Десета научна конференция на катедра „Икономикс“ „Икономически предизвикателства: технологии, рискове, политики“ събра елита на нацията в областта на икономиката
Юбилейната Десета научна конференция на катедра „Икономикс“ на тема „Икономически предизвикателства: технологии, рискове, политики“ се проведе под патронажа на ректора на УНСС проф. д-р Димитър Димитров и беше открита от зам.-ректора по институционално и бизнес сътрудничество и студентски политики проф. д-р Цветана Стоянова.
В приветственото си слово проф. д-р Стоянова посочи, че катедра „Икономикс“ се е утвърдила през годините като една от най-добрите в УНСС: „Тя винаги е била иновативна и полага усилия да е в унисон с тенденциите в развитието на икономическата теория и практиката, в лицето на бизнеса. Темата на конференцията е изключително актуална, защото технологиите навлизат все повече в икономиката и оказват сериозно въздействие върху бизнес моделите. Радвам се, че тук присъстват толкова млади хора, както и много изтъкнати представители на водещи институции в страната, което говори, че катедра „Икономикс“ е припозната от тях и показва уважението към дейността й. Тук са и представителите на Алумни клуба към Катедрата, нейните възпитаници, които сега помагат на студентите. Поздравления и за иновативната магистърска програма „Криптоикономика“, която откривате тази година, както и за старанието, полагано от Катедрата, многобройните меморандуми, които подписвате с водещи организации и бизнеса“, каза проф. д-р Стоянова.
Сред официалните лица, в очакване на дигиталното бъдеще, присъстваше и хуманоидният робот, като представител на новите технологии |
В пленарния си доклад доц. д-р Ивайло Беев благодари за приветствията и получените поздравителни адреси от катедрите и факултетите на УНСС, от научни организации и бизнес партньори. Благодари на гостите и колегите от другите университети, на преподавателите и студентите за тяхната ангажираност чрез непосредственото участие в конференцията. Подчерта, че Конференцията поставя акцент върху технологиите и посочи хуманоидния робот сред официалните гости. „Дигиталното бъдеще от теоретична възможност се превръща в реалност и новата магистърската програма „Криптоикономика“ е пряко отражение на тази тенденция. С тази магистърска програма и преди всичко чрез включването на практиката в лицето на гост-лекторите, ние можем достойно да заявим, че съдействаме за отстояването на първото място на нашия университет в областта на обучението, образованието и програмите, които развиваме“, каза ръководителят на катедра „Икономикс“.
Доц. д-р Беев отбеляза, че политическата икономия има над 100-годишна история в Университета и цитира предговора на „Политическата икономия“ (1922) на проф. д-р Димитър Мишайков: „Най-големият упрек, който може да се направи на „теорията“ би бил, че стои далеч от реалността или, както казват някои, от „практиката“. Обаче разлика между „теория“ и „практика“ няма и ако „практиката“ покаже, че някоя „теория“ е неприложима, трябва или „теорията“, или „практиката“ да е погрешна.“ Катедра „Икономикс“ продължава традициите, завещани от доайените на катедрата – видни обществени фигури и деятели на науката, да съчетава теорията с практиката чрез организиране на работещи проекти, като например студентските стартъп проекти, разработването на нови програми за обучение на основата на сключените меморандуми за сътрудничество с водещи компании, практическите обучения и разнообразните инициативи, приобщаващи студентите, преподавателите и бизнеса в работещо единство“, каза доц. Беев и предостави думата на гл. ас. д-р Антоан Шотаров, съорганизатор на кампанията за най-добрия стартъп от страна на катедра „Икономикс“.
Гл. ас. д-р Антоан Шотаров | Ас. д-р Иван Тодоров | Г-н Васил Кендов |
„Това, което решихме да направим, е да помогнем на студентите да развият собствените си предприемачески идеи. Един от фондовете за рискови инвестиции „Иновейшън Кепитъл“ застана зад тази кауза и изградихме работещо партньорство, чийто резултат е конкурсът за най-добър студентски стартъп. Фондът подкрепи два от тези студентски стартъпи да се развият в реален бизнес. И това няма да е еднократен акт. Намерението е да се превърне в устойчива ежегодна проява“, каза гл. ас. д-р Антоан Шотаров.
В тържествената обстановка на Десетата юбилейна научна и практическа конференция се анонсира меморандумът с Асоциацията на българските лидери и предприемачи, чийто представител Александър Александров презентира Асоциацията и нейната програма „Активатор“, предназначена за най-мотивираните и амбициозни студенти, стремящи се към създаването на собствен бизнес. „Ние срещаме студентите с представители на инвестиционни фондове, с хора, които са успели, с топспециалисти, които да надградят теорията с практически упражнения“, поясни Александров.
Александър Александров, проф. д-р Цветана Стоянова, доц. д-р Беев (от ляво надясно) |
Като пример за бизнес модел, който интегрира високите технологии със социалните каузи, доц. д-р Беев посочи SilaBG. В изказването си Васил Радивоев, собственик и управляващ компанията, посочи предимствата на изкуствения интелект при реализирането на корпоративните цели. В израз на сериозните намерения за сътрудничество с УНСС беше представен и меморандумът между УНСС и SilaBG. Васил Радивоев анонсира, че ексклузивно за студентите на УНСС е предоставена възможността със студентска електронна карта те да могат да ползват еквивалентна отстъпка в мрежата на SilaBG, с каквато се ползват притежателите на „Златна карта“.
При анонсирането на меморандума присъства и доц. д-р Иван Стоилов, ръководител катедра „Физическо възпитание и спорт“, който по израза на г-н Радивоев „е естествен партньор“ на SilaBG и проф. д-р Зорница Стоянова, ръководител катедра „Икономика на природните ресурси“, във връзка с магистърската програма „Зелена икономика и бизнес модели“.
Доц. Ивайло Беев отправи специални благодарности към колегите от катедра „Финансов контрол“, с чието съдействие, отново въз основа на меморандум за сътрудничество между УНСС и НАП, участие в научния форум взе и Борислав Иванов, директор на ТД „Средни данъкоплатци и осигурители“ (НАП).
Доц. д-р Ивайло Беев, доц. д-р Даниела Петрова, проф. д-р Цветана Стоянова и Борислав Иванов (от дясно наляво) |
Доц. Ивайло Беев анонсира катедрената инициатива, реализирана през университетския Център за изследване и развитие на икономическата теория, за провеждането на периодично проучване сред българските икономисти, профилирани в изследване на макроикономическата среда. Инициативата представи ас. д-р Иван Тодоров: „Проучването е част от електронен бюлетин с описание на основните измерители на макроикономическата динамика. Всеки бюлетин има тематичен въпрос с висока актуалност. Тематичният въпрос е обект на дискусия от редакционния състав на бюлетина, като се представят теоретичните, методологичните и емпиричните аспекти на проблематиката“.
В тържествената обстановка на форума сертификат и почетен плакет на катедра „Икономикс“ получи проф. Румен Гечев (виден български икономист и политик, бивш вицепремиер и министър на икономическото развитие). В навечерието на празника на будителите той беше номиниран от Катедрата за будител както за научната и преподавателската си дейност в УНСС, така и за въвеждането на тристепенната система на висшето образование – бакалавър, магистър, доктор, в началото на 90-те години, като пръв директор на тогавашния департамент „Магистри“ в УНСС.
Доц. Ивайло Беев подчерта и особената заслуга за организирането на цялата конференция на Алумни клуба „Икономика“ към катедра „Икономикс“. Председателят на Алумни клуба Васил Кендов, представи набелязаните и вече реализираните инициативи в полза на студентите, като подчерта изграждането на приемственост между настоящите студенти и възпитаниците на Катедрата, реализирали се в бизнеса и държавните институции.