УНСС - координатор на проект STUDIES-DIG 101131544, финансиран от ЕК по програма „Хоризонт Европа“ - посрещна изследователи от Египет, Мароко, Румъния и Португалия
УНСС посрещна изследователи по проект STUDIES-DIG 101131544 - Models and Instruments for Transforming Higher Education Systems through Transnational Multi-Sector Links, от университети-партньори от Египет, Мароко, Румъния и Португалия във връзка с изпълнение на мобилности и научно-изследователски задачи по работен пакет 1. Auditing the state of digitalization and digital services. Проектът е част от „Хоризонт Европа“ (Horizon Europe) - рамковата програма за научни изследвания и иновации (2021 – 2027), с координатор УНСС, който се изпълнява от международен и мултисекторен консорциум с участието на академични и неакадемични партньори от шест страни. Проектът стартира през януари 2024 г. и ще се изпълнява в рамките на четири години, през които УНСС ще посрещне 28 изследователи от всички партниращи си институции.
В средата на м. септември в Университета гостуваха Prof. Dr. Ahmed Khalifa Mehanna - Arab Academy for Science, Technology and Maritime Transport – AASTMT, Egypt; Prof. Dr. Mahmoud Mansour - Arab Academy for Science, Technology and Maritime Transport – AASTMT, Egypt; Mrs. Paula Beudean – C.School for Creative Arts SRL, Cluj Napoka, Romania; Dr. Calin-Andrei Olarriu – C. School for Creative Arts SRL, Cluj Napoka, Romania and Dr. Meryem Mabrouki – Universite Abdelmalek Essaadi, Morocco. Към тях се присъединиха Assoc. Prof. Dr. Bianca Radu - Babes-Bolyai University, Cluj Napoka, Romania; Assoc. Prof. Dr. Liviu Radu - Babes-Bolyai University, Cluj Napoka, Romania and Prof. Dr. David Ferraz from Iscte - Instituto Universitário de Lisboa, Portugal. По същото време те реализираха своите мобилности в София и провеждаха изследвания, организирани съвместно с Института за модерна политика – партнираща институция по проекта от неакадемичния сектор в България.
За едномесечната визита на изследователите от партниращите институции от чужбина бе създадена работната програма, разработена от проектния екип на координиращата институция и съгласувана с изследователския екип по проекта на Института за модерна политика. Част от гостите присъстваха на тържествената церемония по повод откриването на академичната 2024/2025 година в УНСС.
![]() |
Откриване на академичната 2024/2025 година с партньорите по проект STUDIES-DIG и ректора на УНСС |
![]() |
В УНСС изследователите от партниращите институции проведоха работна среща с доц. д-р Янко Христозов - заместник-ректор по международната дейност, и участваха в семинарна сесия с доц. д-р Зорница Йорданова от катедра „Индустриален бизнес“, която направи презентация по темата на проекта.
![]() |
За гостите бяха организирани срещи със студенти от Университета. Проведоха се семинари със студенти от специалностите „Бизнес информатика и комуникации с преподаване на английски език“ и „Право“, 2 курс, като се дискутираха и възможностите за подобряване процеса на обучение чрез използване на новите технологии.
За гостите от партниращите институции бе организирано посещение в Техническия университет – София, където те се срещнаха и дискутираха с проф. д.н. Кирил Ангелов ролята и значението на дигиталната трансформация на висшето образование у нас.
![]() |
Партньорите на УНСС от Universitatea Babes Bolyai, Румъния, се срещнаха с доц. д-р Борислав Цеков - председател на УС на Института за модерна политика, който представи дейността на Института. Участниците в срещата проведоха интересна и полезна дискусия във връзка с процеса на дигитална трансформация в съвременното общество и участието на неправителствения сектор в този процес.
![]() |
За гостите бяха организирани поредица от срещи с публични институции. Със съдействието на доц. д-р Екатерина Тошева от катедра „Статистика и иконометрия“ бе организирана визита в Националния статистически институт и проведена среща с доц. д-р Атанас Атанасов, председател на Националния статистически институт и експерти от Института. По време на срещата беше представена извършената до момента работа за достигане на високо ниво на дигитализация в институцията. Участниците се запознаха и обсъдиха процеса на дигитализация на библиотеката на Института.
![]() |
![]() |
Особен интерес предизвика срещата на партньорите във фондация „Arete Youth“, организирана със съдействието на гл. ас. д-р Силвия Георгиева от катедра „Предприемачество“. Младежката фондация „Арете“ е организация, подпомагаща млади хора с висок потенциал в ромската общност, които са ограничени от социални и икономически бариери в България и на Балканите. Организацията работи за развитието на ангажирано гражданско общество и изграждането на устойчиви социални мрежи, които насърчават образователни занимания и повишават културата на отговорност към обществото.
![]() |
Голям интерес сред изследователите предизвика посещението в Министерството на иновациите и растежа. Гостите бяха посрещнати от проф. д-р Георги Ангелов – заместник-министър на иновациите и растежа. В дискусията заедно с проф. Георги Ангелов участваха г-жа Мира Йосифова – директор на дирекция „Политики и анализи“ и г-жа Лора Йосифова – началник сектор „Програма за научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация“ в Главна дирекция „Европейски фондове за конкурентоспособност“ и други експерти от различни дирекции на Министерството. Предмет на дискусията бе значението на инвестициите в технологични и иновативни производства, както и необходимостта от подкрепа на иновативни стартиращи компании и трансфер на технологии за развитието на икономиката и образованието.
![]() |
По покана на ръководството на Университета по библиотекознание и информационни технологии в София партньорите на УНСС по проект STUDIES-DIG участваха в тържествената церемония за откриването на новата академична година, която се проведе на 1 октомври 2024 г. в УниБИТ. Официален гост на откриването беше посланикът на Кралство Мароко в София Н. Пр. г-жа Закия Ел Мидауи, която се срещна и обсъди работата по проекта с Dr. Meryem Mabrouki, представител и изследовател от Universite Abdelmalek Essaadi, Morocco както и с Assoc. Prof. Dr. David Ferraz от Iscte - Instituto Universitário de Lisboa, Португалия и с д-р Зорница Младенова, представител на община Рудозем - партньор от неакадемичния сектор по проекта
![]() |