Ректорът и председателят на Народното събрание откриха новата академична 2024/2025 година в УНСС
Ректорът на УНСС проф. д-р Димитър Димитров и председателят на Народното събрание на Република България Рая Назарян, която е възпитаник на нашия университет, откриха новата академична 2024/2025 учебна година в УНСС.
Националният, европейският и студентският химн „Gaudeamus igitur“ дадоха началото на тържествената церемония в най-големия икономически университет в Югоизточна Европа.
Проф. Димитров приветства студентите, преподавателите и служителите и отбеляза, че тази година УНСС отчита рекорден брой кандидат-студенти и по-висок бал за прием. Университетът може да се похвали с една успешно проведена кандидатстудентска кампания и много над очакваното новоприети студенти. Проф. Димитров изтъкна, че УНСС има най-високата акредитационна оценка от всички български университети – 9.80 от 10.00. Оценка, която измерва качеството на образованието и която е гаранция, че Университетът предоставя най-доброто, най-задълбоченото, най-модерното образование. Проф. Димитров акцентира специално на това, че УНСС предлага виртуална разходка с обща площ над 54 000 m² - една от най-големите виртуални разходки в световен мащаб. Разполага с вътрешна навигация за сградата, чрез която може да се стигне до всяка една зала.
Ректорът обърна внимание, че Университетът има много добри връзки с бизнеса и това води до почти 100% реализация на възпитаници му още от студентската скамейка.
Проф. Димитров подчерта, че 12 министър-председатели са завършили УНСС и че няма правителство, без поне трима министри, учили в Университета.
„Столетната слава на УНСС ни задължава да бъдем модерни. УНСС е най-дигитализираният университет в България, всички административни услуги са достъпни онлайн, нашите студенти притежават дигитални студентски книжки, който са в телефоните им. С отговорност към вашето бъдеще, ние активно подкрепяме зелените идеи. Построихме фотоволтаичен парк, който е най-големият, правен от образователна институция“, отбеляза ректорът.
„За мен е чест, че съм възпитаник на УНСС, защото, учейки тук, завинаги съм част от едно семейство, даващо на България видни учени, политици, дипломати, икономисти, юристи“, каза Рая Назарян. Тя благодари на ръководството на Университета за това, че всяка година си поставя високата цел УНСС да бъде лидер във висшето образование. Тя поздрави първокурсниците и им пожела да се възползват максимално от знанията и уменията, които ще получат от преподавателите, да не пестят усилия и да вървят напред. „Моята практика показва, че наученото тук, в Юридическия факултет, ми е дало толкова солидни знания и основа, че те са ми полезни всеки ден в моята професионална реализация“, подчерта тя. „Аз вярвам във вашите успехи и помнете, че вашият потенциал наистина е най-ценното, което има нашата Родина“, каза председателят на Народното събрание.
„Развитието на страната ни не е възможно без образование на световно ниво и модерна и качествена българска наука“, каза още председателят на Народното събрание. „Учете, не пестете усилия, поставяйте си високи цели, дори да излизате от зоната си на комфорта - това е пътят да вървите напред“, завърши Назарян.
Подуправителят и член на УС на БНБ доц. д-р Петър Чобанов, който освен възпитаник е и преподавател в УНСС, също отправи приветствие по повод откриването на новата академична учебна година.
„Спомням си моите първи дни тук като студент в УНСС, специалност „Макроикономика“. Когато ме приеха в тази специалност ми казаха, че тя дава три възможности за изява – преподавател, директор или министър. На мен тогава ми се струваше хубаво като опция. Казах си, добре, преподавател“, отбеляза доц. д-р Петър Чобанов и допълни: „Важното в съвременния свят, поне за мен, е мрежата, която изграждаме – мрежата, която изграждаме помежду си като преподаватели, голямата продължаваща да се развива мрежа със студентите и това, че ръководството на Университета и самият университет имат своята визия по пътя, по който вървим с мрежата, която изграждаме в международен план с останалите университети. Виждаме, че вече прехвърлихме границите на нашия континент, стъпваме на други континенти и продължаваме да доказваме, че имаме какво да дадем. За да научиш някого, трябва да си уверен в себе си, че знаеш“.
Сред официалните гости на отриването беше и Симон Осей-Менса, министър за региона Ашанти в правителството на Гана, който е възпитаник на нашия университет. Той поздрави присъстващите и пожела на студентите да черпят с пълни шепи от знанията и възможностите, които предоставя УНСС, и да се гордеят, че стават част от неговото голямото академично семейство.
Симон Осей-Менса изрази своята голяма радост, че отново е в своя университет: „Изключително съм щастлив и радостен отново да се разхождам по коридорите на този престижен университет, който усещам като свой втори дом. Никога няма да забравя високото качество на образованието и професионалните възможности, които получих от този Университет“.
„УНСС е изключително учебно заведение. Най-доброто в България. Бих казал, че е едно от най-добрите в Европа, тъй като заедно с господин ректора и мои колеги участваме в програмата и в активностите на ENGAGE.EU - най-големият икономически университет на европейско равнище, където УНСС е основател и активен участник. Наистина виждам огромната разлика в равнището на различните университети в Европа и знам, че винаги УНСС прави най-доброто представяне“, подчерта председателят на Съвета на настоятелите на УНСС Максим Бехар и допълни: „Аз съм завършил десетина университета и знам, че това, което съм научил в УНСС, това което съм видял тук, срещите ми с преподаватели, с колеги, с които продължаваме всяка година да се срещаме и да поддържаме връзка – това са най-ценните години, които съм имал. Моят съвет към вас може да бъде само един – от първи курс работете. Съчетанието между практиката и това, което ще научите в университета, е най-доброто нещо, което може да получите“.
„Вълнението и радостта, които изпитвам в този момент, са споделени от всички в тази зала, защото днес поставяме началото на едно ново пътуване в знанието, в професионалното развитие и в личното израстване“, каза председателят на Студентския съвет при УНСС Илиян Чабуклийски и отбеляза: „Студентският съвет при УНСС винаги е бил ангажиран с подкрепата на студентите и създаването на възможности за тяхното личностно и професионално развитие. Искам да благодаря на ректора за доброто партньорство, вследствие на което бяха направени редица промени в университета и в студентските общежития“.
„Бъдете горди със своя избор и знайте, че вие сте част от вековната история на Университета за национално и световно стопанство. Аз вярвам, че Стената на славата много скоро няма да бъде достатъчна да събере всички имена на възпитаниците на Университета за национално и световно стопанство, заемащи най-ръководни и водещи длъжности в България и в целия свят“ обърна се към първокурсниците председателят на Националното представителство на студентските съвети в Република България Ангел Стойков.
По време на церемонията Кристиан Иванов, завършил ОКС „бакалавър“, специалност „Бизнес информатика“ и приет с най-висок бал в ОКС „магистър“ в същата специалност, предаде „Историята на УНСС“ на Милена-Надин Еди Фесчиян – първокурсничката, приета с най-висок бал 24.00 в специалност „Финанси и счетоводство с преподаване на английски език“.
„Началото на академичната година е вълнуващ ден, защото ознаменува период на нови амбиции, очаквания и мотивация за всички, които са част от академичната общност на УНСС“, каза Кристиан Иванов и подчерта: „УНСС е не просто образователна институция, той е симбиоза между богатата история и традиции и множеството възможности за развитие, отговарящи на съвременните предизвикателства и нужди на глобализирания свят, в който живеем. Гордея се с факта, че съм възпитаник на УНСС и полученото образование, заедно с усвоените знания, ми осигурява добра основа за реализация в професионалната сфера, както и личностно развитие. Скъпи първокурсници, вие сте носители на новото, на положителната енергия, на оптимизма. В Университета ще получите необходимата подкрепа за вашето развитие и за разгръщане на потенциала ви. Проявете характер, бъдете взискателни към себе си, устоявайте своите позиции.“
Милена-Надин Еди Фесчиян, посочи, че УНСС е избраното място, в което първокурсниците да получат необходимите знания и умения, но и вдъхновение от невероятните преподаватели, които ще ги обучават. „Ние положихме огромни усилия, за да заслужим достойното си място сред студентската общност на Университета. Конкуренцията беше голяма и сред нас са лауреати от международни и национални олимпиади и състезания, приети в много други университети по света. Ние избрахме УНСС! Защото вярваме, че ще изградим Бръшляновата лига на Университета с безценното менторство и компетенциите на преподавателите. С помощта на създадената мрежа от партньорства с бизнеса имаме възможност за най-добрата професионална реализация. Приемам книгата с историята на УНСС с дълбок поклон и готовност да я надградим и предадем на следващото поколение първокурсници.“
В края на церемонията ректорът на УНСС проф. д-р Димитър Димитров награди с юбилейна монета „100 години УНСС“ и грамоти Габриела Стоева, студентка от специалност „Медии и журналистика“, която заедно със сестра си Стефани Стоева се класираха пети на двойки жени на Олимпиадата в Париж 2024, и световният рекордьор Георги Пеев, специалност „Мениджмънт и администрация“, който с два трансплантирани органа – сърце и бъбрек, спечели четири златни медала в четирите плувни дисциплини – 50 и 100 бруст и 50 и 100 свободен стил на Европейското първенство за трансплантирани.
„УНСС е университетът в България с най-добрата социална политика, която дава чудесна възможност на хората в неравностойно положение да надграждат и да се реализират. Това е пожеланието ми към всички вас – продължавайте да надграждате през целия си живот и знайте, че миналото са само хубави спомени, затова бягайте към утре“, каза Георги Пеев.
На тържественото откриване в аула „Максима“ бяха представители на Академичния съвет, проф. д-р Матилда Александрова, зам.-ректор по учебната дейност, доц. д-р Мария Воденичарова, зам.-ректор по научноизследователската дейност, доц. д-р Янко Христозов, зам.-ректор по международната дейност, проф. д-р Цветана Стоянова, зам.-ректор по институционално и бизнес сътрудничество и студентски политики, помощник-ректорът проф. д.н. Кирил Стойчев, проф. д.н. Пенчо Пенчев, председател на Общото събрание на УНСС, проф. д-р Даниела Фесчиян, председател на Контролния съвет на УНСС, проф. д-р Лалко Дулевски, омбудсман на УНСС, декани, ръководители на катедри, главни секретари, преподаватели, служители, представители на Съвета на настоятелите на УНСС, директори на училища, с които УНСС си партнира. На церемонията присъстваха областният управител на Видин Ани Арутюнян, също възпитаник и доктор от УНСС, както и председателят на Общинския съвет на община Цариброд Зоран Джуров.
Ректорът проф. д-р Димитър Димитров, председателят на Народното събрание Рая Назарян и официалните гости поднесоха цветя пред паметника на основателя и първи ректор на УНСС проф. Стефан Бобчев.
Преди откриването на новата учебна година ректорът проф. д-р Димитър Димитров се срещна с председателя на Народното събрание на Република България Рая Назарян, която написа в Златната книга на УНСС:
„На моята алма-матер с благодарност за пътя, по който гордо вървим и с пожелание изворът на знанието да не пресъхва и да вдъхновява безспир достойните възпитаници.
Познанието е път с начало и без край. Стремежът ни към него е сила, а силата - успех“.
Ректорът на УНСС подари на Рая Назарян прототип на „Златната книга“ на УНСС.
Рая Назарян връчи на ректора почетен плакет „145 години Народно събрание“, с лика на Антим Първи, председател на Учредителното народно събрание.
Поздравителен адрес се получи от служебния заместник министър-председател и министър на финансите Людмила Петкова с извинение, че е възпрепятствана да присъства лично на тържеството, но поздравява всички и им пожелава една успешна академична година. Тя, като възпитаник на УНСС, изрази своето вълнение от откриването на поредната учебна година. „Знанието е висша ценност и издигането на образованието в национален приоритет е гаранция за развито модерно общество. Качеството на образованието и управлението на учебния процес в нашия университет през всичките изминали години са формирали и продължават да формират доказани квалифицирани експерти, достойни да управляват и да бъдат лидери“. Министър Петкова се обърна към първокурсниците с думите: „От вас зависи с колко знания ще си тръгнете оттук, но бих искала да запомните, че България има нужда от млади и знаещи експерти и лидери“.
Поздравителни адреси бяха получени и от Националния статистически институт, Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“, Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“, Висшето училище по телекомуникации и пощи, Националната финансово-стопанска гимназия, ПГ „Васил Левски“ – Ямбол, Банка ДСК, община Тетевен и др.
След тържественото откриване на учебната година се проведоха срещи на първокурсниците с ръководствата на факултетите и катедрите по специалности.
Тържествено откриване на новата академична 2024/2025 година
ВИДЕО