Ректорът коментира пред БНР и Радио „Фокус“ проблемите на висшето образование в навечерието на откриването на новата академична година в УНСС
![]() |
В навечерието на откриването на новата академична 2024/2025 година ректорът проф. д-р Димитър Димитров коментира в ефира на БНР и радио „Фокус“ проблемите на висшето образование.
За предаването „Утрото на Фокус“ проф. Димитров обясни, че в момента се готви реформа за финансиране на университетите, която ще бъде въведена скоро. По-добрите университети, с по-добра реализация, повече публикации и по-добро отношение към студентите ще получават повече ресурси. Това звучи справедливо, а не на калпак, каза той и допълни, че готвените реформи ще решат и проблема с лесния прием във висшите учебни заведения.
През последните три години УНСС увеличава броя на кандидат-студентите с по 20% всяка година. „В нашия университет идват много качествени деца от средното образование, но ние имаме заслуга за това, защото обясняваме на младите хора какви перспективи могат да имат. Има и селекция – при нас влизат по-добрите. Но това също изисква много работа. Имаме много добро партньорство с двете големи асоциации – Асоциацията на икономическите училища в България и Асоциацията на езиковите училища, както и с общини, школи и различни училища в цяла България. Направихме т.нар. изнесени изпити с формат на матура, които провеждаме по места. Също така организираме и предварителни изпити в Университета“, изтъкна ректорът на УНСС.
Той акцентира и върху усилията, които Университетът полага за привличане на чуждестранни студенти, като организира съвместни програми с университети от Китай, Косово, Италия. Също така УНСС е част от Европейския алианс на европейските университети ENGAGE.EU с още девет елитни бизнес висши училища и има споразумения с над 180 чуждестранни университети в цял свят. „Но в последните години нямаме ръст на чуждестранни студенти, тъй като не са достатъчни само нашите усилия, а е необходима и държавна политика в това отношение. Помощта от държавата трябва да е по-значима и по-видима, и то изразяваща се с пари, с ресурси, а не само на думи“, каза проф. Димитров.
Ректорът на УНСС говори пред Радио „Фокус“ и за променения профил на преподавателите. „Половината преподаватели се занимават с бизнес или дейност, свързана с тяхната специализация в Университета. Имаме журналисти, бизнесмени, целият Финансово-счетоводен факултет са банкери, експерт-счетоводители, различни експерти, ръководители на строителни компании, маркетинг компании, участват в бордове. Те са в реалния бизнес и виждат нещата от тази гледна точка. Има и хора в държавните институции, някои стават министри, депутати. Т.е. реалният живот присъства чрез преподавателя вътре в Университета и може да бъде даден добър пример на нашите студенти“, каза проф. Димитров и обясни, че УНСС има сключени около 300 споразумения с бизнес организации и държавни институции, където студентите могат да се развиват чрез стажове и стипендии.
В предаването „12+3“ на БНР проф. Димитър Димитров говори за несъвършенствата в Националната карта за висше образование като сподели: „УНСС иска да открие специалност „Киберсигурност и управление на киберсигурността“, която е необходима и търсена, но поради Националната карта за висше образование, която определя капацитета, не успява да получи „зелена светлина“ както за тази специалност, така и за втората нова специалност – „Педагогика в информатиката".
Затова от УНСС са предложили текст, който да влезе в постановление на МС за промени в изискванията на Националната карта. Проф. Димитров е оптимист, тъй като „при аргументирано искане може да се получи, защото този митичен капацитет не е запълнен. За тази специалност „Киберсигурност и управление на киберсигурността“ УНСС има няколко писма за подкрепа от МВР, МО и МЕУ и в тях се потвърждава, че те се нуждаят от такива специалисти. Подкрепа имаме и от 50 бизнес организации. Проблемът с киберсигурността и педагогиката е сериозен“, посочи проф. Димитров.
Пред водещия на „12+3“ ректорът посочи, че икономика се учи на много места, но бизнесът оценява откъде идват качествените хора. Той разкри, че всяка година се увеличават студентите, като тази година УНСС е записал нов рекорд по кандидат-студенти – 7000, от които са приети 5000.
Според официалната статистика на НОИ 98% от студентите, завършили УНСС, намират реализация на пазара на труда, като най-търсените специалности са маркетинг, финанси, счетоводство, МИО и логистика.