Седми диалог за регионалната политика на BOLSTER: Как териториалните планове за справедлив преход могат да бъдат наистина приобщаващи към маргинализираните общности?

сряда, 30 октомври 2024 13:29

Седмият регионален политически диалог в рамките на проекта BOLSTER  (Bridging Organizations and marginalised communities for Local Sustainability Transitions in Europe) подчерта спешната необходимост от приобщаващи териториални планове за справедлив преход (ТПСП), отговарящи на специфичните нужди на маргинализираните общности, с акцент върху регион Стара Загора в България.

Чрез задълбочени презентации и дискусии заинтересованите страни определиха основните предизвикателства и възможностите за засилване на участието и разпределението на ресурсите, като подчертаха ролята на правителствата, гражданското общество и ЕС за насърчаване на пълноценното участие.

Проф. Христина Николова, институционален координатор и ръководител на екипа от Университета за национално и световно стопанство, откри събитието и направи преглед на резултатите от изследванията по проект BOLSTER за региона на Стара Загора – регион, който е значително засегнат от прехода и в който има най-голяма концентрация на работници от въгледобивния сектор. Финансовата подкрепа на ТПСП за Стара Загора се фокусира върху три основни стълба: индустрия за устойчиви енергийни решения, социална подкрепа и подкрепа за заетостта и диверсификация на местната икономика.

Александра Лулаче от MKBT (Румъния) представи резултатите от проекта BOLSTER в района на Прахова – горещата точка на румънската петролна и газова индустрия.

Д-р Артур Очойски от Икономическия университет в Катовице (Полша) представи предварителните изследвания за региона на Горна Силезия – най-големият въглищен регион в Европа. Той се съсредоточи върху приобщаването и мобилизирането на общностите, за да се гарантира, че никой няма да бъде изоставен.

Ремина Алексиева от Центъра за изследване на демокрацията (ЦИД) (България) запозна аудиторията с резултатите от проекта „Демократизиране на справедливите преходи към устойчиво развитие“ (DUST), който има за цел да разработи нови инструменти за участие в усилията за устойчив преход, за да подобри гражданското участие и доверие.

Диалогът премина в дискусионен панел, където г-н Ивайло Стоянов и г-жа Моника Стоянова, представители на управляващия орган на програма „Развитие на регионите“ към Министерството на регионалното развитие и благоустройството, представиха актуална информация относно приемането на ТПСП през декември 2023 г., обявяването на две покани и подготовката на трета процедура за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ, която трябва да бъде обявена до края на годината.

Зорница Русинова, председател на Икономическия и социален съвет (България), разясни обширната аналитична работа на институцията по въпросите на зеления преход, изменението на климата и енергийния сектор.

Проф. Дарина Заимова от Института за устойчив преход и развитие на Тракийския университет, Стара Загора, представи дейностите, инициативите и действията на университета по отношение на зеления преход.

Доц. Милена Илиева и Станимира Пашова от сдружение „Свят без граници“ (България) представиха работата в подкрепа на маргинализираните групи в региона на Стара Загора, с акцент върху ромската общност и инициативите за социална интеграция, достъп до образование и здравеопазване, както и застъпничеството за включването на тези общности в процеса на справедлив преход.

Диалогът затвърди ангажимента за разработване на справедливи процеси на преход, като се гарантира, че никой няма да бъде изоставен, докато регионите се адаптират към устойчивото бъдеще.

Пълен запис на събитието можете да откриете на сайта на ECAS.

         

Галерия снимки от Седми диалог за регионалната политика на BOLSTER: Как териториалните планове за  ...