Китайско-български форум по климатичните промени и съживяването на селските райони се проведе в УНСС

четвъртък, 29 август 2024 13:37

На 28 август в зала „Тържествена“ на УНСС се състоя Китайско-български форум за климатичните промени и съживяването на селските райони. Събитието бе част от Годишния симпозиум на съвместната лаборатория в рамките на инициативата „Един пояс, един път“ и събира водещи експерти и представители от България и Китай.

Н. Пр. Дай Цинли, посланик на Китай в България, проф. Димитър Димитров, ректор на УНСС, проф. Виолета Божанова, председател на Селскостопанската академия и доц. Боряна Иванова, ректор на Аграрния университет в Пловдив

Официални гости на форума бяха Н. Пр. Дай Цинли, извънреден и пълномощен посланик на Китайската народна република в България, служебният заместник-министър на земеделието и храните д-р Лозана Василева, ректорът на УНСС проф. д-р Димитър Димитров и заместник-ректорът по международната дейност на УНСС доц. д-р Янко Христозов. Модератор на форума беше доц. д-р Паскал Желев от катедра „МИО и бизнес“, който бе сред основните организатори на събитието.

Проф. д-р Димитър Димитров Н. Пр. Дай Цинли 

                      Д-р Лозана Василева

Ректорът проф. д-р Димитър Димитров приветства гостите с добре дошли в най-големия икономически университет в България и Югоизточна Европа: „Нашият университет има засилено сътрудничество с Китай, с два големи китайски университета. Нашето партньорство включва много инициативи, като обмен на преподаватели и студенти, съвместни бакалавърски програми и изследователски проекти. Това събитие също е част от планираните дейности, които УНСС провежда. С моя екип сме посещавали няколко пъти Китай и се надявам днешният симпозиум да допринесе за развитието на сътрудничеството и за разширяването на контактите ни и с други китайски университети и организации“.

Посланикът на Китайската народна република в България Н. Пр. Дай Цинли подчерта голямото значение на форума за задълбочаване на двустранното сътрудничество: „Този форум осигурява прекрасна възможност да се съберат на едно място учени, изследователи и експерти, за да дискутират въпросите, свързани с преодоляването на климатичните промени в селските райони. Вашите изследователски резултати ще осигурят добра основа за вземане на правилните решения в тази насока. През последните години засилихме двустранното сътрудничество в областта на селското стопанство, като България стана водеща страна в сътрудничеството ни с държавите от Централна и Източна Европа“.

Служебният заместник-министър на земеделието и храните д-р Лозана Василева поздрави участниците от името на министъра на земеделието д-р Георги Тахов. „Съживяването на селските райони е важен компонент в борбата с изменението на климата. Една от най-ефективните стратегии за това е насърчаването на устойчивото земеделие“, заяви д-р Лозана Василева.

Доц. д-р Паскал Желев

По време на събитието беше представен доклад от проф. Шенчуан Чъ и проф. Храбрин Башев, директор на Съвместната лаборатория от българска страна, за оценка на риска от промените в климата в българските селски райони.

Сред участниците във форума бяха председателят на Селскостопанската академия проф. д-р Виолета Божанова, ректорът на Аграрния университет в Пловдив доц. д-р Боряна Иванова, главният секретар по институционално сътрудничество и комуникации на Аграрния университет в Пловдив проф. д-р Светла Янчева, директорът на Института по аграрна икономика към ССА проф. д-р Божидар Иванов, които изнесоха доклади и участваха в дискусиите, свързани с изменението на климата и влиянието върху селските райони.

Симпозиумът завърши с работна среща, в която бяха обсъдени следващите стъпки от плана за работа на съвместната лаборатория, включително публикуването на монографии и организирането на български посещения в Китай.

Събитието беше не само академичен обмен на идеи и знания, но и важна стъпка към засилване на сътрудничеството между България и Китай в областта на борбата с климатичните промени и насърчаването на устойчивото развитие на селските райони.

Галерия снимки от Китайско-български форум по климатичните промени и съживяването на селските райо ...