Трети съвместен дискусионен форум с КЗП на тема „Безопасността на стоките – основно изискване пред съвременната търговия“

понеделник, 28 октомври 2024 16:20

Третият съвместен форум, организиран от УНСС и Комисията за защита на потребителите (КЗП), засегна две теми: „Безопасността на стоките – основно изискване пред съвременната търговия“ и „Изискванията при етикетиране на стоки“. На форума присъства ръководството на КЗП, представители на ректорското ръководство на УНСС и на факултет „Международна икономика и политика“, както и студенти от специалностите, изучавани във факултета. Участие взеха и представители на Българската национална асоциация „Активни потребители“, Българската стопанска камара, Българската търговско-промишлена палата, Сдружение за модерна търговия и Асоциация на търговците на нехранителни стоки.

Доц. д-р Светла Бонева, декан на факултет „Международна икономика и политика“, г-жа Мария Филипова, председател на КЗП, проф. д-р Матилда Александрова, зам.-ректор по учебната дейност на УНСС, доц. д-р Александър Христов, зам.-декан по качеството и международното сътрудничество на Факултета, г-жа Люба Пашова, ПР на КЗП, Иванета Георгиева, главен секретар на КЗП

Доц. д-р Александър Христов, зам.-декан по качеството и международното сътрудничество на факултет „Международна икономика и политика“ и координатор по меморандума за сътрудничество с КЗП, откри форума като отбеляза, че това е третата организирана дискусия с участието на студенти във връзка с важни аспекти на защита на потребителите. Той даде думата на проф. д-р Матилда Александрова, която приветства участниците от името на ректора на УНСС проф. д-р Димитър Димитров и отбеляза, че темата за безопасността на стоките е изключително интересна за всички като потребители на българския пазар и като част от потребителите в ЕС. „Интересна е и от гледна точка на ключовите аспекти на законодателната рамка за правата на потребителите, с които ще ни запознаят нашите компетентни лектори“, каза проф. Александрова.

„Никога като студент тук не съм си представяла, че един ден ще застана от другата страна. Винаги съм считала, че за да се изправиш пред аудитория, пълна с млади хора, се иска огромен потенциал от знания и се носи огромна отговорност за посланията, които изричаш. Знанията вероятно все още ги трупам, но след като съм получила именно тук стабилната основа. А посланията, с които заставаме пред вас, заедно с моя екип от КЗП, намирам за смислени и полезни“ заяви пред многобройните участници във форума Мария Филипова, председател на КЗП и възпитаник на УНСС, и покани бъдещите юристи и икономисти да започнат още сега професионалния си път като служители в КЗП.

Тя даде думата на журналиста Люба Пашова, която бе модератор и на предишните дискусии като ПР на КЗП, която въведе аудиторията в темата за безопасността на стоките.

Игнат Арсенов, главен директор на ГД „Контрол на пазара“ в КЗП и Таня Патрикова от същата дирекция изнесоха две презентации по темите „Изисквания при етикиране на стоките“ и „Безопасността на стоките – основно изискване пред съвременната търговия“.

Те подробно разясниха каква е задължителната информация, която трябва да съдържат етикетите, а имено – за производителя и вносителя, вида на стоката, нейните съществени характеристики, срок на годност и условия на съхранение, указания за употреба, количество/размер, цена. „Укриване на съответната информация е сигнал, че нещо не е наред“, предупредиха лекторите. „И това не трябва да се пренебрегва, защото понякога може да доведе до нараняване или до още по-тежки последици“.

Г-жа Таня Патрикова, началник отдел „Организация на контрола и безопасност на стоките“ към ГД „Контрол на пазара” и г-н Игнат Арсенов

Лекторите обясниха какво означава безопасна стока: 

  • Не представлява риск за живота и здравето на потребителите.
  • Има минимален риск за живота и здравето на потребителите при нормална и разумна употреба, в зависимост от:

           - характеристиките на стоката;
           - нейния състав;
           - опаковката;
           - указанията за сглобяване и ползване;
           - евентуалните предупреждения и етикетиране;
           - рисковите групи потребители по отношение на използването на стоката, като деца, възрастни хора, бременни и кърмещи жени.

Те обясниха също така каква е ролята на Комисията за защита на потребителите и на другите контролни и надзорни органи. Лекциите предизвикаха дискусия, в която участваха преподаватели и студенти, но и представителите от другите агенции и сдружения.

                                    

Галерия снимки от Трети съвместен дискусионен форум с КЗП на тема „Безопасността на стоките – осно ...