Националната търговско-банкова гимназия отбелязва своята 111-годишнина с 25-ия панаир на виртуалните предприятия
Националната търговско-банкова гимназия, която заедно с УНСС е съосновател на Асоциацията на икономическите училища в България (АИУБ), събра елита в държавната администрация и бизнеса с впечатляващия брой учебно-тренировъчни предприятия, които се състезаваха на нейния 25-и панаир.
Министърът на образованието и науката проф. д-р Галин Цоков откри ежегодния училищен панаир на Националната търговско-банкова гимназия, в който тази година участие взеха 64 учебно-тренировъчни фирми. Със събитието училището отбелязва своята 111-годишнина и 25 години от стартирането на проект „Интегративно практическо обучение“.
![]() |
„Вече четвърт век вие реално променяте образованието с тази ежегодна инициатива“, подчерта проф. Галин Цоков. По думите му подобни проекти показват връзката между практиката и теоретичната подготовка и ползите от компетентностно ориентираното образование. „С това, което правите, вие формирате реални умения, които ще са ви нужни в утрешния ден, за реализация в икономиката, основана на знанието. Още по-ценен е екипният дух, който виждам при подготовката на всеки от проектите ви, и изграждането на идеи, основани на приятелството“, каза още министърът.
Сред официалните гости бяха проф. д-р Даниела Фесчиян, председател на Асоциацията на икономическите училища в България (АИУБ) и г-жа Гергана Кирилова, директор на дирекция „Кабинет на ректора“.
![]() |
Проф. Фесчиян поздрави участниците в панаира от името на ректора на УНСС проф. д-р Димитър Димитров и от името на АИУБ, като подчерта, че това е празник на училището с най-много учебно-тренировъчни фирми в света. „Това, което показвате днес, е повод за гордост и радост. Не ми е известно друго училище с толкова постижения, с толкова лауреати и с толкова успехи. Това го дължите на изключителното си ръководство в лицето на г-жа Емилия Иванова и на невероятните преподаватели. Скъпи ученици, ние виждаме един изграден мост между средното училище и бизнеса. Всички вие сте победители, защото показвате качеството на обучението си“. Проф. Фесчиян използва случая да поздрави и лауреатите от състезанията на Асоциацията на икономическите училища. „С г-жа Емилия Иванова градим тази Асоциация вече 10 години, за да има здрав мост, който да свърже и университета с вас“, заключи председателят на АИУБ.
![]() |
През учебната 2023/2024 над 156 хил. ученици се обучават в професионални направления, а техният брой се увеличава с всяка изминала година, по данни, изнесени от министъра на образованието при откриването на изложението.
![]() |
![]() |
![]() |
Училището разработва проектът „Интегративно практическо обучение” от 1997 година. Според специалността си гимназистите създават учебни търговски банки, фирми, митници и др. Осъществяват се стажантски програми в България и в Швейцария и участия в международни състезания на Световната организация на учебните предприятия PENINTERNATIONAL. През тези 25 години, в които се развива проектът „Интегративно практическо обучение“, отбори на гимназията са взели участие в повече от 100 международни бизнес състезания и панаири в Австрия, Германия, Испания, САЩ, Словакия, Финландия, Франция, Швейцария, Босна и Херцеговина, Латвия, Коста Рика. Спечелени са повече от 360 отборни и индивидуални награди.
![]() |
![]() |
Националната търговско-банкова гимназия е училището с най-много учебни предприятия в света – 64 формирования, с повече от 800 ежегодно участващи ученици. На тазгодишното издание на панаира участват всичките 64 формирования – 20 учебни банки, 6 учебни застрахователни компании и 38 учебни търговски фирми с най-различен предмет на дейност. Те имат 43 ментори и спонсори – банки, фирми, застрахователни компании от реалния бизнес, които осигуряват методическа и финансова помощ за работата по проекта.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |