УНСС е домакин на тържествената церемония по връчването на отличието „Българка на годината“ 2023
12-ото издание на тържественото връчване на наградата „Българка на годината – Света Злата Мъгленска“ се проведе в аула „Максима“ на УНСС. Организатор на престижната церемония е Изпълнителната агенция за българите в чужбина (ИАБЧ). Сред официалните гости беше министърът на правосъдието Мария Павлова, началникът на кабинета на вицепрезидента на България г-жа Надя Младенова, посланици, изпълнителните директори на БТА и БНР, ректори на висши учебни заведения, преподаватели и студенти от Университета.
Проф. д-р Цветана Стоянова, зам.-ректор по институционално и бизнес сътрудничество и студентски политики, приветства организаторите от името на ректора проф. д-р Димитър Димитров. „Нашият университет е горд и щастлив, че партнира на това изключително събитие, че нашата аула „Максима“ е пълна с талантливи хора, които прославят българската култура, българския език, нашите традиции, фолклор, танцовото и песенното изкуство по цял свят“, каза заместник-ректорът и специално поздрави за активната дейност по организирането и провеждането на тези конкурси Райна Манджукова, изпълнителен директор на Изпълнителната агенция за българите в чужбина. Тя изтъкна активната работа на Университета за привличането на студенти от българската диаспора, като в момента в УНСС се обучават над 400 студенти по Постановление № 103 на МС за осъществяване на образователна дейност сред българите в чужбина.
Ръководителят на Изпълнителната агенция за българите в чужбина сподели, че през 2009 година по предложение на историка проф. Пламен Павлов Света Злата Мъгленска е избрана за небесна застъпница на българите в чужбина. Тогавашната Държавна агенция за българите в чужбина учредява и наградата „Българка на годината“ на името на светицата, която е връчена за първи път през 2010 година.
Тази година 24 българки от 19 различни страни са номинирани за своя голям принос за разпространението на българската култура, сред които е и д-р Станка Колева, доктор от УНСС, която е отличена за своя принос към българската общност в Кавала, Гърция.
![]() |
Българките са учители, музикални педагози, артисти, журналисти, ръководители на ансамбли, на хорове, на театрални състави, които със своя талант и голяма всеотдайност са популяризирали българската култура в различни краища на света. Поради големите заслуги на всяка една от тях ИАБЧ и журито са взели решение да се излъчат шест българки, които да получат награди за принос в определени области, а една от тях да бъде отличена и с приза „Българка на годината“, защото „Всяка сънародничка, номинирана за наградата, е посвоему заслужила в очите на тези, които са я номинирали, на хората от общността“, каза г-жа Райна Манджукова.
Шестте жени, които получиха плакети за своята дейност, са Здравка Момчева, преподавател по български език в Лондон, Нели Хаджийска, журналист, популяризира България в Ню Йорк, Радослава Недялкова, разпространява българските традиции и фолклор в Милано, Елена Дойчева Драгомир, учител, музикален педагог, артист, ръководител на ансамбъл в Румъния, Габриела Хаджикостова, която в Будапеща създава български театър и Цветана Паскалева в Армения, известен документалист, автор и режисьор на документални филми. Четири от наградените дами бяха пристигнали, за да получат наградите си лично.
![]() |
Носителят на наградата на публиката е Невена Костадинова от Босилеград, Сърбия, за отстояването на българските корени с ръководенето на състави и създаването на школи.
А голямата награда – статуетката „Българка на годината – Света Злата Мъгленска“ и иконата на светицата получи Радослава Недялкова от Милано.
![]() |
![]() |
Събитието бе открито с песента „Това е България“, изпълнена от Мария Ангелова. Тематичен поздрав с „Песен за българката“ отправиха към номинираните за наградата сестрите Йоанна и Никол Димитрови (на снимката горе), възпитанички на Детска вокална група „Сладки пуканки“ към Националния дворец на децата в София.