Започна VI издание на Университетската седмица на книгата в УНСС
Шестото издание на Университетската седмица на книгата се откри тържествено в централното фоайе на Университета за национално и световно стопанство в присъствието на ректора, на всички заместник-ректори на УНСС, ръководители на факултети и катедри, преподаватели и студенти, директора на Университетската библиотека и ръководството на Студентския съвет. Гости на откриването бяха кметът и заместник-кметът на район „Студентски“, Асоциация „Българска книга“, която е и партньор на събитието, издателствата, участващи в Седмицата на книгата, известни книжни инфлуенсъри, ученици и учители от Частното средно езиково училище BRITANICA.
„Мотото на днешното издание е „Четенето прави силата“, предложено е от един от нашите преподаватели доц. Елена Симеонова. То е перифраза на мотото на университета „Духът прави силата“. „С тази инициатива искаме да сме още по-близо до нашите студенти, да им покажем силата на четенето, да ги стимулираме да споделят това, което са прочели“, каза проф. д-р Димитър Димитров, ректор на УНСС, откривайки събитието. Той акцентира, че специален фокус на Шестата университетска седмица на книгата са книжните инфлуенсъри, които ще се срещнат със студентите, както и видео инициативата с преподаватели, които четат любими откъси от книги и споделят кои са техните будители. Отбеляза и че преподаватели на УНСС, посветени на изобразителното изкуство, са подредили изложба от свои авторски творби.
Петко Горанов, кмет на район „Студентски“, сподели, че като „четящ човек“ с удоволствие е приел поканата да присъства на това събитие. „УНСС е водещ бизнес университет не само в България, но и в Югоизточна Европа, и същевременно с това се превръща в културен център. Аз бих казал „Четмото ще ни направи по-силни“ и това е същото, което ректорът казва „Четенето е сила“! Хубаво е, когато кмет и ректор мислят в една посока“, каза Петко Горанов и пожела на студентите да четат и да бъдат богати с това, което са научили.
„Това събитие все повече излиза от рамките на университетско събитие и се превръща в културна инициатива за гражданите на район „Студентски“, каза г-жа Десислава Алексиева, председател на УС на асоциация „Българска книга“, които са партньори на Седмицата от самото начало. Тя отбеляза, че УНСС е дал много добри автори и преводачи, а обновената университетска библиотека се е превърнала в „съвременен център за информационно обслужване“.
Г-жа Сиана Колибарова от издателство „Ентусиаст“ обяви инициативата „Национална кампания „Ден на четенето“, която е подкрепена от УНСС. „Миналата година с тази инициатива обхванахме 180 000 българи, а тази година се надявам да се присъединят още повече хора на 15 ноември, когато за втори път ще отбележим „Ден за четене“ под мотото „Иновациите започват с четенето“.
„Книгите ни дават не само знания, а и мъдрост. Обогатяват ни и развиват нашето критично мислене“, каза Илиян Чабуклийски, председател на Студентския съвет, който акцентира и на наличието на активни инфлуенсъри и сред студентите на УНСС.
На откриването присъства Андрея Банда Банда, известнен инфлуенсер с над 100 000 последователи, която е завършила режисура и по професия е телевизионен водещ. „С радост искам да ви кажа, че книжната ми поредица жъне голям успех, хиляди, хиляди я гледат и аз много се радвам, че съм тук и ще си поговорим за книгите и как те се представят“, каза Андрея Банда Банда.
Сертификат за дарение получи г-н Александър Александров от фирма „Проджекта“, която е дарила на университетската библиотека над 200 ценни книги за проектно управление.
На VI издание на Седмицата на университетската книгата гостуват 20 издателства и ще се представят 10 книги. За първи път „Пощенска кутия за приказки“ се включва със съвременен прочит на класически приказки, направен от главния редактор и издател на L EUROPEО – Любен Дилов-син. Ще има и премиерата на последната книга на журналиста и политически анализатор Мохамед Халаф – „НЕподчинение. Ислямът на реформаторите“, както и на Александрина Крушарска с нейната нашумялата поредица ърбън фентъзи „Болница за безсмъртни създания“.
Премиери и представяния ще имат много преподаватели от УНСС, сред които са доц. д-р Александър Христов, гл. ас. Иван Винаров, доц. д-р Антония Пенчева, проф. д-р Валентина Драмалиева, гл. ас. д-р Диана Генкова и др.
„Четенето прави силата“ не е просто лозунг. В свят, изпълнен с бързо променяща се информация и често повърхностни послания, именно четенето остава нашето сигурно убежище и източник на сила. Четенето е едно от най-мощните средства за обогатяване на ума и за личностно развитие, използвайте го при всяка възможност!“, каза в заключение проф. Димитров.
Програма на VI издание на Университетската седмица на книгата