Международна двудневна конференция по социално предприемачество се провежда в УНСС

сряда, 28 август 2024 16:54

Международната конференция по социалното предприемачество (SES2024) събра на едно място експерти от академичните среди, бизнеса, правителството и социалното предприемачество, общо над 100 участници oт 26 различни държави. Тематичната конференция за първи път се провежда в Европа с домакинството на Университета за национално и световно стопанство в сътрудничество с ELANET , международна екосистема в подкрепа на социалните предприемачи.

Сред официалните гости на събитието беше  д-р Иванка Шалапатова, бивш министър на труда и социалната политика, а от страна на УНСС - ректорът проф. д-р Димитър Димитров и заместник-ректорът по международната дейност доц. д-р Янко Христозов. Основен инициатор и организатор на SES2024 бе проф. д-р Николай Денчев от катедра „Предприемачество“.

Проф. д-р Николай Денчев, проф. д-р Димитър Димитров и д-р Иванка Шалапатова

Ректорът проф. д-р Димитър Димитров откри Конференцията в аула „Максима“ и приветства участниците. „Трябва да подчертая, че това е първото събитие в рамките на социалното предприемачество на такова високо ниво, което се провежда за първи път в Европа именно в България и именно в нашия университет. Радваме се, че сме домакини на това международно събитие и като типичен икономически университет, в който са завършили повечето от българските министър-председатели, министри, политици и бизнес лидери смятаме, че успешният бизнес трябва да е устойчив бизнес, трябва да е отворен към социалните измерения на обществото“. Той изказа специални благодарности на спонсорите фондация „Америка за България“ и фондация „Български предприемачески център“.

Бившият министър на труда и социалната политика Иванка Шалапатова беше сред официалните гости. Тя подчерта, че развитието на социалната икономика е изключително необходимо в днешно време, затова изрази радостта си, че вижда на едно място събрани толкова много хора, за които устойчивото развитие и икономическият просперитет са възможни само когато хората са поставени в центъра на тяхното развитие. „По този начин социалната икономика предлага модел на икономическо развитие. А икономическото развитие осигурява високо ниво на изпълнение на устойчиви икономически дейности, които са в услуга на обществения интерес и укрепват развитието на нашето демократично общество в полза на всички граждани“, допълни г-жа Шалапатова.

Заместник-ректорът по международната дейност доц. д-р Янко Христозов и ректорът проф. д-р Димитър Димитров

„Наистина сме убедени, че тази конференция ще изгради необходимата платформа, която ще улесни ценните връзки между хората в пространството на социалното предприемачество, ще събере учени и практици от Латинска Америка, Европа, Африка и ще изгради положително социално въздействие“, каза проф. д-р Николай Денчев. Той поясни, че Конференцията по социално предприемачество е стартирала през 2019 година след реализацията на няколко успешни проекта и инициативи по социално предприемачество, при които се установява, че университетите в света нямат изградена мрежа помежду си, за да поддържат устойчивото развитие на екосистемите и социалните предприятия.

„Целта на конференцията е да насърчи сътрудничеството и да предостави практическа подкрепа на социалните предприемачи и другите партньори в екосистемите, за да се справят съвместно с някои от най-предизвикателните проблеми на обществото“, допълни той. Подчерта и решаващата роля на различните участници в екосистемата за създаване на условия и поддържане на социални иновации.

Разказа в детайли за проведените изследвания в тази насока и изрази увереност в ползотворността на конференцията.

Двудневната конференция даде възможност на участниците да представят своите проекти, да споделят академичната си работа и да установят трайно сътрудничество помежду си.

Присъстваха преподаватели от УНСС и ръководителят на катедра „Предприемачество“ доц. д-р Костадин Коларов (на втория ред в ляво)

Галерия снимки от Международна двудневна конференция по социално предприемачество се провежда в УН ...