Нашият преподавател гл. ас. д-р Илия Вълков e автор на анализа на седмото проучване за медийната свобода в България
Гл. ас. д-р Илия Вълков от катедра на ЮНЕСКО „Медии и обществени комуникации“ е автор на анализа на седмото проучване за медийната свобода в страната, организирано от Асоциацията на европейските журналисти в България (АЕЖ – България). Той е и член на Управителния съвет на АЕЖ – България.
Събитието, на което беше представено проучването, беше озаглавено „Журналистика под стрес“. Данните са събрани чрез онлайн анкета, проведена в периода от 29 април до 10 юни, попълвана доброволно и анонимно от 206 представители на медиите в България. Статистическата обработка е на агенция „Алфа рисърч“. Събитието се реализира с подкрепата на Фондация за свободата „Фридрих Науман“, фондация „Америка за България“ и Френския институт в България.
Традиционно изследването на АЕЖ – България се опитва да очертае формите на натиск върху журналистите и журналистическото съдържание, да мери самочувствието и усещанията за проблемите и възможностите в българската медийна среда, да улови реакциите на участниците в проучването спрямо непрестижните практики, като външна и вътрешна намеса в журналистическата работа, да регистрира оценката им за самоограниченията и автоцензурата. В представянето на резултатите от проучването участваха Мария Черешева, председателка на УС на АЕЖ – България, и доц. д-р Орлин Спасов, медиен експерт от фондация „Медийна демокрация“ и преподавател в Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
![]() |
Мария Черешева, гл. ас. д-р Илия Вълков, доц. д-р Орлин Спасов |
От анкетата става ясно, че над 75% от респондентите в проучването са посочили, че сливането на икономически и политически интереси при управлението са сред основните проблеми на българските медии. Другите проблеми са: „недостатъчна образователна и практическа подготовка на журналистите“ – 60%, „концентрация в медийната собственост и/или разпространение“ – 50%, „непрозрачна собственост“ – 44%, „неефективност на саморегулацията в сектора“ – 42%.
![]() |
За първи път АЕЖ – България прави опит да маркира стреса в работната среда. 80% от участниците в анкетата посочват, че „често“ и „понякога“ изпитват стрес.
Проучването констатира пик в политическия натиск спрямо журналисти – 77% от участниците в проучването го посочват като най-често срещан в работата им. „Може да се каже, че т.нар. усещане за натиск е много високо и продължава да бъде високо. Това засичаме и в предишни наши изследвания“, обясни д-р Илия Вълков. Той уточни, че външните форми на натиск са свързани с физическа заплаха, съдебно преследване, изнудване, клевети срещу журналисти и медии, законов натиск и др.
В дискусията участва и доц. д-р Орлин Спасов от СУ „Св. Климент Охридски“ като посочи, че има нов аспект на проблема с дезинформацията, който той вижда за първи път в настоящата анкета – досега в България акцентът е поставян най-вече върху чуждата дезинформация, но тя вече започва отчетливо да се свързва и с работата на българските медии, които стават сцена на дезинформационни изказвания с намесата на политици, с манипулативни информации от общини и държавни институции, с кампанията около въвеждането на еврото, с темата около миграцията и др.