Доц. д-р Петър Чобанов, подуправител на БНБ, изнесе публична лекция на тема „Еврото и паричния режим“ пред рекордно голяма аудитория в УНСС

вторник, 26 ноември 2024 15:50

Нашият дългогодишен преподавател и доскорошен директор на Института по иконономика и политики на УНСС доц. д-р Петър Чобанов, който e подуправител на Българската народна банка (БНБ), ръководител на управление „Банково“ и член на Управителния съвет на БНБ, изнесе публична лекция на тема „Еврото и паричния режим“ пред рекордно голяма аудитория от студенти от различни специалности и преподаватели от различни катедри на Университета.

„С тази инициатива закриваме „Седмица на еврото в УНСС“, в която съвместно с нашите колеги от БНБ проведохме международна научна конференция и сесия на тема: „Еврото – предизвикателства и перспективи (в България)“. В нея участваха управителите и генералните директори на водещите български банки, министърът на финансите и заместник-министърът, представители на бизнеса и финансовите институции. Статистически интересното беше, че почти всичките са възпитаници на нашия университет“, каза ректорът на УНСС проф. д-р Димитър Димитров, като допълни, че другото важно събитие от „Седмицата на еврото“ е подписването на меморандума за сътрудничество с ръководството на БНБ. В знак на признателност ректорът подари на доц. д-р Петър Чобанов  фирмена вратовръзка.

„Не всеки ден можете да слушате лекция на водещ финансист и подуправител на БНБ, какъвто е нашият колега доц. д-р Петър Чобанов, затова трябва максимално да се възползвате от тази възможност“, обърна се към студентите доц. д-р Светла Бонева, декан на факултет „Международна икономика и политика“

„Да застана пред студентска аудитория не е лесно, защото тя е най-взискателна. Нито парламент, нито останалите аудитории могат да се сравняват с нея, тъй като тук ние с вас се учим взаимно – както вие придобивате нова информация и знания от нас, така и ние, вашите преподаватели, също се учим от вас“, каза в началото на лекцията си доц. д-р Петър Чобанов.

Той засегна голямата тема за паричната политика, която се провежда от централната банка и която е базирана на ясни и точни правила. „Правилата спомагат за постигане на целите, които са насочени към ценова стабилност, избягване на времевата непоследователност, съгласуване на фискалната с монетарната политика и необходимостта от поемане на отговорност от паричните власти, които трябва да се отчитат за действията си“, каза доц. Чобанов и акцентира на създаването на Паричния съвет през 1997 г. след тежката банкова и валутна криза. „Паричният съвет спомага за успокояване на хиперинфлацията. Той също се подчинява на строги правила като не рефинансиране на банките и не монетизиране на държавния дълг и запазване на независимостта на централната банка“, каза лекторът.

Доц. Чобанов обясни защо трябва да се направи и последната крачка за приемане на еврото след присъединяването на България към ERMII и Банковия съюз през 2020 г. „Най-добрата стратегия е да се присъединим към еврозоната възможно най-скоро. Предимствата са значително повече от недостатъците по отношение на по-ниските рискови премии и трансакционни разходи, като по този начин ще се насърчи ефективността и ще се стимулират инвестициите и конкурентоспособността. Ще се повиши кредитният рейтинг на страната, оттам на банките и на бизнеса, и в резултат от това ще се осъществи по-евтино и по-достъпно финансиране за правителството, банките и частния сектор и ще се повиши съвкупното търсене и производство“, каза подуправителят на БНБ.

Темата предизвика дискусия, в която се включиха и студентите, и преподавателите.

  

Галерия снимки от Доц. д-р Петър Чобанов, подуправител на БНБ, изнесе публична лекция на тема „Евр ...