Ректорите на 10 университета начертаха бъдещето на Европейския университет ENGAGE.EU
Годишната конференция на ENGAGE.EU, проведена в една от най-красивите европейски столици – Виена, през октомври 2024 г., отбеляза още един важен момент от развитието на алианса. По традиция ректорът на УНСС проф. д-р Димитър Димитров и заместник-ректори от нашия университет също бяха сред участниците в конференцията. Домакинствано от Виенския икономически университет (WU Vienna University), тридневното събитие събра над 170 участници.
Събитието не беше просто годишна среща, а доказателство за споделената визия за насърчаване на сътрудничеството, иновациите и общественото влияние в цяла Европа. „Годишната конференция на ENGAGE.EU във Виена подчерта забележителния напредък, който постигнахме като Европейски университетски алианс. Присъединяването на University of St. Gallen, напредъкът по разработването на магистърската програма за управление на глобалното устойчиво развитие и нашият непрекъснат фокус върху дигитализацията, изследванията и обществената ангажираност потвърждават амбициите ни за оформянето на бъдещето на образованието и сътрудничеството в цяла Европа. Заедно откриваме нови възможности, насърчаваме иновациите и даваме сила на следващото поколение лидери да се справят с глобалните предизвикателства. Това е вълнуващо време за ENGAGE.EU и съм горд, че нашият университет има съществен принос за това“, каза проф. Димитров (на снимката долу в средата).
![]() |
Важен момент в годишната конференция беше включването на University of St. Gallen (Швейцария) като асоцииран член на алианса. С неговото присъединяване се увеличава броят на институциите в ENGAGE.EU до десет, обединявайки едни от най-престижните икономически и бизнес университети в Европа: University of Mannheim (Германия), Hanken School of Economics (Финландия), Luiss University (Италия), Norwegian School of Economics (Норвегия), Tilburg University (Нидерландия), University of National and World Economy (България), Ramon Llull University (Испания), Toulouse Capitole University (Франция), Vienna University of Economics and Business (Австрия) и University of St. Gallen (Швейцария).
По време на събитието официално обръщение направи и г-жа Илияна Иванова – еврокомисарят по иновации, научни изследвания, култура, образование и младеж. Тя подчерта важността на инициативата Европейски университети, в частност ENGAGE.EU, и ролята на Университета за национално и световно стопанство в нея.
![]() |
Друга важна тема бяха асоциираните партньори на алианса, сред които е и Столична община. Нейният представител г-жа Мария Гончева също взе участие в изследването на иновативни формати за обществена ангажираност, показващи важността на взаимодействието с общностите извън академичните среди.
По време на събитието бяха представени две нови попълнения във висшия мениджмънт на алианса. Сабин Сент-Роуз е новият генерален секретар на ENGAGE.EU. С над 25 години опит в международното образование, г-жа Сент-Роуз официално ще встъпи в длъжност през януари 2025 г. и ще работи в сътрудничество с представителите на останалите мениджърски отдели. Мориц Флайшман, който заема поста вицепрезидент по устойчивост и международни отношения в University of Mannheim, вече е новият координатор на ENGAGE.EU и неговото лидерство ще укрепи още повече стратегическата насока за развитие на алианса.
Ключов акцент по време на конференцията беше споразумението за структурата на магистърската програма „Управление на глобалното устойчиво развитие“ (GSM). Планирана да стартира през есента на 2026 г., тя представлява знакова инициатива за алианса. Със един задължителен семестър в чужбина и един избираем семестър, програмата GSM ще бъде подходящо интегрирана във академичните предложения на всеки от университетите партньори, за да допринесе за трансграничното образование и сътрудничество в областта на устойчивото развитие. Програмата е практическо изражение на основната мисия на ENGAGE.EU за справяне с глобалните предизвикателства пред устойчивото развитие на обществата в различните държави.
![]() |
По време на конференцията бяха обсъдени още стратегически инициативи, фокусирани върху дигитализацията, изследванията и обществената ангажираност. Алиансът прие насоки за оформяне на бъдещите усилия за дигитализация, с цел подобряване на достъпността и свързаността на дейностите на ENGAGE.EU. Една от основните цели на европейския алианс е да насърчава сътрудничеството между докторантите и младите учени и за тази цел е създадена платформа, в която те могат да се свързват и да обменят опит и идеи.
Конференцията също така предостави формати, в които да се прегледат текущите състояния на инициативите на ENGAGE.EU в областите на обучението, изследванията, иновациите и обществената ангажираност. Въпреки че наблюдението на финансираните от ЕС основни етапи от проекта остава приоритет, стремежите на алианса се простират далеч отвъд отчитането на формалните резултати. Общата споделена мисия е все по-тясната интеграция на университетите партньори и създаването на още повече възможности за сътрудничество.
Годишната конференция на ENGAGE.EU 2024 подчерта ангажимента на алианса към насърчаване на иновациите и общественото въздействие. С нови членове в ръководството, присъединяването на още един университет и актуални и значими магистърски програми, бъдещето на ENGAGE.EU е добър пример за това, което европейските университети могат да постигнат чрез сътрудничество и споделена мисия.
![]() |