Университетската библиотека беше домакин на форум и кръгла маса на Българския информационен консорциум
На 23 и 24 октомври Библиотеката на УНСС беше домакин на форум и кръгла маса на тема „Споделяме знанието: Академичните библиотеки в отворената научна екосистема“, организиран съвместно с Българския информационен консорциум (БИК) по случай Международната седмица на отворения достъп / International Open Access Week. Над 50 представители на 23 академични, обществени и специални библиотеки, правителствени институции и обществени организации участваха в събитието.
![]() |
През първия ден от форума участие с презентации взеха г-жа Янита Жеркова (МОН), д-р Радостина Тодорова (НБУ), проф. д-р Венцислав Велев (УНИБИТ), г-жа Анна Лазарова (сдружение „Цифрова република), г-жа Вержиния Цанкова, г-жа Анета Райкова и г-н Йордан Илиев (НАЦИД), г-жа Юлияна Станимирова и г-жа Гергана Мартинова (НБУ). Представен беше Националният план за развитие на инициативата за отворена наука в Република България и релевантните програми, проекти и договори, допринасящи за стимулиране на публикуването в научни списания с отворен достъп. Обсъдени бяха отворената наука в контекста на европейските университетски алианси, предизвикателствата при интеграцията между платформите за отворена наука и електронните библиотечни каталози и други актуални теми.
![]() |
Вторият ден протече хибридно, с кръгла маса, на която бяха обсъдени съвременните предизвикателства пред библиотекарите, експертите и всички заинтересовани страни в страната по отношение на разбирането на отворената наука като глобален процес на промяна в сферата на научната комуникация, дискутирани бяха политиките за насърчаване на учените в страната в осигуряването на прозрачност в изследователския процес.
![]() |
За всички участници беше организиран презентационен тур на изцяло обновената през 2023 г. Библиотека на УНСС, която разполага с модернизирани читални, функционален център за предоставяне на информация, специално проектиран кът за незрящи студенти, множество споделени пространства и последно поколение технологии за почистване и опазване на съхраняваните единици.