Срещата с книжни инфлуенсъри даде символичното начало на поредицата събития от Университетската седмица на книгата
Превърналата се вече в традиция Университетска седмица на книгата стартира своето шесто издание. Неговият специален фокус са книжните инфлуенсъри и първото събитие бе среща, прераснала в приятелски разговор, с инфлуенсърите Христина Тодорова („Хрисиландия“), Красимир Караиванов (YouTube канал Krasi’s Bookish Word), Андреа Банда Банда (инфлуенсър с над 100 хил. последователи) и Артьом Анатолиевич - Арти (певец и влогър), който е и докторант в УНСС.
Артьом Анатолиевич - Арти , Андреа Банда Банда, Христина Тодорова и Красимир Караиванов |
Ректорът проф. Димитър Димитров поздрави своите „колеги инфлуенсър“, отбелязвайки приносът на различните инициативи за насърчаване на четенето и това книгите да стигат до повече хора, като се показват по интересен и любопитен за младите хора начин. Той им пожела ползотворна дискусия, която да събуди любопитството за срещи с нови книги.
В ролята на модератор влезе Арти, който предостави възможността на всеки един от гостите да се представи, да сподели своя първи досег с книгите и какво го е накарало да започне да споделя за своите книжни открития, за срещите си с различни автори и заглавията, за емоциите, които те са породили у него.
В представянето си Андрея Банда Банда, (Banda Banda (@andrea_bandabanda) която има над 100 хиляди последователи, разказа, че отскоро е започнала да споделя и информация за книги. Според нея, когато е била малка, не е чела толкова много книги, а по-скоро е гледала филми и сериали, което определя и бъдещото й образование. Тя е завършила филмова режисура. За четенето споделя: „Книгите за мен са начин да се махна от дигиталното, да се отделя от екрана. Това за мен е вид почивка и медитация. Чета предимно фентъзи, защото така мога да се пренеса в друг свят, различен от ежедневието. Четенето дава други гледни точки и перспективи“.
Христина Тодорова (Hrisi (@hrisilandia) • Instagram photos and videos) от седем години поддържа своя книжен блог „Хрисиландия“, който вече има над 13 000 последователи. В него тя говори за любимите си книги, за историите, които са я впечатлили. Тя вярва, че за всяка книга има читател: „Книгите пораждат разговори, свързват хората. Всеки намира нещо различно в тях. Те ни помагат да се разбираме и да се адаптираме към света, в който живеем“.
Красимир Караиванов (Krasi's_Bookish_World) не се поколеба за сподели с аудиторията, че започва да чете активно преди 8 години, като увери присъстващите, че никога не е късно да започнеш да четеш. Провокиран от труден момент в живота си, той открива четенето и създава YouTube канала си Krasi’s Bookish World. Чете фентъзи. Интересува се и от пътя на книгата – от създаване й от автора, през специфичните процесите в издателството, до срещата с читателя. За разлика от Криси, той предпочита да каже на последователите си дали една книга му харесва, или не: „Според мен е важно хората да казват своето искрено мнение – какво харесват или не харесват, и да са отворени за дискусии.“
Артьом Анатолиевич – Арти (@artiom_), който е и докторант в УНСС, също представи себе си и сподели своето виждане, че най-важното при четенето, независимо дали четем книга или учебник, е да съумеем да синтезираме информацията, която ни трябва.
Гостите споделиха за удоволствието, което им доставя четенето. Посъветваха младите читатели да не се страхуват да оставят дадена книга, ако тя не им харесва и да не се притесняват от това, че дадено популярно заглавие не им допада. Може би то не е тяхното или просто моментът на среща с определен автор или заглавие още не е дошъл. Разговорът прерасна в оживена дискусия. Аудиторията се интересуваше как гостите избират коя книга да прочетат, дали се влияят от ТикТок тенденциите, които налагат фентъзи, роментъзи и трилърите като популярни четива, коя е тяхната любима книга – преводна или от български автор. Интерес предизвикаха въпросите може ли да се издържа книжният инфлуенсър, дали могат да четат повече от една книга по едно и също време, както и защо не говорят за класическата литература.
На предпримиерата на първата си книга „СЪРЦЕвина“ младият поет Иван Георгиев сподели първото си стихотворение, което е написал във втори курс, докато е бил студент, както и стихове от настоящата книга и уточни, че постъпленията от продажбите в УНСС ще бъдат дарени за кампанията „Заедно за Цвети“. Той каза, че книгата му е отнела близо 6 години, като някои от стиховете са писани в САЩ. Иван Георгиев сподели също, че „СЪРЦЕвина“ е написана с много сърце и без капка вина и допълни, че иска да покаже на младите хора, че и те могат да пишат, както и да разчупи модерните разбирания за отношенията между мъжете и жените и да вдъхне увереност, че с малко повече търпение един към друг, може да се изживее цял един живот с много сърце и без особена вина.
![]() |
![]() |
Доц. д-р Ивайло Беев беше модератор на представянето на книгата на Радомир Рачев „Голямото магическо хапче“, наръчник по отношение на взимането на хранителни добавки. Доц. Беев взе отношение по темата като бивш активен спортист, маратонец, участник в състезания и като ръководител на катедра „Икономикс“, която е подписала меморандум за сътрудничество с Васил Радивоев, собственик и управляващ SilaBG.
Доц. Ивайло Беев и Радомир Рачев (от дясно наляво) |
„Това е първият образователен наръчник по отношение на хранителните добавки. Без значение дали тренираш, или не, всеки има нужда от три неща – протеини, въглехидрати и мазнини. Ако се добавят чрез храната „добре“, но трябва да се знае колко и дали е достатъчно, а това си е чиста математика“, каза авторът Радомир Рачев. Той допълни, че в практиката си консултира всякакви хора в избора им за правилно суплементиране.
Авторът обърна внимание на студентите какво да избират, кой продукт си заслужава цената, както и кои продукти работят и кои не. Следващата книга на младия автор ще бъде „Малкото магическо хапче“ за микронутриентите, витамините и минералите.