УНСС бе домакин на „Ден на професиите”, организиран от Ротаракт
Петима лектори от УНСС взеха участие в панелите на „Ден на професиите“, инициатива на Ротаракт клубовете в България и няколко Интеракт клубове. Събитието, което се провежда за първи път в УНСС, е ежегодна инициатива, която подкрепя ученици и младежи да открият своето професионално призвание.
При откриването проф. д-р Цветана Стоянова, зам.-ректор по институционално и бизнес сътрудничество и студентски политики, изрази удоволствието си да посрещне в УНСС участниците в събитието и да ги поздравя от името на ректора проф. д-р Димитър Димитров: „Радвам се, че сте тук и сте мотивирани да получите информация за това какви възможности за професионална реализация предоставя нашия университет по шестте професионални направления, в които обучава студенти. УНСС е с близо 104-годишна история, но в същото време, бе отличен с наградата „Бранд на България“ в категория „Най-иновативен университет в България“. Това е доказателство, че в УНСС се срещат традицията и модерността.“
Проф. Цветана Стоянова обърна внимание, че към УНСС работи единственият Междууниверситетски център за развитие на кариерата, който ежегодно публикува над 1000 обяви на наши партньори работодатели.
„За Университета и ръководството е важно да предоставим добра материална база за обучение, но и за живеене на нашите студенти. Предлагаме 12 общежития, повечето реновирани изцяло. Имаме и чудесна спортна база. Вчера се проведоха състезания, организирани от АИУБ, в които се включиха над 200 средношколци в три вида спорт. Разполагаме и с най-модерната библиотека, която е номинирана за „Библиотека на България“. Нашите преподаватели са както изявени лектори, така и заемащи множество ръководни позиции в държавата и бизнеса. Опитваме се да осигурим най-добрите условия във всички направления и да предлагаме множество възможности.“
Проф. Цветана Стоянов пожела на присъстващите да направят правилния избор за специалност и професия. „Сигурна съм, че това, което ще чуете днес, ще ви помогне да се насочите към УНСС.“
Радослав Тонев, вицепрезидент на Ротаракт Пловдив-Филипопол и възпитаник на УНСС, пожела на присъстващите да изберат подходящата за тях професия.
В панел „Икономика и финанси“ участваха доц. д-р Ангел Марчев, преподавател в катедра „Управление“, който има над 20 години преподавателски опит в прилагането на иновативни методи на обучение в УНСС. Лектор в този панел беше и д-р Кристиян Желев, гл. ас. в катедра „МИО и бизнес“ и бизнес лектор и обучител по различни програми за ученици, студенти и възрасти, съставител на програми. Той участва и в редица международни проекти, свързани с образованието и развитието на таланти.
В панел „Право“ лектори бяха д-р Стефан Радев, гл. ас. в катедра „Публичноправни науки“ в Юридическия факултет, като в момента е и част от състава на Института по интелектуална собственост и технологичен трансфер към УНСС, и Николай Бошнаков, студент V курс в специалност „Право“, който се обучава и по модулната програма „Справедлив преход към устойчиво общество и право на климатичните промени“ в Университета на Тилбург по инициативата ENGAGE.EU, бил е част от отбора на УНСС на състезанието по международно публично право Philip C. Jessup.
![]() |
Лекторите от първите панели - д-р Кристиян Желев и Николай Бошнаков |
В панел „Международни отношения“ гост лектор беше Александра Гайтанджиева, студент IV курс, в специалност „Международни отношения“, председател на Студентската асоциация за изследване на международните отношения (САИМО) и носител на наградата „Студент на годината на УНСС“ в категория „Доброволец“ за 2023 г. От началото на настоящата година тя е младежки делегат към Конгреса на местните и регионални власти към Съвета на Европа.
Другите панели бяха: „Бизнес и мениджмънт“, „Маркетинг и комуникации“, „Компютърни науки“, „Архитектура и строителство“, „Медицина“ и „Педагогика“.
Проведоха се и работилниците „Успешни стратегии при кандидатстване за работа“, „Развий умения на бъдещето“ и „Какво иска да види работодателят в своите служители“. Към събитието имаше и работилници, които помагаха на желаещите да разберат коя професия им пасва най-много, да усвоят уменията на бъдещето, да подобрят автобиографията си и да повишат увереността си в процеса на интервюто за работа.
Националната инициатива „Ден на професиите“ на Ротаракт ще се проведе и в Севлиево, Враца, Добрич, Пловдив и Варна.
„Събитието е идеално за млади хора, търсещи да усъвършенстват себе си професионално, както и за такива, на които им предстои да започнат първата си работа или се затрудняват да направят още тази крачка“, казват организаторите.