Ректорът посрещна делегация от Гана, водена от възпитаник на нашия университет
За откриването на новата академична учебна 2024/2025 година ректорът проф. д-р Димитър Димитров посрещна като гост в УНСС г-н Симон Осей-Менса – почетен министър на региона Ашанти, най-развитият икономически регион на Република Гана. Господин Осей-Менса е възпитаник на нашия университет, завършил е специалност „Финанси и кредит“ през 1993 г.
Министър Осей-Менса поздрави студентите за новата академична учебна година на български език и сподели вълнението от завръщането си в Университета след толкова години. По думите му това са били едни от най-хубавите години от неговия живот, допълвайки, че полученото образование, е едно от най-ценните му постижения, което е помогнало за неговото професионално развитие.
На срещата, последвала официалната церемония, проф. Димитров, доц. д-р Янко Христозов, зам.-ректор по международната дейност, и д-р Милен Марков, директор на дирекция „Международна дейност“, министър Осей-Менса и неговите сътрудници обсъдиха положителната тенденция на засилен интерес от страна на студенти от Гана към България и възможността за привличане на чуждестранни студенти в УНСС, като заявиха желание да задълбочат академичните връзки между Университета и публичните университети в Република Гана.
Ректорът връчи на гостите фототипното издание на Златната книга на УНСС.
![]() |
Проф. д-р Димитър Димитров, ректор на УНСС, господин Симон Осей-Менса, почетен министър на региона Ашанти, Гана, и съпругата му Присила Осей-Менса, главен пожарникар на област Ашанти |
Министър Осей-Менса, сътрудниците му и зам.-ректорът по международната дейност на УНСС доц. д-р Янко Христозов, проведоха среща и със служебния министър на образованието и науката проф. Галин Цоков в Министерството на образованието и науката, където бе споделен опитът на българските училища със STEM обучението и дигитализацията, както и промените, които МОН прави, залагайки на практическото обучение и усвояването на умения. Отчетена бе и положителната тенденция за повишаване на интереса от страна на чуждестранни студенти от цял свят към българските университети.
Доц. Христозов подчерта важността на интернационализацията за българското висше образование и изтъкна, че подкрепата на държавата в този процес е от изключително значение.
![]() |
![]() |