Ректорът проф. Димитров посрещна в УНСС вицепрезидента Илияна Йотова – специален гост на честването на 90-години от основаването на Тракийския научен институт

петък, 29 ноември 2024 17:50

Вицепрезидентът Илияна Йотова беше специален гост на юбилейната научна конференция на Тракийския научен институт (ТНИ) и Съюза на тракийските дружества в България, с което се отбелязаха 90 години от основаването на ТНИ. УНСС беше домакин на значимото честване.

Председателят на Съюза на тракийските дружества в България Красимир Премянов, акад. Иван Гранитски, вицепрезидентът на Република България Илияна Йотова, ректорът проф. д-р Димитър Димитров, председателят на Тракийския научен институт член-кореспондент Васил Проданов (от ляво надясно)

В откриващото слово водещият на събитието акад. Иван Гранитски припомни трагичната и героична история на тракийския народ, посочвайки геноцида на над 65 000 българи, които са изклани, а 300 000 са прокудени. „Родолюбиви българи и много ярки личности и фигури на обществената мисъл създадоха каузата на Тракийския научен институт.“

Председателят на Тракийския научен институт чл.-кор. Васил Проданов подчерта, че за тези 90 години ТНИ е преминал през три коренно различни епохи, но това, с което той се занимава ги обединява. „Днес ние с гордост можем да погледнем назад. Това, на което обръщаме внимание, от една страна, е свързано с нашата идентичност и духовността, а от друга – с научното изследване на всичко това. И днес в епохата на големите данни и бързата информация съм убеден, че тази наша дейност е по-важна от когато и да било, защото е свързана с това, което не трябва да се забравя. Ще се борим за тази памет и минало и ще търсим решения на изглеждащите на пръв поглед нерешими проблеми.“

Вицепрезидентът на Република България Илияна Йотова отбеляза: „През тези 90 години Тракийския научен институт има една отправна точка, която никога не бива да забравяме. През цялото това време преживяваме всеки път тази голяма трагедия, геноцид, катастрофата, разорение, но трагедията ще бъде още по-голяма, ако забравим това. Дейността на Института е водена от тези патриотични идеи поколения наред. И всичко това е важно и защото през последните години се леят лозунги за плакатен патриотизмът. За мен патриотизмът е едно интимно чувство, което живее дълбоко в нас, и не е задължително да го крещиш по улиците. Всеки истински патриот го къта в душата и сърцето си и то е част от него през целия му живот, пречупва се през мислите и делата му. Всички, обвързвали съдбата си с тракийския въпрос, са истински патриоти. Дейността и научните изследвания на ТНИ могат да бъдат добра основа за това как националният интерес може да бъде защитен по най-добрия начин. За нас е важно да има такива институти като ТНИ, като Македонския научен институт, които пазят мъченическата история, чрез която знаем кои сме и от къде идваме. Чрез тях продължаваме да поддържаме националния блян на българите.“

„През всичките тези години ТНИ се утвърди като авторитетна институция, която изследва и отстоява истината за хилядите българи, принудени да напуснат своя роден край“, се казва в поздравителния адрес от българския патриарх Данаил. „Трябва да помним, че тракийският въпрос е неразделна част от българския национален въпрос, който е многолетна рана, оставила чувството на дълбока несправедливост и необратимост на историческия процес.“ В своето обръщение патриарх Данаил пожелава борбен дух за каузата.

Ректорът проф. д-р Димитър Димитров сподели, че лично е свързан с тракийския въпрос като потомък на тракийските българи: „Съюзът на тракийските дружества в България и Тракийският научен институт чрез своята многообразна дейност се утвърдиха като институции за съхранение на паметта за миналото и българската идентичност, преминавайки през съхранение на традициите на тракийските българи. Съюзът опазва тяхното историческо и културно наследство през етнографията, фолклора, езиковите особености, запазвайки връзката вяра – традиция – фолклор като част от българското духовно богатство. Продължавайте да бъдете един своеобразен урок по родолюбие.“

„Всяка годишнина, която отбелязват тракийци, е жива история“, каза председателят на Съюза на тракийските дружества в България Красимир Премянов. „Не сме загубили надежда, че ще се преборим по подобаващ начин да защитим моралните и материални права на тракийските българи.“

В конференция взеха участие с доклади и учени от УНСС, като проф. д-р Георги Янков, чл. на ВК на Съюза на тракийските дружества в България и директор на Центъра за политологични изследвания, проф. д.и.н. Трендафил Митев, чл. на Македонския научен институт, бил е преподавател в УНСС и гл. ас. д-р Иван Винаров от катедра „Политология“.

На конференцията беше обсъдена тема за „Тракийски научен институт – идеен и книжовен център на тракийското движение в България“, разгледаха се въпросите за историята на тракийските българи, тракийското движение и проблемите на бежанците, както и за външнополитическата проблематика в изследванията за Тракия и тракийските българи.

Преди откриване на конференцията ректорът проф. д-р Димитър Димитров проведе среща с вицепрезидента на Република България Илияна Йотова, акад. Иван Гранитски и Красимир Премянов, председател на Съюза на тракийските дружества в България.

Тази година се отбелязват още няколко годишнини – 180 години от рождението на Капитан Петко войвода и 100 години от създаването на Тракийския младежки съюз. Изминаха и 128 години от началото на организираното тракийско движение в България и 111 години от геноцида над тракийци.

 

Галерия снимки от Ректорът проф. Димитров посрещна в УНСС вицепрезидента Илияна Йотова – специален ...