Преподавателки от нашия университет бяха лектори в семинар на Дружеството за ООН в България

вторник, 16 юли 2024 9:00

Доц. д-р Моника Моралийска от катедра „МИО и бизнес“ и ас. д-р Лилия Еленкова от катедра „Индустриален бизнес“ участваха в практически семинар на тема „Пакт за бъдещето на ООН“, който се проведе на 10 юли 2024 г. в зала „Антарктида“ на Министерството на външните работи. През м. юни между Дружеството за ООН в България и нашия университет беше подписано споразумение за сътрудничество.

Семинарът беше организиран съвместно от Дружеството за ООН в България и Дипломатическия институт при министъра на външните работи на Р България. Той предостави възможност за практически упражнения на младите стажант-аташета от випуск „Александър Малинов“ и за членовете на младежката секция на Дружеството за ООН в България и имаше за цел да подготви участниците за международни преговори и формулиране на национални позиции през многостранния дневен ред в условията на съвременните предизвикателства.

Събитието беше открито от председателя на Дружеството за ООН в България посланик Владимир Сотиров, от директора на Дипломатическия институт г-жа Таня Михайлова и г-н Иван Господинов, директор на дирекция „ООН и глобални въпроси“ в Министерството на външните работи.

Гост лекторите, експерти по основните дискутирани теми, представиха на участниците проекта за реформа, заложена в пакта за бъдещето на ООН, който ще бъде приет на Срещата на върха за бъдещето на ООН в Ню Йорк през м. септември 2024 г. Планираната реформа има за цел да отговори на предизвикателствата пред многостранното сътрудничеството по критични въпроси и да преодолее пропуските в глобалното управление, като препотвърди съществуващите ангажименти, включително към Целите за устойчиво развитие. Срещата ще завърши с подписването на три документа – Пакт за бъдещето, Декларация за бъдещите поколения и Глобален цифров договор. В предложения от генералния секретар първоначален проект, по който се водят преговори, са включени пет основни въпроса: 1. Устойчиво развитие и финансиране на развитието; 2. Международен мир и сигурност; 3. Наука, технологии и иновации, дигитално сътрудничество и Глобалния дигитален пакт; 4. Младежта и бъдещите поколения; 5. Глобално управление. Реформа на глобалната финансова архитектура.

Ас. д-р Еленкова представи четвъртата тема – за младежта и бъдещите поколения. Тя наблегна на ролята на младите хора в обществото, на смисъла те да участват в процесите на вземане на решения на различни нива и развитието на подходящи знания и умения за такова участие. Тя обърна на ниските нива на интерес сред младите хора към политиката (като публично управление), както и на ниски нива на участие в образователната мобилност, по които участниците в семинара можеха да дискутират. И двете теми са от особена важност за утвърждаването на демокрацията и мира в една общност. Тя постави за разглеждане и данни от социологическо проучване на Министерството на младежта и спорта за състоянието на младите хора в България през 2023 г., според което почти половината работещи респонденти (48%) са заети в сфера, различна от специалността им. И трите теми създават възможност за ползотворни дискусии по отношение на доброто управление на хората и ресурсите.

Доц. д-р Моника Моралийска представи темата „Глобално управление и реформа на глобалната финансова архитектура“. Тя разглежда нуждата от реформиране на международната финансова система, създадена след Втората световна война, тъй като  вече не отговаря на съвременните реалности и на динамиката на глобалната икономика. Промените са необходими за модернизиране и адаптиране към новите предизвикателства, сред които са климатичните промени, социалните неравенства, финансовите кризи, неравномерното разпределение на правото на глас между развитите и развиващите се страни в международните финансови институции и др. Представянето беше върху един от единадесетте политически доклада на Организацията на обединените нации, допълващи общата й програма, който е съсредоточен върху необходимостта от приобщаваща и ефективна международна финансова система и включва серия от препоръки за нейното реформиране.

Във втората част участниците разработиха и представиха позиции по всяка тема, като отчетоха националните приоритети, а в края на практическия семинар изготвиха докладна записка до министър-председателя на Република България, с която аргументираха своята национална позиция по водещите теми на Пакта за бъдещето на ООН.

  

Галерия снимки от Преподавателки от нашия университет бяха лектори в семинар на Дружеството за ООН ...