Проф. Тадаръков направи дарение на Британската библиотека
Ръководителят на катедра „Икономика на туризма“ проф. д-р Димитър Тадаръков дари на Британската национална библиотека два екземпляра от първия том на изданието „Поморие – древност и съвремие“.
Проф. Тадаръков, който е спомоществовател на книгата, беше избран сред всички, подпомогнали това изследователско и издателско начинание, да поднесе този искрен знак на уважение към английската културна институция. Дарението, предадено от него на д-р Милан Гърба, ръководител на отдела за Югоизточна Европа на библиотеката, бе определено като положителна стъпка в международния книгообмен и присъствието на съвременни български научни издания в английските библиотеки.
![]() |
В изложбения център на Британската библиотека. Проф. Тадаръков (вдясно), д-р Милан Гърба, ръководител на отдела за Югоизточна Европа на библиотеката (в средата), и Димо Тадаръков, брат на проф. Тадаръков. |
![]() |
Изданието "Поморие - древност и съвремие", създадено от изтъкнати български учени – акад. Васил Гюзелев, проф. Михаил Лазаров, проф. Елена Грозданова, проф. Велко Тонев и др. |
Начинанието бе осъществено със съдействието на българския посланик в Лондон Константин Димитров.
![]() |
Писмото на проф. Тадаръков до Британската библиотека |
В специално благодарствено писмо до проф. Тадаръков (от 26 юни т. г.), главният изпълнителен директор на Британската библиотека Роли Кийтинг пише:
Уважаеми проф. Тадаръков,
Имах възможността да прегледам първия том на изданието Ви „Поморие – древност и съвремие“, което Вие така любезно ни представихте. Това безспорно е забележителна творба и Ви благодаря за щедростта, с която дарихте това издание на Британската библиотека. В нея то ще е непрекъснато на разположение на изследователите за консултация.
![]() |
Британската библиотека е втората по големина библиотека в света след Конгресната библиотека във Вашингтон. В нея се съхраняват над 150 млн. единици – книжовно богатство на човечеството. Посещава се от 16000 читатели дневно, които ползват нейните информационни ресурси. Част от тях са и знаменитите ръкописи на Леонардо да Винчи.