Проф. д-р Матилда Александрова, зам.-ректор: Нашият университет дава втори шанс за повишаване на оценката от матурата с два изпита във формат ДЗИ на 8 и 23 юни
Зам.-ректорът по учебната дейност на УНСС проф. д-р Матилда Александрова за това какво предстои в кандидатстудентската кампания, новите специалности и възможностите за кандидатстване
![]() |
Проф. Александрова, предлага ли УНСС нови специалности на кандидат-студентите през учебната 2024 - 2025 година?
За поредна година УНСС предлага нови, модерни и атрактивни специалности, съобразени с изискванията на пазара на труда и интересите на кандидат-студентите. За прием през новата учебна 2024 - 2025 година в УНСС се предлагат нови бакалавърски програми – „Европейска интеграция и дипломация“, която ще се изучава в редовна форма на обучение. Специалностите „Бизнес администрация“, „Публична администрация“ и „Регионално развитие“ студентите ще могат да изучават и в предпочитаната от тях дистанционна форма на обучение. Новата специалност „Здравен и делови туризъм и икономика (с изучаване на чужди езици)“ e в дистанционна форма на обучение. Специалност „Бизнес администрация“ се предлага за първи път и с преподаване на английски език.
След внимателен анализ на образователния пазар УНСС ще предложи и нови магистърски програми за учебната 2024 - 2025 година, а именно „Икономика и мениджмънт“, „Социална промяна и изкуствен интелект“, „Финанси и инвестиции в недвижими имоти“, „Големи данни и аналитичност“, „Изкуствен интелект в икономиката“. Тези специалности пряко кореспондират с професиите на бъдещето и с възможностите за висока професионална реализация. Добра практика при инициирането на нови специалности е връзката с професионални, браншови и синдикални организации. Такива са съвместните програми „Акредитация и оценка на съответствието“ с Изпълнителна агенция „Българска служба за акредитация“ и „Синдикализъм и синдикални политики“ с КНСБ. През новата учебна година на всички студенти от икономическите специалности е осигурена възможност за придобиване на допълнителна квалификация по специалност „Учител по икономика“ при редовна форма на обучение, с продължителност 3 семестъра. В края на обучението си, освен диплома за висше образование в ОКС „бакалавър“, успешно завършилите ще получат удостоверение за професионална квалификация, с което могат да се реализират и в системата на средното образование.
Водещо правило при откриването на нови специалности в УНСС е конкретното проучване и обратната връзка от работодателите и браншовите организации за необходимостта от кадри със съвременна подготовка.
Какви са възможностите за кандидатстване?
УНСС предлага модерно образование в областта на социалните, стопанските и правните науки в близо 60 бакалавърски и над 90 магистърски програми, основани на използването на съвременни методи за обучение и дигитални приложения. На кандидат-студентите са предоставени редица възможности за кандидатстване, съобразени със спецификата и профила на придобитото средно образование и осигуряващи обективно оценяване на техните знания и постижения.
УНСС е един от университетите, запазили кандидатстудентските изпити като основна възможност за прием. Всеки кандидат-студент може да се яви на един или повече кандидатстудентски изпита, организирани под формата на компютърен тест за Единен приемен изпит (ЕПИ) или на предварителен изпит във формат Държавен зрелостен изпит (ДЗИ) по български език и литература и география и икономика. Важно е да се отбележи, че за образуване на състезателния бал за класиране се взема най-високата оценка измежду положен/и кандидатстудентски изпит/и в УНСС или ДЗИ от дипломата за средно образование. За всички специалности в УНСС може да се кандидатства по документи с оценка от държавен зрелостен изпит (матура).
От 10 години в УНСС се провежда обучение с преподаване на английски език, като понастоящем това става в осем специалности, една от които е в дистанционна форма на обучение. За тези специалности се изисква сертификат за владеене на езика на равнище В2 или успешно положен в УНСС изпит за владеене на езика. За още четири специалности се изисква владеене на език, като кандидатите могат да представят валиден сертификат за владеене на някой от петте езика – английски, немски, френски, испански и руски.
Какво предстои в кандидатстудентската кампания 2024 - 2025?
Предстоящите дати за предварителни изпити във формат ДЗИ по БЕЛ ще се проведат в УНСС на 8 и на 23 юни 2024 г. Зрелостниците, за които резултатите от матурата не са удовлетворяващи, имат възможност да се явят на тези изпити и освен да тестват знанията си, завършващите гимназисти ще имат шанса да бъдат приети в най-големия и авторитетен икономически университет у нас и в Югоизточна Европа.
Редовната кандидатстудентска сесия ще се проведе в периода 2 - 5 юли 2024 г., като кандидатстудентски документи ще се приемат от 10 до 28 юни 2024 вкл. в Центъра за прием на документи в УНСС; от 10 до 30 юни 2024 г. вкл. онлайн през платформата „Уеб-прием“ на УНСС.
Шансовете на кандидат-студентите за класиране в желаната от тях специалност значително се увеличават чрез явяването им на повече кандидатстудентски изпити – както предварителни, така и в рамките на редовната кандидатстудентска сесия. Важно е да се подчертае, че за балообразуване се избира най-високата оценка, получена на някой от положените изпити.
За прием в УНСС се използва Единна информационна система, която освен онлайн подаване на документи осигурява автоматичен достъп до полезна информация при кандидатстване, подреждане на специалностите в желания от кандидата ред, получаване на информация и електронно напомняне за всички важни за кандидат-студентите срокове и дати, както и за резултатите от класирането. За оповестяване на актуална информация УНСС използва робот, който изпраща нотификация едновременно до всички кандидат-студенти. Това е съчетано с постоянно действащия колцентър, връзката с който дава възможност на кандидат-студентите да получат актуални отговори на своите въпроси и да направят своя информиран избор.