Проф. д-р Димитър Димитров пред в. „24 часа“: Хакерите нямат нужда от акредитация
Картата на висшето образование възпрепятства новите специалности, алармира ректорът на УНСС проф. д-р Димитър Димитров в интервю за в. „24 часа“.
![]() |
Проф. Димитров, само за няколко години думата „киберсигурност“ се превърна в мантрата на съвременния бизнес, готов ли е вашият университет да отговори на тези очаквания?
Нашият университет реагира доста навреме и доста адекватно. Преди няколко години започнахме подготовката за специалност „Киберсигурност и електронно управление“ и свързаната с това магистърска програма „Управление на киберсигурността“. За съжаление сега образованието е доста тежко регулирано и не позволява бързо прилагане на новите програми. Ние вече 2 години и половина се борим с това да получим акредитация, защото чакаме да се запълнят местата в другите университети според прословутата Карта на висшето образование и тогава МОН да ни разреши и ние да получим акредитация. Но хакерите нямат нужда от акредитация! Това трябва да е ясно на всички заинтересовани страни. При положение че сме готови с цялата програма за специалността, при положение че финансовият сектор и всички бизнес компании търсят такива кадри и то обучени в нашия университет, защото е еталон за качествено образование, ние не можем да подготвяме специалисти. Това е нонсенс.
Все пак Университетът подготвя кадри по киберсигурност?
Да, намерили сме някакъв начин, така че да обучаваме бакалаври и в момента – чрез съвместна програма с Тракийския университет. В магистърската ни програма сме обучили вече може би 200 души. Тя е регистрирана в Европейската агенция по киберсигурност и имаме международни преподаватели. Нашите преподаватели и изследователи също имат огромен опит, показват забележителни възможности и УНСС извършва одити по киберсигурност на големи компании, включително и такива от стратегическата инфраструктура на страната.
Освен образователните усилия, които полагаме, ние организираме и много допълнителни активности за нашите студенти – хакатони и състезания, провеждани съвместно с бизнес организации. Имаме подписани над 20 договора с водещи компании в областта на информационната сигурност и киберсигурността. Полагаме много усилия, но искаме тези усилия да бъдат подкрепени от Министерството на образованието и науката и от Националната агенция по акредитация с бройки за обучение, защото, пак повтарям, хакерите не се нуждаят от акредитация и това създава големи проблеми.
А самият университет подсигурил ли е своята киберзащита?
Ние сме много дигитализиран университет. Услугите, които осигуряваме онлайн, със сигурност са над 30 – записване, кандидатстване, плащане, общежития, проверка на оценките, протоколи, дигитални студентски книжки, дигитални главни книги, виртуална телефонна централа, нова свръхскоростна мрежа. Всичко това обаче изисква огромна поддръжка и настройки, които вече трябва да се правят от специалисти. При нас също имаше киберинциденти, свързани с информационната сигурност. Справяме се. Но трябва да е ясно, че компаниите изпитват огромни затруднения за намирането на кадри, самите ние изпитваме проблеми с кадрите в нашата IT дирекция.
Предлага ли УНСС услуги в този сектор?
Продължаваме да се развиваме в тази насока. Предстои да работим и по програми на Министерството на иновациите и растежа за осигуряване на тази услуга на малките и средните предприятия. За нас е ключово да развиваме и тази бизнес част на нашия образователен капацитет.
В същото време имаме Център за компетентности, финансиран от Европейската комисия по проект за големи данни в областта на икономиката. Работим заедно с още 6 столични университета за свръхбърз компютър и обработка на данни. Сега предстои одобрението ни за втория етап на този проект за икономиките в големи данни, където са инвестирани вече над 15 милиона лева.