Флагът на УНСС се развя на 5137 м височина по повод 105-годишнината на университета
Флаг с логото на УНСС се развя на връх Арарат (5137 м) в Североизточна Турция. Преподавателят от катедра „Икономика на транспорта и енергетиката“ доц. д-р Борислав Арнаудов използва ваканцията си, за да изкачи най-високия връх на Арменското плато, който представлява заснежен конус на затихнал вулкан с около 30 ледника. Изкачването си доц. Арнаудов посвещава на 105-годишнината на УНСС.
![]() |
Доц. Борислав Арнаудов осъществява изкачването с още 25 българи, като той е най-възрастният участник в групата. Изкачването продължава от 1 часа след полунощ на 7 август до 6.30 сутринта, а целият преход е няколко дни със спирки на 2 базови лагера, съответно на 3200 м и на 4100 м височина.
![]() |
„Постоянно съм в планината, най-вече в Пирин. Живея в Сандански и през два дни се изкачвам на височина от над 2200 м. Зад гърба си имам изкачени над 20 върха в България. Всяка година правя трудни преходи и предизвиквам себе си. Бих дал като пример изкачването на 5 върха в рамките на един ден, които са сложни от техническа гледна точка – от х. Беговица към Солището (2400 м) и оттам само по билата на няколко върха – Куклите (2687 м), Зъбът (2688 м), Яловарника (2763 м), малка Каменица и Каменица (2822 м). Но за първи път изкачвам връх извън България и то на такава височина“, разказва доц. Арнаудов.
Планове му не спират дотук. Той мечтае да изкачи връх Елбрус (5642 м), както и най-високия връх в Килиманджаро, Танзания – Ухуру (5895 м), който е и най-високата точка на африканския континент.
Доц. Арнаудов не говори за специални усещания, когато е на върха, а за мотивацията да предизвиква себе си и да надмогва възможностите се: „На студентите си бих казал да следват мечтите си и то сега, докато са млади, а не като мен – на над 50 години. И един много ценен урок – при най-високите върхове проблемът не е в изкачването, а в слизането. Така е и в повечето житейски ситуации“.
![]() |
Знамето с логото на нашия университет от паметното изкачване ще бъде предадено на музея на УНСС, който се помещава на партера в Западното крило на сградата на университета и притежава уникални експонати, разкриващи неговата 105-годишна история.