1 млн. обучени специалисти по киберсигурност до 2026 г. е амбицията на Fortinet, които подписаха споразумение с нашия университет

четвъртък, 21 ноември 2024 9:38

Ректорът проф. д-р Димитър Димитров и Владимир Харизанов, мениджър продажби за България на Fortinet, подписаха споразумение за обучение на студентите по американската програма Security Aсademy.

Проф. Димитров представи бакалавърските и магистърските програми на УНСС, свързани с киберсигурността, както и катедра „Информатика“ и подчерта важността на темата киберсигурност в глобален мащаб.

Владимир Харизанов посочи, че амбицията на международната компания е да подсигури 1 милион обучени специалисти по киберсигурност до 2026 г., защото недостигът на квалифицирани кадри е голям – необходими са над 3 милиона специалисти в световен мащаб.

„УНСС има важно място в стратегията за осъществяването на тази цел и академичната програма, която представяме, е насочена към висшето образование. Въздействието, което има киберсигурността върху бизнеса ще става все по-важно. Бизнесът без добра киберсигурност и дигитализация постепенно ще губи почва и ще стане неконкурентен“, отбеляза Владимир Харизанов.

Илиян Чабуклийски, председател на Студентския съвет, проф. д-р Цветана Стоянова, зам.-ректор по институционално и бизнес сътрудничество и студентски политики, Владимир Харизанов, ректорът проф. Димитър Димитров и Нейка Кьосова, акаунт мениджър публичен сектор Fortinet Bulgaria (от дясно наляво)

На срещата присъства и доц. д-р Нончо Димитров, ръководител на катедра „Национална и регионална сигурност“ и координатор по споразумението (на снимката долу вляво).

Академичното обучение на Fortinet е безплатно и предоставя учебна програма, документация и материали за обучение. Програмата за сертифициране е на 8 нива и включва широка гама от курсове, както и упражнения, които демонстрират овладяването на знанията за мрежова сигурност. Завършилите програмата ще си тръгнат с умения, търсени от компаниите и осигуряващи киберсигурност и защита на мрежите от глобални киберзаплахи, като фишинг атаки, рансъмуер, компрометиране на бизнес имейл и др.


Fortinet NSE работи с академичните институции за създаване на разнообразна, справедлива и приобщаваща работна сила за киберсигурност, като предоставя курсове за обучение и сертифициране. Програмата за академични партньори си сътрудничи с висши образователни институции и училища по целия свят, за да помага учащите да станат част от елитната група квалифицирани професионалисти в киберсигурността. Компанията работи с над 760 оторизирани академични партньори по целия свят в 101 страни. Fortinet предоставя глобална мрежа от центрове за обучение на експертно ниво на местни езици. NSE сертификатите служат като обективен показател за техническите знания и умения на кандидата, които са ценен актив за работодателите.



Галерия снимки от 1 млн. обучени специалисти по киберсигурност до 2026 г. е амбицията на  Fortinet ...