Видни възпитаници на катедра „Икономикс“ дискутираха с настоящите студенти спецификите на банковата система
Първото менторско кафе на катедра „Икономикс“, което се проведе в централното фоайе на УНСС, беше на тема „Кого, какво и как кредитират банките в България?“. На срещата присъстваха видни възпитаници на катедра „Икономикс“, преподаватели, студенти от I и II курс, обучаващи се в специалностите на Катедрата.
![]() |
„Целта на инициативата е да се създаде приемственост между настоящите студенти и възпитаниците на Катедрата, реализирали се в бизнеса и държавните институции“, каза доц. д-р Ивайло Беев, ръководител на катедра „Икономикс“. „Искаме да подкрепим студентите, да им помогнем да придобият необходимите компетенции и затова каним видни алумни членове – банкери, икономисти, финансисти, финансови консултанти, инвестиционни посредници, които да предадат своя опит. Имаме много умни и любознателни студенти, те предварително изпратиха своите въпроси и много сериозно се подготвиха за срещата“, обясни доц. Беев. Той представи част от присъстващите членове на Алумни клуба, сред които бяха Чавдар Златев и Янко Джинков.
Първият ментор Васил Кендов, председател на Алумни клуб „Икономика“ към катедрата „Икономикс“, отговаря на въпросите на Михаил Нешев, студент II курс „Макроикономика“ |
Първият ментор бе Васил Кендов, председател на Алумни клуб „Икономика“ към Катедрата, известен финансист, кредитен консултант, управител в ДРАФТИС. Той разговаря със студентите по проблемите, свързани с банковата система. Първият му събеседник – Михаил Нешев, II курс „Макроикономика“, се интересуваше от дигиталните пари, различните видове разплащателни средства, блокчейн технологията.
След него своите въпроси по темата „Кого, какво и как кредитират банките“ зададоха Георги Лефтеров от специалност „Икономика“, Алекс Диманов от специалност „Счетоводство“ и Борислав Младенов от специалност „Макроикономика“.
Алумни представителите, преподавателите и студентите проведоха ползотворна дискусия и обсъдиха въпроси, свързани с депозитите, кредитите, БВП, политиката на централните банки, надзора и контрола на банковата система.