Световният ден на морето бе отбелязан с открита лекция на посланика на добра воля към Международната морска организация к.д.п. Александър Александров
Открита лекция, посветена на Световния ден на морето, изнесе капитан далечно плаване (к.д.п.) Александър Александров пред студентите от специалностите „Икономика на транспорта и енергетиката“, „Бизнес логистика“, „Маркетинг и стратегическо планиране“, „Индустриален бизнес“, „Предприемачество“, „Мениджмънт на недвижимата собственост“, „Бизнес икономика“, „Аграрен бизнес и екоикономика“. Темата на лекцията беше „Българската морска индустрия - важен национален приоритет със стратегическо значение".
Световният ден на морето се чества със серия събития от 20 до 22 октомври 2024 г. в Барселона под мотото „Навигация в бъдещето - безопасността на първо място". Лекцията в УНСС предшестваше събитията и се проведе на 16 октомври 2024 г.
![]() |
Капитан Александров говори за някои положителни постижения на българските моряци по света. Той представи работата и структурата на Международната морска организация (International Maritime Organization - IMO), която е част от структурата на ООН. Акцент в лекцията беше състоянието на морската и на речната ни индустрия, свързана с река Дунав. Бяха представени наградените от IMO и Европейския парламент български моряци за проявената храброст на море.
![]() |
В лекцията беше отделено внимание и на Българската морска индустрия - един от основните национални комплексни стратегически приоритети - начало, състояние и развитие на БМИ.
![]() |
![]() |
Александър Г. Александров е капитан далечно плаване (има право да управлява всякакви кораби по всички морета и океани). От своите 45 години трудов стаж 20 години са на море и 25 години са свързани с морските академични дейности с наши и чуждестранни обучаеми у нас и в чужбина (Международен морски изследователски център, Кардиф; Световен морски университет, Мламьо). Той е морски посланик на добра воля към Международната морска организация. Номиниран е последователно от три министерства: МТИТС, МОН и МВнР. Започва дейността си през 2017 г. За добра работа мандатите му се продължават и досега, без прекъсване. Провел е над 100 срещи с над 1500 участници (ученици, студенти и възрастни) по значими теми от морската икономика, образование, култура и политика.