УНСС - координатор на проект STUDIES-DIG 101131544, финансиран от ЕК по програма „Хоризонт Европа“ - посрещна изследователи от Египет, Мароко, Румъния и Португалия

четвъртък, 10 октомври 2024 10:01

УНСС посрещна изследователи по проект STUDIES-DIG 101131544 - Models and Instruments for Transforming Higher Education Systems through Transnational Multi-Sector Links, от университети-партньори от Египет, Мароко, Румъния и Португалия във връзка с изпълнение на мобилности и научно-изследователски задачи по работен пакет 1. Auditing the state of digitalization and digital services. Проектът е част от „Хоризонт Европа“ (Horizon Europe) - рамковата програма за научни изследвания и иновации (2021 – 2027), с координатор УНСС, който се изпълнява от международен и мултисекторен консорциум с участието на академични и неакадемични партньори от шест страни. Проектът стартира през януари 2024 г. и ще се изпълнява в рамките на четири години, през които УНСС ще посрещне 28 изследователи от всички партниращи си институции.

В средата на м. септември в Университета гостуваха Prof. Dr. Ahmed Khalifa Mehanna - Arab Academy for Science, Technology and Maritime Transport – AASTMT, Egypt; Prof. Dr. Mahmoud Mansour - Arab Academy for Science, Technology and Maritime Transport – AASTMT, Egypt; Mrs. Paula Beudean – C.School for Creative Arts SRL, Cluj Napoka, Romania; Dr. Calin-Andrei Olarriu – C. School for Creative Arts SRL, Cluj Napoka, Romania and Dr. Meryem Mabrouki – Universite Abdelmalek Essaadi, Morocco. Към тях се присъединиха Assoc. Prof. Dr. Bianca Radu - Babes-Bolyai University, Cluj Napoka, Romania; Assoc. Prof. Dr. Liviu Radu - Babes-Bolyai University, Cluj Napoka, Romania and Prof. Dr. David Ferraz from Iscte - Instituto Universitário de Lisboa, Portugal. По същото време те реализираха своите мобилности в София и провеждаха изследвания, организирани съвместно с Института за модерна политика – партнираща институция по проекта от неакадемичния сектор в България.

За едномесечната визита на изследователите от партниращите институции от чужбина бе създадена работната програма, разработена от проектния екип на координиращата институция и съгласувана с изследователския екип по проекта на Института за модерна политика. Част от гостите присъстваха на тържествената церемония по повод откриването на академичната 2024/2025 година в УНСС.

Откриване на академичната 2024/2025 година с партньорите по проект STUDIES-DIG и ректора на УНСС

В УНСС изследователите от партниращите институции проведоха работна среща с доц. д-р Янко Христозов - заместник-ректор по международната дейност, и участваха в семинарна сесия с доц. д-р Зорница Йорданова от катедра „Индустриален бизнес“, която направи презентация по темата на проекта.

За гостите бяха организирани срещи със студенти от Университета. Проведоха се семинари със студенти от специалностите „Бизнес информатика и комуникации с преподаване на английски език“ и „Право“, 2 курс, като се дискутираха и възможностите за подобряване процеса на обучение чрез използване на новите технологии.

Семинар с участието на Prof. Dr. Mahmoud Mansour from the Arab Academy for Science, Technology and Maritime Transport, Egypt, със студенти от специалност „Право“, 2 курс
Семинар с участието на Mrs. Paula Beudean from C.School for Creative Arts SRL, Cluj Napoka, Romania, и студенти от  специалност „Бизнес информатика и комуникации с преподаване на английски език“

За гостите от партниращите институции бе организирано посещение в Техническия университет – София, където те се срещнаха и дискутираха с проф. д.н. Кирил Ангелов ролята и значението на дигиталната трансформация на висшето образование у нас.

Партньорите на УНСС от Universitatea Babes Bolyai, Румъния, се срещнаха с доц. д-р Борислав Цеков - председател на УС на Института за модерна политика, който представи дейността на Института. Участниците в срещата проведоха интересна и полезна дискусия във връзка с процеса на дигитална трансформация в съвременното общество и участието на неправителствения сектор в този процес.

За гостите бяха организирани поредица от срещи с публични институции. Със съдействието на доц. д-р Екатерина Тошева от катедра „Статистика и иконометрия“ бе организирана визита в Националния статистически институт и проведена среща с доц. д-р Атанас Атанасов, председател на Националния статистически институт и експерти от Института. По време на срещата беше представена извършената до момента работа за достигане на високо ниво на дигитализация в институцията. Участниците се запознаха и обсъдиха процеса на дигитализация на библиотеката на Института.

Особен интерес предизвика срещата на партньорите във фондация „Arete Youth“, организирана със съдействието на гл. ас. д-р Силвия Георгиева от катедра „Предприемачество“. Младежката фондация „Арете“ е организация, подпомагаща млади хора с висок потенциал в ромската общност, които са ограничени от социални и икономически бариери в България и на Балканите. Организацията работи за развитието на ангажирано гражданско общество и изграждането на устойчиви социални мрежи, които насърчават образователни занимания и повишават културата на отговорност към обществото.

Голям интерес сред изследователите предизвика посещението в Министерството на иновациите и растежа. Гостите бяха посрещнати от проф. д-р Георги Ангелов – заместник-министър на иновациите и растежа.  В дискусията заедно с проф. Георги Ангелов участваха г-жа Мира Йосифова – директор на дирекция „Политики и анализи“ и г-жа Лора Йосифова – началник сектор „Програма за научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация“ в Главна дирекция „Европейски фондове за конкурентоспособност“ и други експерти от различни дирекции на Министерството. Предмет на дискусията бе значението на инвестициите в технологични и иновативни производства, както и необходимостта от подкрепа на иновативни стартиращи компании и трансфер на технологии за развитието на икономиката и образованието.

По покана на ръководството на Университета по библиотекознание и информационни технологии в София партньорите на УНСС по проект STUDIES-DIG участваха в тържествената церемония за откриването на новата академична година, която се проведе на 1 октомври 2024 г. в УниБИТ. Официален гост на откриването беше посланикът на Кралство Мароко в София Н. Пр. г-жа Закия Ел Мидауи, която се срещна и обсъди работата по проекта с Dr. Meryem Mabrouki, представител и изследовател от Universite Abdelmalek Essaadi, Morocco както и с Assoc. Prof. Dr. David Ferraz от Iscte - Instituto Universitário de Lisboa, Португалия и с д-р Зорница Младенова, представител на община Рудозем - партньор от неакадемичния сектор по проекта

      

Галерия снимки от УНСС - координатор на проект STUDIES-DIG 101131544, финансиран от ЕК по програма ...