Наши студенти участваха в студентския хакатон на PMI Chapter Bulgaria
Студенти от УНСС взеха участие в организирания от PMI Bulgaria Chapter и PMI Bulgaria Student Club първи PM Student Hackathon в България на тема Empowering ESG Innovation. Финалната фаза на състезанието се проведе на 6 ноември в НДК като част от конференцията Next-Gen PM Summit 2024. Целта на хакатона бе да развие знанията и уменията на студентите посредством казуси, срещани в практиката.
Хакатонът обедини студенти от различни университети с интерес към управлението на проекти и реалните предизвикателства при намирането на иновативно устойчиви ESG решения в бизнеса. Магистрите от специалност „Управление на международни проекти“ към катедра „МИО и бизнес“ участваха в надпреварата, работейки по конкретни казуси съвместно с менторите от 12 компании и сертифицираните професионалисти от PMI Bulgaria Chapter. Участието на нашите студенти беше в рамките на споразумението за сътрудничество между УНСС и PMI Bulgaria Chapter, с координатор катедра „МИО и бизнес“.
![]() |
Студенти от различните университети бяха разделени на отбори, които направиха проучване и предложиха решения, свързани с устойчивото развитие и ESG факторите. Включването на бакалаври и магистри в отборите позволи трансфер на знания относно управлението на проектите и устойчивото развитие. Предизвикателство за студентите бе намерят иновативни решения по конкретни казуси, които да помагат на бизнеса да прилага устойчиви практики за екологично, социално и управленско развитие.
Проектните предложения на отборите бяха представени във финалната фаза на хакатона и оценени и класирани от жури, в което участваха представители на академичната общност, бизнеса и PMI Bulgaria Chapter (доц. Марина Стефанова основател на ESG Lab и ESG Academy, Иван Попов, директор на ESG Platform, проф. Светлана Александрова, катедра „МИО и бизнес“, УНСС, Tomasz Grochowski, PMI Regional Mentor, Central Europe, Александра Кишишева от „Джуниър Ачийвмънт България“).
![]() |
На първите 3 места журито отличи следните отбори:
1-во място: Отбор 4 с проект „Програма за хора с увреждания в сектора на устойчивото развитие“, под менторството на фирма „Jamba“.
Специална награда за „Отлични постижения в устойчивите иновации“ получи Отбор 3 с проекта „Проектиране на екорешения за кетъринг и намаляване на отпадъците“, под менторството на фирма „Белева и партньори“.
2-ро място: Отбор 6 с проект „Създаване на път за постигане на научнообосновани цели за емисиите“, под менторството на фирма „Девин“.
2-ро място: Отбор 8 с проект „Разработване на климатично неутрални решения за наземно обслужване за летище София“, под менторството на фирма „СОФ Кънект“ АД.
3-то място: Отбор 9 с проект „Подкрепа на събития за визуална наука за по-зелено бъдеще“, под менторството на фирма „Калейдоскоп“.
Всички участници в студентския хакатон получиха сертификат за участие, а победителите бяха отличени с медали.
Участието в хакатона и съвместната работа с ментори от бизнеса и от PMI Bulgaria Chapter беше добра възможност студентите да получат нови знания и умения по управление на проекти и вземане на решения според реалните нужди на бизнеса.