Откриващо събитие по проект „Предприемачество за докторанти“

сряда, 09 октомври 2024 17:26

В УНСС се проведе откриващото събитие по проекта „Предприемачество за докторанти“, финансиран от Столична община по програма „София – град на младите и активните“.

„Основната цел на проекта е свързана с развиването на капацитета на УНСС като обучаващ над 500 докторанти годишно и изграждането на младежкото предприемачество. Темата за предприемачеството е изключително важна, тъй като е катализатор на иновациите, а докторантите играят жизненоважна роля в създаването на научни иновации. От друга страна, този проект ще постави и началото на поредица от събития, насочени към докторантите и студентите за развиване на академичното предприемачество, за което рядко говорим“, каза при откриването доц. д-р Мария Воденичарова, зам.-ректор по научноизследователската дейност на УНСС и ръководител на проекта, и подчерта: „Младежката политика и развитието на образованието са сред основните приоритети на нашия университет и в тази връзка предизвикателството пред този проект е да спомогне за сплотяването на докторантското общество и да постави основите за интегриране на докторантите и студентите в изследователската общност на Университета, за да могат да участват активно в академичния ни живот. По време на проекта ще бъдат реализирани редица дейности, ще има много лекции, свързани с предприемачеството, ще ни гостуват основатели на стартъп компании, ще има и майсторски класове“. Доц. Воденичарова подчерта, че проектът се реализира с любезната подкрепа на Междууниверситетския център за развитие на кариерата (МЦРК) и на Стартъп хъба на УНСС, който е първият университетски хъб за подкрепа и създаване на стартъп организации за младежи, докторанти и студенти.

Доц. д-р Мария Воденичарова, зам.-ректор по научноизследователската дейност и ръководител на проекта 

„С изследванията, които докторантите правят със своите ръководители, УНСС все повече може да се развива като изследователски университет. Този проект е важен за нас, защото е поредната стъпка в успешното ни партньорство със Столична община, с която си сътрудничим и по други проекти за устойчиво развитие и подкрепа на младите хора. Университетът от няколко години полага много усилия за насърчаване и развитие на младежкото предприемачество не само чрез Стартъп хъба, който създадохме, но и чрез майсторските класове, менторските програми и академиите, които организираме съвместно с нашите партньори от бизнеса“, каза ректорът проф. д-р Димитър Димитров и изтъкна: „Огромен е потенциалът, който имаме като бизнес университет с 20 хил. студенти, 500 докторанти, с 1000 души персонал. Това е огромна мощ, която трябва да се използва. Ако вземем пример от опита и добрите практики на чуждестранните университети, техните бюджети в много голяма степен се формират от проектите и от стартъпите, които те създават. Искам да отбележа, че нашият университет спечели два проекта за така наречените проектни докторантури с партньори от други университети и общата стойност на проектите е около 6 милиона лева“.

Проф. д-р Димитър Димитров, доц. д-р Мария Воденичарова, проф. д-р Матилда Александрова-Бошнакова, зам.-ректор по учебната дейност на УНСС, проф. д-р Цветана Стоянова, зам.-ректор по институционално и бизнес сътрудничество и студентски политики на УНСС, Мария Гончева, директор на дирекция „Европейски политики, програми и туризъм“ в Столична община, Илиян Чабуклийски, председател на Студентския съвет при УНСС, Венцислав Луканов, основател на стартъп компания и възпитаник на УНСС (от ляво надясно)

„Столична община е традиционен партньор на УНСС и ще продължи да развива това сътрудничество. София е град на младите и на активните. Така създадохме и тази програма преди няколко години. Тя е плод на местните ни усилия да подкрепяме младите хора в нашия град, защото един град няма бъдеще, ако няма млади хора в него, които желаят да учат, да се развиват, да работят, да създават семейства, да правят кариера и да остават в нашия град. Именно в тази насока програмата „София – град на младите и активните“ е един от ежегодните инструменти в изпълнение на общинската политика в подкрепа на младите хора, който се радвам, че тази година е една малка стъпка на фона на всички други големи проекти, по които Университетът работи, и се реализира именно в УНСС. Вярвам, че темата за предприемачеството ще отвори изключително много нови възможности“, каза Мария Гончева, директор на дирекция „Европейски политики, програми и туризъм“ в Столичната община.

„За мен е чест и удоволствие да бъда тук сред вас и да говорим за един проект, който за пореден път утвърждава ролята на академичното предприемачество в нашия университет и активната роля на докторантите по пътя за надграждане на техните предприемачески умения. Радвам се, че в залата има толкова много представители на докторантската общност, защото докторантската мрежа е една от най-активните, работеща не само по изследвания, но и по проектна дейност. Стартъпите са едни от водещите показатели и в оценката на научноизследователската дейност на университетите. Аз съм сигурна, че вашите усилия и съвместните усилия на екипа преподаватели, докторанти, служители на Университета, подкрепени от ръководството в лицето на ректора на нашия университет проф. д-р Димитър Димитров, ще дадат тези резултати, които са очаквани и които всъщност водят до повишаване на показателите за научноизследователска дейност“, посочи проф. д-р Матилда Александрова-Бошнакова, зам.-ректор по учебната дейност на УНСС.

„Радвам се, че може би за първи път почти всички докторанти в университета могат да бъдат събрани на едно място. Този проект е една от причините те да се видят заедно и да обменят идеи в този начален етап и първа среща по проекта. Нашият университет има утвърдени традиции в областта на предприемачеството още от 1991 г., когато е изнесена първата лекция по предприемачество, а през 2006 г. е създадена катедрата по предприемачество“, каза проф. д-р Цветана Стоянова, зам.-ректор по институционално и бизнес сътрудничество и студентски политики на УНСС, и допълни: „През 2022 г. създадохме и университетския Стартъп хъб, именно с намерението да подпомага идеите на нашите студенти и докторанти и възможностите, които им се предоставят, чрез поредица от лекции на водещи фонд мениджъри и реализирали се стартъп предприемачи. Хубаво е, че отново имаме партньорство със Столична община. Миналата седмица подписахме меморандум за първата платена стажантска програма за студенти със Столична община. Сега отново сме първият университет, който е партньор на Общината във връзка с предприемачеството за докторанти. Можем да се гордеем, че ние сме ръководство на Университета, а вие сте докторанти в УНСС“.

„Като председател на Студентския съвет при УНСС искам да изразя своята гордост и удовлетворение, че сме част от този проект, който събира млади изследователи и иноватори с цел да се разшири хоризонтът на предприемаческия дух и възможностите за професионално развитие. Програмата „София – град на младите и активните“ символизира, не само подкрепата на нашата столица към младите хора, но и инвестицията в бъдещето на България. Тя ни дава възможност да създадем среда, в която младите предприемачи могат да се развиват, да експериментират и да превръщат своите идеи в реалност. Вярвам, че днешното събитие ще даде на всички нас не само ценни ресурси и насоки, но и вдъхновение да продължим да търсим нови възможности да се развиваме и да поемаме рискове необходими за успеха в света на предприемачеството“, каза Илиян Чабуклийски.

Венцислав Луканов, който е основател на стартъп компания и възпитаник на УНСС, поздрави участниците и представи своя опит от възникване на идеята до реализацията на успешна стартъп компания.

Представители на бизнеса от BESCO и PMI също приветстваха участниците и изразиха своето удовлетворение от възможността в рамките на събитието да споделят опит, да обменят идеи и да дискутират стартъп бизнеса с младите хора.

В събитието участваха докторанти, студенти, декани на факултети, успешни стартъп предприемачи. На него присъства и доц. д-р Янко Христозов, зам.-ректор по международната дейност на УНСС.

В рамките на програмата се проведоха срещи с деканите на факултети, лекции и дискусии по предприемачество и стартъп.


Проект „Предприемачество за докторанти“ е насочен към докторантите, обучаващи се в УНСС и на територията на Столична община, като цели да повиши знанията и уменията на младите хора за стартиране на свое собствено бизнес начинание и да стимулира младежкото предприемачество. В рамките на проекта се предвижда да бъдат проведени серия от лекции, майсторски класове и Оne2Оne срещи с предприемачи и хора от бизнеса. Участниците в проекта ще получат ценни знания в областта на стартъпите и предприемачеството, информация за възможностите за бъдещо развитие и други програми, както и менторство от инвеститори.


Галерия снимки от Откриващо събитие по проект „Предприемачество за докторанти“ ...