Ректорът подписа договора за климатична неутралност на град София

понеделник, 16 септември 2024 10:28

УНСС подкрепи инициативата на Столична община за климатична неутралност, устойчивост и иновации в областта на управлението на климата.

Ректорът на УНСС проф. д-р Димитър Димитров подписа договора за климатична неутралност на град София.

„Поздравявам Столична община за тази инициатива. Това е още една стъпка за устойчивото развитие на София, като модерен, иновативен и зелен европейски град. Страната ни е сред най-засегнатите от прехода към въглеродна неутралност. Както бизнесът, така и общините се нуждаят от помощ, за да се адаптират към зеления преход, за да предотвратят спад или неблагоприятни социално-икономически последствия на регионално ниво“, каза ректорът проф. д-р Димитър Димитров и подчерта: „УНСС е институция, ангажирана с устойчивото бъдеще и е естествено нашият университет да подкрепи договора за климатична неутралност на София. Мисията на нашия университет е не само да образова младите хора, но и да им създаде устойчиви навици за опазване на околната среда. От началото на новото столетие реализирахме редица зелени проекти“.

Договорът беше подписан от кмета на София Васил Терзиев с представители на бизнеса, професионалните асоциации и научните среди. На събитието присъства и заместник-кметът по екология на София Надежда Бобчева. Договорът е основен стратегически документ, който показва ангажимента на Столична община по отношение на постигането на целите за устойчивост и иновации в областта на управлението на климата. Васил Терзиев заяви, че вярва, че с общи усилия ще успеем да направим София успешен член на инициативата и всичко, което ще бъде постигнато като политики, ще помогне София да бъде хубав, зелен град с високо качество на живот, който ще даде своя важен принос в борбата с климатичните промени. „Това засяга не само нас като град, като държава, но всички ние имаме отговорност към положителната промяна, която трябва да се изпълни“, посочи столичният кмет. „Трудно е да си представим, че само един човек или една община, дори това да е София, може да се справи сама с предизвикателствата, пред които ни изправя промяната на климата. Затова много съм благодарен, че в лицето на научните среди, бизнеса и неправителствения сектор срещнахме такава подкрепа и желание да работим заедно“, заяви също кметът на София.

Договорът беше подписан от Българския съвет за устойчиво развитие, Камарата на строителите в България, СОФ Кънект АД – оператор на летище София, Веолия/Софийска вода АД, Асоциацията на собствениците на бизнес сгради и Клийнтех България.

От страна на научната общност ангажимент поеха ректорите на Университета по архитектура, строителство и геодезия, Университета за национално и световно стопанство, Лесотехническия университет и Висшето транспортно училище „Тодор Каблешков“. Те се ангажират да подкрепят с реални действия усилията на Общината до 2030 г. да намали емисиите на парникови газове с 80% и така да постигне високо ниво на климатична неутралност.

Резултатите от инвентаризацията на парниковите газове в София показват, че приблизително 70% от всички емисии се дължат на енергийните нужди на сградите, особено жилищните, и на автомобилния транспорт. За целите на изготвянето на Климатичния договор са взети предвид секторите на сградите, транспорта и отпадъците. Тези три сектора са основата на бъдещите действия в областта на климата, като усилията ще бъдат насочени към подобряване на енергийната ефективност, насърчаване на възобновяемата енергия, модернизиране на обществения транспорт и неговата инфраструктура и насърчаване на разделянето на отпадъците при източника и тяхното рециклиране или оползотворяване.

През 2022 г. София се присъедини към мисията на Европейския съюз „100 климатично неутрални и интелигентни града на бъдещето до 2030 г.“. Общо 377 са градовете, представили кандидатурите си да бъдат част от Мисията на градовете, но са избрани само 100, един от които е София.

След одобрение на Климатичния договор София ще получи знака на Мисията. Това е задължително условие за отключване на достъпа до допълнително финансиране и възможност за присъединяване към големи иновационни дейности и пилотни проекти.

С одобрението на Договора София ще се присъедини към семейството на климатично неутралните градове, сред които са Амстердам, Барселона, Атина, Брюксел, Копенхаген, Лисабон, Мадрид, Париж, Рим, Осло, Флоренция и други.

Мисията „100 климатично-неутрални и интелигентни града до 2030 г.“ (Мисията на градовете) е част от широката стратегия на Европейския съюз в рамките на програмата „Хоризонт Европа“ за преодоляване на климатичните предизвикателства и интегриране на интелигентни технологии в градската инфраструктура.

    

Галерия снимки от Ректорът подписа договора за климатична неутралност на град София ...