Мастър клас по проект „Предприемачество за докторанти“

вторник, 15 октомври 2024 17:00

В УНСС се проведе мастър клас по проект „Предприемачество за докторанти“. Темата на събитието, с лектор д-р Десислава Коларова – Project Adviser, European Research Executive Agency и възпитаник на нашия университет, беше „Програми за научни изследвания и иновации на ЕС“.

Доц. д-р Мария Воденичарова, зам.-ректор по научноизследователската дейност на УНСС и ръководител на проекта, благодари на д-р Десислава Коларова, че е приела поканата да бъде лектор и да представи пред докторантите и студентите възможностите, които предлагат програмите на Европейския съюз за научни изследвания и обмен.

Проф. д.ик.н. Румен Гечев, директор на Университетския център по устойчиво развитие и гост-преподавател в катедра „Икономикс“ на УНСС, с чието активно съдействие беше осъществено събитието, представи лекторката и подчерта, че завършвайки УНСС тя е успяла в Европейския съюз и е един от най-уважаваните експерти в European Research Executive Agency.

„Както разбрахте, аз съм завършила този университет и днес ми е изключително приятно да бъда тук след толкова години“, каза Десислава Коларова и подчерта, че се надява присъстващите да бъдат активни, за да се получи дискусия, а след презентацията, тя ще отговори на всички въпроси, свързани с проекти, управление на проекти и възможности за кандидатстване по тях.

Д-р Коларова представи работата на European Research Executive Agency и дейностите по програма „Мария Склодовска-Кюри“ в рамките на програма „Хоризонт Европа“ на ЕС. Тя подчерта, че по линия на „Мария Склодовска-Кюри“ се финансират научни изследвания и иновации и се предоставят на изследователите нови знания и умения чрез обучение отвъд границите, областите и социално-икономическите сектори.

Д-р Десислава Коларова акцентира специално на схемата Staff Exchanges („Обмен на персонал”) и възможностите, които тя предоставя за обмен на учени за изследвания и иновации. Присъстващите имаха възможността да научат повече за целите, критериите за избираемост, изискванията към международните изследователски екипи и към проектните предложения, условията за финансиране, сроковете за кандидатстване, критериите за оценка и др.

Лекторът обърна внимание, че схемата Staff Exchanges цели да насърчи иновативното международно, междусекторно и интердисциплинарно сътрудничество в областта на научните изследвания и иновациите чрез обмен на персонал и споделяне на знания и идеи на всички етапи от иновационната верига.

Схемата подкрепя споделената култура на научни изследвания и иновации, която насърчава творчеството и предприемачеството и допринася за превръщането на идеите в иновативни продукти и процеси.

По процедурата академични и неакадемични организации от цял свят имат възможност да създъдат международни партньорства с други организации и да укрепват дългосрочните си сътрудничества за развитие на капацитета си.

Финансирането на схемата Staff Exchanges е по линия на програмата „Хоризонт Европа” 2021 - 2027 г., а бюджетът за 2024 г. възлиза на 99,5 млн. евро. Безвъзмездната помощ ще се предоставя под формата на единични разходи (unit costs) за мобилност на персонала. Периодът на командировката за един член на персонала е минимум 1 месец и максимум 12 месеца.

Новият конкурс за схемата Staff Exchanges за дейности по „Мария Склодовска-Кюри“ вече е отворен, а крайният срок е 5 февруари 2025 г. Всеки желаещ може да се запознае с препоръките на ЕК за подготовка на проектни предложения ТУК

Д-р Коларова подчерта, че на портала Funding & Tenders на ЕК, може да се видят всички отворени за кандидатстване програми и сроковете по тях.

В събитието участваха докторанти, студенти и преподаватели от университета.

Мероприятието продължи с ползотворна дискусия.


Проект „Предприемачество за докторанти“ е финансиран от Столична община по програма „София – град на младите и активните“ и е насочен към докторантите, обучаващи се в УНСС и на територията на Столична община, като цели да повиши знанията и уменията на младите хора за стартиране на свое собствено бизнес начинание и да стимулира младежкото предприемачество. В рамките на проекта се предвижда да бъдат проведени серия от лекции, майсторски класове и Оne2Оne срещи с предприемачи и хора от бизнеса. Участниците в проекта ще получат ценни знания в областта на стартъпите и предприемачеството, информация за възможностите за бъдещо развитие и други програми, както и менторство от инвеститори.


       

Галерия снимки от Мастър клас по проект „Предприемачество за докторанти“ ...