Ученици от Немската гимназия влязоха в ролята на делегати от ООН
УНСС беше домакин на ролева игра за запознаване със знакова международна институция - събитието „Моделът на ООН -„Galabov MUN“, организирано за ученици от 91. Немска езикова гимназия „Проф. К. Гълъбов“ от сдружение „Дружество за Обединените нации в България“ и нашия университет. В рамките на 3 дни - от 21 до 23 юни 2024 година - възпитаниците на Немската гимназия се запознаха със същността, дейността и целите на Организацията на обединените нации (ООН). В ролевата игра участваха 75 ученици от 9, 10, 11 клас, включително и зрелостници от вече дипломиралия се 12 клас.
Учениците влизаха в ролите на делегати от различни държави, членки на ООН, в разнообразни комитети и комисии и дискутираха важни проблеми, по които трябваше да изготвят резолюции или да вземат решение.
Домакинството на УНСС е следствие на меморандум за сътрудничество, иницииран от катедра „МИО и бизнес“ и подписан през юни от ректора проф. д-р Димитър Димитров и д-р Владимир Сотиров, председател на сдружение „Дружество за Обединените нации в България“. Проф. Димитров и д-р Сотиров присъстваха на заключителния етап на играта заедно с Н. Пр. Ирене Мария Планк, посланик на Германия в България. Сред гостите на финалната сесия бяха още доц. д-р Васил Петков, ръководител катедра „МИО и бизнес“, гл. ас. д-р Кристиан Желев, координатор по изпълнение на меморандума, председателят на младежката секция на сдружението Анна-Мария Лазарова, която е една от отличните студентки в специалност „МИО“, учители от Немската езикова гимназия, студенти и ученици.
Проф. д-р Димитър Димитров, д-р Владимир Сотиров, гл.ас. д-р Кристиан Желев, доц. д-р Васил Петков |
Основната тема, по която бяха конструирани задачите, беше „Напредък на мирните общества: Справедливост и ефективна демокрация“ като симулацията беше на английски език. Освен това учениците пресъздадоха третия и четвъртия комитет от „Общото събрание на ООН“, както и „Международния съд на ООН“.
Ректорът проф. д-р Димитър Димитров приветства гостите в най-големия бизнес университет в Югоизточна Европа, като посочи, че УНСС е точното място за такъв вид събития. „За нас е приоритет да провеждаме различни видове дискусии, срещи, конференции, защото те надграждат знанията на нашите студенти, а днешното събитие в дипломатическата сфера ще бъде от голяма полза за вас, ученици, бъдещи студенти може би в катедра „Международни отношения“. УНСС има богата 104-годишна история, а катедрата е сред най-утвърдените, като е подготвила няколко министри и заместник-министри на външните работи. Ние имаме Стена на славата, на която са изписани имената на наши видни възпитаници, които са станали част от националния и световния елит - 11 министър-председатели, около 150 министри, посланици, както и управляващият директор на МВФ доц. д-р Кристалина Георгиева. Надявам се да имате такова успешно развитие, което да ви направи част от Стената на славата“, пожела ректорът.
„За мен е чест да бъда тук, особено след като вече знам какви заслуги има вашият университет към света на дипломацията. Като бъдещи лидери, вашето призвание е да вършите дела, които да вдъхновяват, да допринесете за мирното развитие на демокрацията. Ефективната демокрация е двигателят за развитието на справедливостта и мира. Това събитие не е просто игра, то е отражение на реални световни процеси и аз съм убедена, че ще успеете да се справите с тези предизвикателства и в реалния свят“, каза Н. Пр. Ирене Мария Планк, посланик на Германия в България.
Проф. д-р Димитър Димитров | Н. Пр. Ирене Мария Планк |
Д-р Владимир Сотиров |
Д-р Владимир Сотиров, председател на Дружеството, обясни, че един от приоритетите на „Дружеството за Обединените нации в България“ е да разпространява идеите, принципите и решенията на Световната федерация на асоциациите за ООН, на която българското дружество е член от 1955 г. Освен това в българското дружество 90% са млади хора, които активно се включиха в инициативата да обучават още по-младите хора от немската гимназия.
Председателят на младежката секция Анна-Мария Лазарова също изрази благодарност към учениците за високото ниво на дискусиите и за гостоприемството на УНСС.
„Основната цел на мероприятието, което организираме, е да се повиши информираността на младите хора, както и да се предостави възможност да се впуснат във вълнуващия свят на дипломацията. Работете упорито, избирайте правилните решения пред лесните такива и не губете себе си “, каза гл. ас. д-р Кристиан Желев, преподавател в катедра "МИО и бизнес" и координатор по споразумението за партньорство.
Ученичката от 11 клас Весела Точева, водеща на събитието и председател на 3 и 4 Комитет на Общото събрание на ООН в ролевата игра, връчи наградите на учениците, които отличили се като върховни съдии в ООН по време на симулацията.
Анна-Мария Лазарова, Весела Точева, Елена Георгиева, ученици от 11 клас, д-р Сотиров, Н. Пр. Ирене Планк, проф. Димитров и тримата отличени ученици като върховни съдии в ООН в ролевата игра |