Ректорът на УНСС проф. д-р Димитър Димитров: След смъртоносните взривове в Ливан промени трябват и в образованието по киберсигурност

петък, 20 септември 2024 16:27

Темата дали има българска следа при взривените пейджъри на „Хизбула“ се дискутира в „Денят започва“ по БНТ на 20.09.2024 г. от участниците – ректора на УНСС, експерт по сигурност, проф. д-р Димитър Димитров, Милен Керемедчиев, дипломат и бивш министър на външните работи, и Тихомир Безлов, гл. експерт в направление „Сигурност“ към Центъра за изследване на демокрацията.

Ректорът на УНСС проф. д-р Димитър Димитров коментира като положителен факт бързата реакция на българските власти, които официално са заявили, че в България не са произвеждани тези устройства, не са внасяни и изнасяни. Фирмата и визираният неин собственик не са осъществявали сделки по покупко-продажба на подобни стоки. Проф. Димитров отбеляза, че бизнесът винаги настоява за намаляване на регулациите по отношение на регистрацията на компаниите и в Общото европейско икономическо пространство лесно се регистрират стотици компании.

Според проф. Димитров процесът на разследване ще продължи: „Ние сме проверили в нашите информационни масиви какво се случва, но е необходимо взаимодействие с ливанското правителство, защото става въпрос за ливански граждани. Ще се установи къде са произведени тези пейджъри, какви са марките, дали са фалшиви имитиращи продукти, официалният път е взаимодействие с ливанското правителство“.

На въпроса дали това е новият вид на водене на война проф. Димитров припомни, че „наченки на подобен начин на водене на война имаше още през 2012 г., когато вирус беше вкаран в чипове на центрофуги за обогатяване на уран в Иран и този „троянски вирус“ повреди машините“.

Според него смъртоносните взривове в Ливан трябва да се осъзнаят като огромен проблем за сигурността. „И то проблем, свързан не само със софтуера, хакване на компютри или пейджъри, а доста по-голям и България трябва да направи своите изводи. Всички мрежи трябва да бъдат следени с анализ на големи данни, с обработка, колко души напускат България, кога се връщат, как комуникират.“

На финала на предаването ректорът на УНСС проф. д-р Димитър Димитров акцентира, че промени трябва задължително да се направят и в образованието. „Защото има необходимост от по-задълбочено изучаване на анализа на големи данни и на киберсигурността“, обясни той.

Дискусията може да се види тук от 1:35:40

Галерия снимки от Ректорът на УНСС проф. д-р Димитър Димитров: След смъртоносните взривове в Ливан ...