Катедра „Икономика на природните ресурси" проведе кръгла маса за устойчивостта между регулацията и доброволните подходи
Катедра „Икономика на природните ресурси“ проведе Пета кръгла маса на тема „Докладване във връзка с устойчивостта – между регулацията и доброволните подходи“ под патронажа на ректора на УНСС проф. д-р Димитър Димитров.
Доц. д-р Стилиян Стефанов посочи, че екипът работи повече от 20 години по въпроса за устойчивите модели и през всички тях са срещнали подкрепата и разбирането от ръководството на Университета, благодарение на което са реализирани много изследователски проекти, както и научни прояви, свързани с промяната на нагласите и поведението както на производителите, така и на потребителите. „Темата на сегашната кръгла маса не е избрана случайно. Тя е в съответствие с целта на ЕС да превърне Европа в първия неутрален по отношение на климата континент, за което са приети редица нормативни актове, включително директивата „Корпоративното отчитане на устойчивостта“, която е част от „Зелената сделка“. Изпълнението на тази директива не е лесна задача, затова целта на кръглата маса е да очертае ролята на регулаторните изисквания и подходите по нейното решаване. Тя дава възможност за представяне на резултатите от изследванията в областта на устойчивото развитие на заинтересованите страни“, отбеляза доц. Стефанов. Той уточни, че в дискусията вземат участие представители на държавните институции (Министерството на труда и социалната политика, „Българска служба за акредитация“), бизнеса и браншовите организации в лицето на Българска търговско-промишлена палата, Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България, Асоциацията на индустриалния капитал в България, производители, дистрибутори, неправителствени организации, като Българската мрежа на Глобалния договор на ООН, фондация „Екологичен манифест“, представители на университетите и др.
Ректорът проф. д-р Димитър Димитров изтъкна, че традиционно подкрепя такива форуми, което е и израз на отношението на УНСС към екологичната политика и философия, които нашият университет се стреми да провежда: „Темата за устойчивостта е много важна за бъдещето и всичко което правим, като фотоволтаичните паркове, системата „Умен дом“, мерките за повишаване на енергийната ефективност, различните магистърски програми, в които се изучават дисциплини, свързани с устойчивото развитие, дигитализацията на Университета, помага за реализирането на устойчивостта. УНСС участва като партньор в много мрежи и инициативи, свързани с устойчивото развитие, като Българската мрежа на Глобалния договор на ООН, Националната SDSN мрежа в България, която УНСС създава за изпълнение на целите за устойчивото развитие и Парижкото споразумение за изменението на климата чрез образование, изследвания, анализ на политиката и глобално сътрудничество“.
Проф. Димитров обърна внимание, че важно място в този процес има бизнесът, като смисълът е да се върви от устойчиво производство до устойчиво потребление. За постигането на всичко това е важна комуникацията, защото има редица въпроси, които стоят пред устойчивостта и устойчивото развитие и тази кръгла маса може да допринесе за отговорите на някой от тях.
„В период, в който в екологичното, социалното и управленското представяне на компаниите се обръща сериозно внимание на устойчивостта, в период, в който отчитането на устойчивостта е изключително важна, в период, в който изискванията към бизнеса нарастват, тази кръгла маса е много навременна, необходима и важна“, посочи проф. д-р Зорница Стоянова. Тя подчерта, че Катедрата има експертизата по редица актуални и значими за обществото и бизнеса теми: „Събрали сме се да търсим решения за устойчивото развитие, устойчивите бизнес модели, за намиране на решения за екологичното поведение както на хората, така и на обществото“.
На събитието присъства и проф. д-р Цветана Стоянова, зам.-ректор по институционално и бизнес сътрудничество и студентски политики |
Поздравления към участниците отправиха от Икономическия университет, Варна, проф. д-р Христина Николова, ръководител на катедра „Икономика на транспорта и енергетиката“, Даринка Георгиева, Българската мрежа на Глобалния договор на ООН.
Въвеждащи доклади изнесоха Ивана Цветкова, SDG програмен мениджър на Българската мрежа на Глобалния договор на ООН, която взе отношение относно изискванията и възможностите на устойчивостта и проф. д-р Елка Василева от катедра „Икономика на природните ресурси“, която представи потенциалните възможности на стандартите във връзка с устойчивостта.
Събитието съдържаше два панела: „Докладване във връзка с устойчивостта –между регулацията и доброволните подходи“ и „Ангажиране на младите хора с устойчивостта“.