Над 90 участници в „Бизнес работилница 2024“, организирана от Бизнес факултета

четвъртък, 21 ноември 2024 15:14

Бизнес факултетът чрез неговите шест катедри – „Индустриален бизнес“, „Икономика на природните ресурси“, „Недвижима собственост“, „Интелектуална собственост и технологичен трансфер“, „Предприемачество“, „Физическо възпитание и спорт“, и с подкрепата на Студентския съвет проведе Бизнес работилница 2024/Workshop for Entrepreneurs 2024. Нейната цел е да стимулира и подкрепи развитието на дигитални предприемачески умения сред студентите, насърчавайки приложението на теоретични познания в практически сценарии.

Доц. д-р Николай Ванков, зам.-декан на факултета по научноизследователската дейност, организатор и водещ на събитието, посочи, че изборът за провеждане на събитието на днешната дата – Денят на християнското семейство, не е случаен. „Семейството и любовта са едни от най-важните ценности в живот.  А Бизнес факултетът е едно голямо семейство.“ Той уточни, че участниците в Бизнес работилницата са 93, които ще се състезават в 46 отбора. Доц. Ванков представи и спонсорите, като генерален спонсор на събитието е платформата GombaShop, дигиталната агенция Seomax, Bella и др.

„Провеждането на този форум е осъзната отговорност към младите предприемачи и тези, които желаят да развиват своите идеи и бизнес начинания в съвременния дигитален свят“ се обърна към участниците във видеообръщение ректорът проф. д-р Димитър Димитров. „Във време на динамични промени и нови възможности, предприемачеството е не само източник на иновации, но и двигател на икономическото развитие. УНСС, като водещ икономически университет, се гордее, че е част от този процес. Скъпи студенти, бизнес работилницата предоставя уникална възможност за обмен на идеи, развиване на умения за създаване на иновативни и устойчиви бизнес планове, както и за създаване на мрежа от мотивирани млади хора, които в бъдеще ще бъдат лидерите на икономиката. Възползвайте се максимално от предоставената възможност.“

ВИДЕО

„Поздравявам Бизнес факултета за усилията, които прави да сближава знанията, които нашите студенти получават, с практиката“, посочи проф. д-р Цветана Стоянова, зам.-ректор по институционално и бизнес сътрудничество и студентски политики. „Искам да поздравя и катедра „Предприемачество“, която стартира инициативата миналата година, но сами установиха, че когато се обединяват и когато усилията са общи, тогава се постигат и по-добри резултати. Радвам се, че тази година събитието е на целия Бизнес факултет. Надявам се догодина да стане и университетско събитие. Сигурна съм, че участниците днес ще успеят да черпят от опита от известни лектори.“ Тя допълни, че през последните години сме станали свидетели на цялостна промяна на бизнес моделите на компаниите и именно темата, която са избрали за дигитализация на бизнеса, ще бъде особено полезна за студентите.  Проф. Стоянова допълни, че подобни инициативи им помагат да се реализират успешно на пазара на труда, още по време на следването си, което е информация от Националния статистически институт, според която над 98% от нашите студенти се реализират по специалността. 

Доц. Николай Ванков, проф. Цветана Стоянова, проф. д-р Георги Забунов, декан на Бизнес факултета, доц. д-р Костадин Коларов, ръководител на катедра „Предприемачество“, Илиян Чабуклийски, председател на Студентския съвет (от ляво надясно)

Проф. д-р Георги Забунов, декан на Бизнес факултета сподели, че за него „Изворът на нашата мъдрост е нашият опит, изворът на нашия опит са нашите грешки, които идват от нашата глупост. Мъдростта и глупостта са в симбиоза, като това, което ни кара да вървим нагоре е нашият стремеж да променяме нещата, себе си и света, което е предприемаческият дух".

Доц. д-р Костадин Коларов, ръководител на катедра „Предприемачество“, посочи, че само 2% от младите хора в България са създали собствен бизнес. „Това е два пъти по-малко от развитите страни. Какво липсва на младите хора? Сега е модерно да бъдат канени да споделят своя опит хора, които са успели и са пример за подражание и биха дали повече увереност на младите хора. Но трябва да разберем, че за успеха на предприемача са необходими първо знания, в които трябва да се влагат усилия за тяхното натрупване, на второ място, това е отговорността и фактът, че човек трябва да е готов понякога да жертва някой дребни удоволствие в името на по-голяма цел. Трето, заради което е и това събитие – умението да бъде активен играч в предприемаческата екосистема и това събитие е полезно в тази посока.“

„Тази бизнес работилницата не само вдъхновява, но и предоставя инструменти как идеи да се превърнат в успешна реалност“, каза  Илиян Чабуклийски, председател на Студентския съвет. „Тук сме с ясна цел – млади таланти да поемат смели и първи стъпки в света на бизнеса. Темата на работилницата е изключително актуална, защото дигитализацията се превръща в двигател на всяка успешна икономика и нашата роля като млади лидери е да не се страхуваме от предизвикателствата, а  да ги превръщаме във възможности."

Двама от модераторите на панелите: гл. ас. д-р Мария Василска и гл. ас. д-р Даниела Цветкова

Участниците в Бизнес работилницата имат задача да разработят бизнес план за онлайн магазин с помощта на платформата GombaShop, като прилагат теоретични знания в практическа среда. Техните проекти ще бъдат оценявани за иновативност, оригиналност, техническо и стратегическо изпълнение на бизнес плана, качество на представянето и аргументация. Първите три места ще получат награди от генералния спонсор, онлайн платформата Gombashop – 1-во място - 700 лв., 2-ро място - 500 лв., и 3-то място - 300 лв.

Компанията MediaBoard осигурява една награда на стойност 2 999 лв., BEYOND pre-accelerator осигурява два ваучера, всеки на стойност 1 200 лв., Company Guru осигурява два ваучера, всеки на стойност 585 лв., УНСС чрез Студентския съвет осигурява стипендии за призовите три места.


Резултатите ще бъдат обявени на  2 декември 2024 г. (онлайн).


   

Галерия снимки от Над 90 участници в „Бизнес работилница 2024“, организирана от Бизнес факултета ...