Кръгла маса „Иновации във водния сектор" се проведе в Университета

вторник, 28 май 2024 16:45

Катедрa „Икономика на природните ресурси“ на УНСС заедно с „ИДЕИН ДИЗАЙН“ ООД организираха кръгла маса на тема „Иновации във водния сектор". Инициатор на дискусионния форум е почетният консул на Монголия проф. д-р Камен Милков.

На официалния президиум в Голямата конферентна зала бяха Н. Пр. проф. д-р Камен Милков, д-р Любен Сяров, съосновател на компания за интелигентна автоматизация EasyPie digital, проф. д-р Зорница Стоянова, ръководител на катедрa „Икономика на природните ресурси“, проф. д-р Димитър Димитров, ректор на УНСС, Джери Шлусарчик от Полша, президент, основател и основен акционер в PROTE Technologies for our Environment LLC и Жечка  Калинова, собственик и управител на „ИДЕИН ДИЗАЙН“ ООД, модератор на събитието (на снимката от ляво надясно).

Целта на кръглата маса е да се представят иновативни патентовани решения във водния сектор, които комбинират изцяло базирани на природата подходи с най-съвременните технологии за обработка и анализ на данни, както и последните достижения на машинното обучение и изкуствения интелект. На форума присъстваха ръководители и експерти в областта на екологията и водите от държавни и частни организации от България и чужбина.

Ректорът проф. д-р Димитър Димитров откри кръглата маса като акцентира върху важността на темата за чиста природа и чиста вода и посочи, че с Н. Пр. проф. д-р Камен Милков са обсъждали да се организира един такъв форум. „Нашият университет се стреми да бъде зелен университет, който пази природата по всякакъв начин. Тези усилия, подкрепени от катедрa „Икономика на природните ресурси“, дават резултат. Ние като университет сме водещи в това направление с нашия фотоволтаичен парк, с разделното събиране на отпадъци, с няколкото споразумения за рециклиране на пластмаса, с меморандуми с бизнеса, които засягат и екологията, с активното разработване на нови научни изследвания в тази посока“, каза ректорът.

Проф. д-р Зорница Стоянова, ръководител катедрa „Икономика на природните ресурси“, посочи че се надява кръглата маса да бъде не само интересна и полезна, но и да бъде двигател за нови иновативни инициативи, свързани с подобряване на ефективността на използване на ресурсите и повишаване както на икономическите, така и на екологичните ползи за обществото и бизнеса.

Д-р Любен Сяров, инженер, мениджър и предприемач, който развива компанията EasyPie Digital за интелигентна автоматизация в областта на екологията, изнесе презентация за използването на изкуствения интелект и модерните технологии в откриването на течове във водопреносната система. Разясни полезността от използването на сателитни данни за засичане на течове вместо другите начини за откриването им. „Откриват се много по-бързо, виждат се по-ясно, а и икономически е много по-изгодно, разходите са около 10 пъти по-ниски. Чрез силата на изкуствения интелект и дистанционното наблюдение се гарантира бързо и рентабилно откриване на течове от магистрален водопровод, дори в отдалечени райони, като се постига 100% точност и прецизност (Leak Detection using AI)“, обясни д-р Сяров.

Джери Шлусарчик от Полша, президент на Надзорния съвет, основател и основен акционер в PROTE Technologies for our Environment LLC, представи компанията, която работи в помощ на подобряването на качеството на водите и опазването на околната среда в Полша от 1995 г. и притежава редица полски и международни патенти и награди за технологии в тази сфера. Г-н Шлусарчик запозна присъстващите със SYMBIO системата за бързо предупреждение, гарантираща безопасността на питейната вода 24/7. Представи SeaQuest технологията за поддържане за водоснабдителната система, както и технологията за намаляване на количеството утайки от отпадъчни води и подобряване параметрите на пречистените (PROTE-MOS) и трансформиране на нежеланите биоотпадъци във висококачествен, сертифициран земеделски тор, който може да се продава (PROTE-POS).

Присъстващите проявиха интерес към технологията за интензивна биоремедиация. Естествен метод за премахване на замърсяването на почвата и водата, причинено от петролни продукти - идеално решение за общините и органите, отговорни за опазването на околната среда (TIB) и за възстановяване на кристално чистата вода в езерата, справяне с концентрацията на фосфор, елиминиране на вредния цъфтеж на водораслите и насърчаване на стабилността на екосистемата (PROTE-FOS).

     

Галерия снимки от Кръгла маса „Иновации във водния сектор" се проведе в Университета ...