сектора за подобряване на потребителското изживяване.
В заключителната дискусия се предостави възможността участниците да обменят мнения, идеи и добри практики, като поставиха акцент върху стратегическите възможности и бъдещите перспективи на изкуствения интелект в българската икономика.