Експертно участие на наши преподаватели в ключова конференция за предизвикателствата и възможностите на прехода към нулеви въглеродни емисии в България
В Гранд хотел София се събраха над 80 представители на бизнеса, академичната общност и неправителствения сектор, за да обсъдят предизвикателствата и възможностите на прехода към нулеви въглеродни емисии в България. Конференцията „Устойчиво бъдеще: Иновации за декарбонизация“ беше организирана от Българската мрежа на Глобалния договор на ООН и Германо-Българската индустриално-търговска камара (ГБИТК). УНСС е дългогодишен член на Българската мрежа на Глобалния договор на ООН и подкрепя глобалното движение за устойчиво бъдеще в образованието.
Проф. д-р Христина Николова, зам.-декан по научноизследователската дейност на факултет „Икономика на инфраструктурата“ и ръководител на катедра „Икономика на транспорта и енергетиката“, и проф. д-р Елка Василева от катедра „Икономика на природните ресурси“ бяха поканени сред водещите експерти в първия панел, насочен към основите на декарбонизацията и технологиите, които ще трансформират бъдещето.
В своята презентация проф. д-р Елка Василева засегна темата за кръговата икономика, поставяйки акцент върху ролята на организациите и потребителите в устойчивото управление на ресурсите.
Проф. д-р Христина Николова се фокусира върху устойчивостта в сферата на транспорта като ключова част от бъдещето на мобилността.
![]() |
Проф. Георги Николов от БАПГ започна с поглед към енергията на бъдещето, като акцентира върху предизвикателствата и възможностите на енергийния преход. Тодор Маджаров от Българския водороден институт акцентира върху възможностите на „зеления“ водород, произвеждан с възобновяема енергия, и „синия“ водород, при който въглеродните емисии се улавят и съхраняват, и потенциала на България като център за производство. Панелът завърши Марияна Янева от АПСТЕ, която онагледи проникването на новите технологии за производство на енергия, влиянието на този процес върху пазара и начините за съхранение на енергия, които ще подпомогнат и ускорят декарбонизацията.
Конференцията ясно показа, че устойчивото развитие и декарбонизацията не са просто екологични цели, а ключови фактори за икономическия растеж и социалната стабилност. България може да постигне значими резултати чрез сътрудничество и споделяне на опит между бизнеса и обществото.
Повече информация за събитието може да видите на сайта на Българската мрежа на Глобалния договор на ООН.