Пламен Димитров, президент на КНСБ, запозна студентите от новата магистърска програма „Синдикализъм и синдикални политики“ с историята на движението в България
Студенти от съвместната магистърска програма „Синдикализъм и синдикални политики“ на УНСС и Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ), която стартира тази година, присъстваха на лекция на тема „История на синдикалното движение в България“ изнесена от президента на профсъюза Пламен Димитров в Музея на синдикалното движение.
Димитров запозна студентите с периодите в развитието на синдикалното движение в България, началото на професионалното сдружаване, както и начало на организираното синдикално движение (1904 – 1934). Той се спря и на въпроса за възраждането на автентичния синдикализъм в условията на преход към демокрация до наши дни. Обърна внимание на широката структура на КНСБ от 34 федерации, синдикати и съюзи и 5 асоциирани членове, както и на териториалните структури. Президентът на Конфедерацията уточни, че според изследване на структурата на работните заплати, там където наемният труд е покрит с колективен трудов договор, заплащането е средно с 14-16% по-високо в сравнение с фирмите и организациите без колективен договор.
![]() |
На студентите бе прожектиран и документалният филм „История на синдикалното движение в България“.
Магистърската програма е разработена и се осъществява съвместно от катедра „Политология“ и КНСБ. Съсредоточена върху ролята и мястото на синдикалната дейност в цялостния политически процес на национално, регионално и международно ниво и е първата с такъв фокус не само в България, но и в Югоизточна Европа. Акцентът в нея се поставя върху трансформацията на трудовите отношения под въздействието на глобализацията, зелената сделка и развитието на новите технологии, в т.ч. на изкуствения интелект, който застрашава цели сфери на икономическа дейност. Всяка от включените в учебния план дисциплини се води съвместно от хабилитирани преподаватели от УНСС и изявени експерти от практиката, осигурени със съдействието на КНСБ, с доказан опит в изграждането и управлението на синдикални организации, колективното трудово договаряне и защитата на правата на трудещите се.
![]() |
Гл. ас. д-р Любослав Костов, преподавател в катедра „Икономикс“, главен икономист на КНСБ, Пламен Димитров и студенти |