Пети форум на културните и творчески индустрии между Китай и Централна и Източна Европа

четвъртък, 27 юни 2024 9:32

В УНСС се провежда Пети форум на културните и творчески индустрии между Китай и Централна и Източна Европа. Събитието се организира от Института по интелектуална собственост и технологичен трансфер „Проф. д-р Борислав Борисов“ (ИИСТТ) към УНСС съвместно с Пекинския университет за международни изследвания, Посолство на Китайската народна република в България и Crea Tech България.

Ректорът на УНСС проф. д-р Димитър Димитров откри събитието и подчерта, че Университетът вече има изградени много добри и ефективни партньорски взаимоотношения с китайски образователни институции и университети и съвместни учебни програми. Към Университета функционира Център за управление на дуалната бакалавърска програма по икономика с Университета за чужди езици Тиендзин (TFSU). Има и двойна магистърска програма по „Международен бизнес и управление с преподаване на английски език“ с Университета „Джао Тонг“, Китай.

При откриване на форума присъстваха представители на Посолството на Китайската народна република, Посолството на Република Сърбия в България, Диана Димитрова, изпълнителен директор на Национален фонд „Култура“, Милен Митев, генерален директор на Българското национално радио, представители на китайски университети и компании.

От името на президента на Република България Румен Радев с поздравителен адрес към участниците се обърна неговият секретар по култура, образование и туризъм Илин Димитров. „Уважаеми проф. Димитров, приемете моите поздравления по повод тържественото откриване на Петия форум на културните и творчески индустрии между Китай и държавите от Централна и Източна Европа. Нека чрез Вас те достигнат до всички учени, преподаватели и студенти, които с общи усилия, упорит труд, знания и талант задълбочават взаимодействието на научните и индустриални сектори на световно ниво. През годините УНСС се утвърди като лидер сред висшите училища в Източна Европа, обучаващи студенти и провеждащи изследвания в областта на икономическите и обществените науки. Университетът създаде не само традиции, а има своя запазена марка в отношенията с образователните институции в Китайската народна република“.

Поздравителен адрес от министъра на културата Найден Тодоров към присъстващите отправи директорът на дирекция „Авторско право и сродните му права” Мехти Меликов. „Темата на форума дигитални технологии, насърчаващи културните и творческите индустрии, обхваща спектър от възможности и предизвикателства. В тази връзка бихме посочили няколко теми, чието обсъждане би било полезно според нас. Това са дигитализация на творческите процеси и платформи за разпространение, културната търговия и териториална среда, ролята на дигиталните технологии в глобализирането на културната търговия и достигането на нови пазари, защита на интелектуалната собственост в електронна среда, интерактивни и мултимедийни изкуства, както и новите изисквания към образованието и професионалните умения в културните индустрии, възможности за онлайн обучение в творческите индустрии, развитие на нови професии и умения, необходими за работа в дигиталната и културната икономика“ .

Ана Илич, генерален директор на сръбската национална платформа за CCI и Lozionica, нов творчески иновативен център за творчески индустрии, подчерта, че съществуват големи възможности за по-нататъшно укрепване на партньорството в областта на културните и творческите индустрии, изкуствата и иновациите, което със сигурност може да допринесе значително за укрепването на взаимното икономическо сътрудничество.

„Културното сътрудничество е важна част от взаимоотношенията ни със страните от Централна и Източна Европа и ще продължим да работим за задълбочаване на партньорството ни в тази област“, каза Н. Пр. Дзян Ю, посланик, специален представител за сътрудничество между Китай и ЦИЕ, специален представител на правителството за 5-ия форум на културната и творческа индустрия.

„Като посланик се радвам на възможността този форум да отвори поле за нови сътрудничества“, подчерта Н. Пр. доц. д-р Желко Йович, извънреден и пълномощен посланик на Република Сърбия в България.

Директорът на Института по интелектуална собственост и технологичен трансфер към УНСС д-р Иван Начев благодари на партньорите за подкрепата при организиране на събитието и подчерта, че се надява докладите и дискусиите на форума да допринесат за развитие на сътрудничеството в областта на културните и творчески индустрии, дигитализация на творческите процеси, прилагане на иновации и намиране на решения за защита на интелектуалната собственост в електронна среда.

В рамките на събитието беше подписан меморандум между УНСС и Beijing International Studies University (BISU). Под документа подписите си поставиха ректорът на УНСС проф. д-р Димитър Димитров и проф. Ли Джиашан, декан на Националния институт за развитие на културата на BISU.

Като част от инициативите по време на събитието се проведе и изложение на български и китайски компании.

По време на форума, който продължава и на 27 юни 2024 година, представители на академичните среди и бизнеса ще се срещнат, за да обменят опит, да представят и дискутират теми, свързани с културните и творческите индустрии – иновации и перспективи за развитие, управлението на права на интелектуална собственост, дигитална трансформация, съвременни предизвикателства пред индустриите, възможности за сътрудничество между държавите от ЦИЕ и Китай.  

Преди събитието в зала „Академична“, ректорът проведе среща с китайската делегация, пристигнала за участие в събитието и с представители на държавни институции и посолства, участници във форума. От страна на УНСС в срещата участваха и доц. д-р Янко Христозов, зам.-ректор по международната дейност, доц. д-р Мария Воденичарова, зам.-ректор по научноизследователската дейност, доц. д-р Николай Крушков, ръководител на катедра „Интелектуална собственост и технологичен трансфер“, д-р Иван Начев в.и.д. директор на Института по интелектуална собственост и технологичен трансфер „Проф. д-р Борислав Борисов“ (ИИСТТ). В рамките на срещата ректорът представи УНСС, като подчерта, че той е най-големият и авторитетен бизнес университет в България. Представителите на китайската делегация изразиха благодарност за топлото посрещане.

Първият ден на форума завърши с концерт на китайски, монголски и български изпълнители.

Галерия снимки от Пети форум на културните и творчески индустрии между Китай и Централна и Източна ...