Девета конференция на Мрежата за монетарна история на Югоизточна Европа „Изследване на Югоизточна Европа в историческа и сравнителна перспектива“
Деветата конференция на Мрежата за монетарна история на Югоизточна Европа „Изследване на Югоизточна Европа в историческа и сравнителна перспектива“ събра учени и експерти в голямата конферентна зала на университета. Двудневният форум е организиран с подкрепата на УНСС, Българската народна банка и Българската банка за развитие.
![]() |
Отляво надясно: проф. д-р Михалис Псалидопулос, Атински университет, Гърция, проф. д.ик.н. Николай Неновски, Университет в Амиен, Франция, проф. д.ик.н. Стати Статев, ректор на УНСС, Димитър Костов, подуправител на БНБ, Иван Христов, изпълнителен директор на Българска банка за развитие, Димитър Митев, Българска банка за развитие |
Това събитие е поредното автентично доказателство за благородната симбиоза между науката и практиката, отбеляза в приветствието си ректорът на УНСС проф. д.ик.н. Стати Статев. Той изрази убеденост, че докладите, изказванията, констатациите, които ще направят участниците и гостите, ще бъдат изключително полезен принос в изследването на тази много актуална и важна проблематика. Ректорът подчерта също, че в програмата на форума се предвижда разискването както на фундаментални проблеми, свързани с глобалната икономическа криза и битката на икономическите идеи, компромисът между капитализма и демокрацията в историческа перспектива, фискалната консолидация като инструмент за борба с кризата, еволюцията на паричните пазари и паричната политика, така и много конкретни въпроси, базирани върху емпиричния опит на страни от региона като България, Албания, бивша Югославия и др. Аргументираните констатации, значимите изводи, перспективите и тенденциите в бъдещото развитие на Югоизточна Европа ще са огромно изследователско предизвикателство, категоричен бе проф. Статев.
![]() |
Участници в конференцията |
Ректорът огласи пред аудиторията предложението да се сложи началото на нова традиция - УНСС да бъде домакин на всички форуми на Мрежата за монетарна история на Югоизточна Европа, които се провеждат в България. Имате нашата подкрепа и готовност за сътрудничество, подчерта той.
Проф. д.ик.н. Стати Статев връчи на проф. д.ик.н. Николай Неновски, преподавател в Университета в Амиен, Франция, и в УНСС, възпоменателен медал „Проф. Стефан Бобчев – основател и първи ректор на УНСС“. Отличието му се дава за значителен принос в областта на научните изследвания, изграждане доброто име на УНСС и преданост към академичните традиции.
Проф. Неновски прие с благодарност наградата и подчерта, че тя ще го мотивира и занапред да работи за авторитета на УНСС.
![]() |
Проф. Статев връчва отличието на проф. Неновски |
От името на Българската народна банка нейният подуправител Димитър Костов изрази задоволство, че срещата на Мрежата за монетарна история на Югоизточна Европа се провежда в София и неин домакин е УНСС. Радвам се, че БНБ подкрепи тази конференция точно в годината, в която се навършват 135 години от основаването й, посочи той. Димитър Костов благодари на университета за гостоприемството и съобщи, че се подготвя специално издание с резултатите от форумите на Мрежата.
![]() |
Димитър Костов приветства участниците в конференцията |
![]() |
В голямата конферентна зала |
Иван Христов, член на УС и изпълнителен директор на Българска банка за развитие, пожела успех и ползотворна работа на конференцията.
В работата на двудневния форум са включени доклади по ключови проблеми, свързани с глобалната икономическа криза и битката на икономическите идеи, ролята на банките за развитие в Югоизточна Европа, развитието на българската банкова система, кредитоспособността на предприемачите в Европа, компромиса между капитализма и демокрацията в историческа перспектива, фискалната консолидация като инструмент за борба в кризата и др.
Конференцията продължава и днес - 10 октомври.