Екипът на УНСС се запозна с промените в предстоящите процедури за програмна акредитация
В УНСС се проведе семинар по въпросите на предстоящите програмни акредитации на професионалните направления и докторски програми на Националната агенция за оценяване и акредитация (НАОА), на който присъстваха ректорското и деканското ръководство на Университета за национално и световно стопанство, заместник-деканите по учебната работа и научноизследователската дейност, главните секретари, ръководителите катедри и представители на комисиите, които работят по акредитациите, както и преподаватели и служители в Университета.
Основната цел на семинара бе да се запознае колегията с въведените от НАОА процедурни и съдържателни промени в програмната акредитация на професионалните направления и докторски програми.
„Задачата е много сериозна и всички вие разбирате, че трябва да се подготвим много добре, за да получим съответните акредитации. Предстоящите програмни акредитации по всички професионални направления в нашия университет, а също и на докторските програми са приоритет № 1 на нашия университет. Защото от акредитацията зависят оценките, отпуснатите бройки, оценяването на качеството и съответно бюджетът на Университета“, каза ректорът проф. д-р Димитър Димитров, откривайки семинара.
Заместник-ректорът по учебната дейност и председател на Комисията по акредитация проф. д-р Матилда Александрова обясни, че семинарът ще запознае присъстващите с новите моменти в процедурите, като график, нова документация, която следва да се разработи, нови показатели и необходимата първична информация, която трябва да се събере и която е от изключително важно значение. Националната агенция за оценяване и акредитация е въвела нов подход, който е свързан с попълване на електронни таблици, въвеждане на електронни облачни услуги, които изискват на катедрено равнище да бъде събрана първичната информация, а след това на факултетно и университетско ниво да бъде обобщена.
„Надяваме се чрез представените добри практики, дейност и тенденции за развитие в рамките на цялостната стратегия на Университета ние да затвърдим тази най-висока оценка за институционална акредитация, която получихме от НАОА. Да покажем, че на равнище професионално направление и докторски програми можем да бъдем еталон за останалите университети, да защитим престижа на нашия университет като най-големия университет за бизнес науки в Югоизточна Европа“, каза проф. Александрова.
Бяха представени следните презентации:
Проф. д-р Галина Младенова, председател на Постоянната комисия по стопански науки и управление на НАОА, говори по темата „Промените в програмната акредитация на професионални направления: специфика на събирането и представянето на първичната информация и ключовите критерии“. Тя разясни също така и процедурните особености при акредитацията на докторските програми.
Проф. д-р Матилда Александрова, зам.-ректор по учебната дейност и председател на Комисията по акредитация, изнесе презентация на тема „Акредитационни процедури за програмна акредитация на професионални направления (ПН) в УНСС – тенденции на развитие, насоки за подобрение и добри практики “. Тя представи спецификата на качествените индикатори по всеки един от 10-те стандарта от критериалната система на НАОА и даде конкретни насоки и препоръки към катедрите как да документират и представят докладите-самооценка, запозна ги с добрите практики, които им носят конкурентни предимства. Направи обобщение на силните и слабите страни на създадената организация за осигуряване на контрол на качеството в ПН.
Доц. д-р Елена Симеонова, главен секретар по акредитацията, представи презентацията „Програмна акредитация – въпроси и решения“. Тя акцентира върху основни моменти от таблиците с първична информация, като засегна въпроси, които вече са възникнали, и съответните им решения.
На семинара бяха обсъдени и различни организационни въпроси, свързани с подготовката на докладите-самооценка по предстоящите в УНСС програмни акредитации в Професионалните направления 3.3. „Политически науки“, 3.6. „Право“, 3.7. „Администрация и управление“ и 3.8. „Икономика“.