От история и фентъзи през бизнес практики и съвременни теми в четвъртия ден от Университетската седмица на книгата

четвъртък, 07 ноември 2024 18:30

Проф. д.н. Ивайло Христов, преподавател в катедра „Медии и обществени комуникации“, представи своето изследване за Николай Хайтов. Книгата „Николай Хайтов“ е  включена в поредицата на издателство „Захари Стоянов“ „Дълг и чест“.

„Вероятно звучи силно, но срещата ми с личността и творчеството на Николай Хайтов се превърна в мое трайно изследователско и човешки пристрастие“, сподели проф. Ивайло Христов при представянето на своята книга за един от най-колоритните български писатели. Той разказа са личните си срещи с Хайтов, за впечатленията си от човека Хайтов, който въпреки своята известност е изключително естествен и човечен. Книгата е цялостно изследване на творчеството на Николай Хайтов. Следвайки хронологично-тематичния принцип, Ивайло Христов отвежда читателя сред света на „Шумки от габър“, „Диви разкази“ и публицистиката на Хайтов.

Гостува ни и авторката на нашумялата ърбън фентъзи трилогия „Болница за безсмъртни създания“, „Анатомия на безсмъртните видове“ и „Дисекция на безсмъртни сърца“ – Александрина Крушарска. Гл. ас. д-р Кристиан Желев, преподавател от катедра „МИО и бизнес“ и координатор на срещата, представи авторката като брилянтен съвременен български автор, който гради светове.

Александрина Крушарска представи себе си като лекар и самоук писател, който първоначално е писал интуитивно и чак след като завършва първите си романи започва да чете литература, която да подобри писането й.  „Магия или късмет, но първата ми книга тръгна много добре. Всяка книга има няколко слоя, всеки герой е с отделен психологически профил“, сподели тя и припомни, че при ърбън фентъзито задължително има и реален момент.  Книгите за нея са за удоволствие и възможност човек да избяга от реалността и да разпусне.

Андрей Андров говори за събирането на творчески екипи и как се създават продукти като двата тома на „Дъга“. Относно продуцентството и бизнес практиките при създаване на продукт, той обърна внимание на няколко важни момента, с които екипът на „Дъга“ се е сблъскал и всеки начинаещ трябва да ги има предвид, когато започва нов проект.  Андров подчерта, че за издържано и устойчиво планиране е необходимо познаване на авторското право, добра комуникация между екипа, внимание към маркетинга и продажбите, познания за процесите на издаване, както и тези на разпространението и организирането на събития за промотиране.

Денят завърши със среща с журналиста и политически анализатор Мохамед Халаф, който благодари за поканата на организаторите на Университетската седмица на книгата и на преподавателите от катедра „Политология“.

Мохамед Халаф  представи себе си като журналист, пътувал и отразявал събития от всички горещи точки на света, преподавател в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и изследовател. Той преведе аудиторията през вековете и представи историята на религиите от тяхното възникване до наши дни, разказа за своите изследвания, резултатите от които са представени в последната му книга „НЕподчинение. Ислямът на реформаторите“ и отправи предизвикателство към студентите: „Провокирам ви да търсите. Колкото повече знаете, толкова по-добре ще анализирате“.

   

Галерия снимки от От история и фентъзи през бизнес практики и съвременни теми в четвъртия ден от У ...