ИИСТТ „Проф. д-р Борислав Борисов“ представи проект за дейността по технологичен трансфер при УНСС

сряда, 27 ноември 2024 10:59

Ректорът проф. д-р Димитър Димитров, ректорското ръководство, декани, ръководители на катедри, директори и преподаватели се обединиха около идеята да бъде осъществен проект за дейността по технологичен трансфер на УНСС, изготвен от Института по интелектуална собственост и технологичен трансфер „Проф. д-р Борислав Борисов“.

Проф. д-р Матилда Александрова, зам.-ректор по учебната дейност, ректорът проф. д-р Димитър Димитров, проф. д-р Цветана Стоянова, зам.-ректор по институционално и бизнес сътрудничество и студентски политики, доц. д-р Николай Крушков, в.и.д. директор на Института

„Технологичен трансфер е дейност, с която много български университети са закъснели“, посочи при откриването доц. д-р Николай Крушков, в.и.д. директор на Института. Той уточни, че има два контекста на технологичния трансфер – единият е създаването на научноизследователска продукция, която може да бъде защитена, като изобретение, дизайн и марки, а вторият контекст е свързан с връзката между науката и бизнеса – нещо, което може да бъде подобрено. Доц. Крушков  представи стъпките, чрез които ще бъде реализирана дейността на този трансфер в нашия университет. Той се спря и на видовете научноизследователска продукция на УНСС, критериите за научни публикации и за приложимостта им в индустрията, говори и за ключовото условие за листване на НИП на УНСС в БДТТ на УНСС. Допълни също, че преподавателите или студентите ще подписват декларация за съгласие за листване на авторската научноизследователска продукция в база данни „Технологичен трансфер“ на УНСС. Бяха представени и измерителите на НИМ на УНСС в базата данни „Технологичен трансфер“. Доц. Крушков изясни и останалите стъпки за завършване на процеса. Стана ясно, че на този етап УНСС има един действащ патент за изобретение, 11 действащи полезни модела, 3 регистрирани промишлени дизайна и 5 регистрирани търговски марки. Предстои обучение на ръководителите на катедрите.

С този проект Институтът започва да създават работа на целия университет, което трябваше да се случи отдавна“, посочи ректорът проф. д-р Димитър Димитров. И уточни, че проектът е насочен към приложната част на научните изследвания, която да стане работеща. „Идеята е катедра „Интелектуална собственост и технологичен трансфер“ и Институтът да направят работещ модел, за това как ние да структурираме нашите изследвания, което е много полезно за всички. Има много организационни моменти, но те са преодолими. Тази инициатива не е нещо ново и може да ползваме опита на много държави по света, като със сигурност ще бъде рентабилно за УНСС.“  Ректорът припомни, че част от оценката на МОН за един университет е свързана и с това дали има одобрени патенти.

„Поздравления, че имаме институциализиран модел за трансфер на технологии, който ще надгради всички усилия, които се правят до момента“ посочи проф. д-р Матилда Александрова, зам.-ректор по учебната дейност. „Нашият университет освен в научноизследователската дейност има успехи и в развойната дейност. Всяко научно изследване може да се раздели на две части: научноизследователска – предназначена за публикуване, и развойна, която да е написана по такъв начин, че да може да се трансферира и да се приложи в секторите на икономиката, като едното не противоречи на другото.“ Тя даде и няколко предложения, свързани с обсъжданите в Програмния съвет за научноизследователска дейност проекти, както и относно ролята на Комисиите за защита на бакалавърски и магистърски тези, от които могат да дойдат предложения за най-добрите от тях, имащи потенциал да бъдат трансферирани в практиката.

Доц. д-р Янко Христозов, зам.-ректор по международната дейност, и проф. д-р Даниела Фесчиян, ръководител на катедра „Счетоводство и анализ“

В процеса на дискусиите бяха обсъдени различни казуси, породени от предложения проект.

   

Галерия снимки от ИИСТТ „Проф. д-р Борислав Борисов“ представи проект за дейността по технологичен ...