Първа изява на младежкото подразделение на SDSN - Климатична фреска и конференция на ООН по изменение на климата
„Климатична фреска и конференция на ООН по изменение на климата“ е първата изява на младежкото подразделение – SDSN Youth Вulgaria, което се присъединява към 23-те национални и регионални мрежи в цял свят. Създаването беше на 9 октомври на Първата годишна конференция на българското подразделение на Мрежата на ООН за решения за устойчиво развитие, чиято тема беше „Устойчиво развитие в новите глобални реалности“.
Николай Бошнаков и София Василева, координатори на младежкото подразделение, дадоха начало на събитието като уточниха, че тяхната цел е да промотират целите за устойчиво развитие на ООН и да ги представят пред студенти и ученици.
Ректорът проф. д-р Димитър Димитров, който е и съпредседател на SDSN Bulgaria, посочи, че в това събитие има история, „защото проблемите, свързани с устойчивото развитие, имат вече управленски подход за разрешаването им, целите са видими и измерими, може да има отчетност и управляемост.“ Той уточни, че в миналото е имало по-скоро идеология по отношение на устойчивото развитие, но са липсвали решенията на проблемите. Проф. Димитров припомни създаването на SDSN Bulgaria, която включва 6 университета и чиято цел е да насърчава интегрирани подходи за изпълнение на Целите за устойчиво развитие и Парижкото споразумение за изменението на климата чрез образование, изследвания, анализ на политиката и глобално сътрудничество.
Лекторът на събитието, Вихрен Митев – доктор по философска антропология в СУ „Св. Климент Охридски“, основател и директор на организацията „Екологичен манифест“ – МанЕко, представи организацията, международните партньорства и дейностите, свързани с тях, както и текущите проекти, които целят да приобщят младите хора към глобалната тема.
Като част от събитието беше изиграна добилата популярност образователна игра „Климатична фреска“. Вихрен Митев като един от фасилитаторите за България уточни, че тя проследява причинно-следствената връзка между човешките дейности и изменението в природата, и последиците за човечеството. Той допълни, че 42-те карти, всяка от които представлява фактор за изменението на климата, са базирани на научни доклади от срещата в София тази година и които постоянно се актуализират, като даде пример с най-новата, тази за „повече неравенство“.
Събитието уважи и ас. д-р Габриела Наскова, мениджър на SDSN Вulgaria.