Преподаватели по предприемачество от УНСС допринесоха за подготовката на студенти от водещото в предприемаческото обучение неправителствено висше училище в Ахмедабад, Индия – Университета „Ел Джей“
Доц. д-р Костадин Коларов и гл. ас. д-р Силвия Георгиева бяха поканени от Университета „Ел Джей“ в гр. Ахмедабад, Индия, да изнесат цикъл от лекции пред студенти от интегрираната програма за бакалаври и магистри и програмата „Предприемачество и фамилен бизнес“ в периода 15 – 25 януари 2024 г.
Лекциите бяха организирани в паралелни потоци, като водещите акценти бяха върху глобалното предприемачество и предприемаческите възможности в България и Европа, социалното предприемачество в неговите национални специфики, така че двамата преподаватели да имат възможност да запознаят максимален брой студенти с новостите в актуалните предприемачески теми.
![]() |
От ляво надясно: г-жа Уржа Джоши, д-р Вирал Шах, доц. д-р Костадин Коларов, гл. ас. д-р Силвия Георгиева |
![]() |
![]() |
![]() |
Работата в университета бе предшествана от официална среща с основателя и директор на бизнес инкубатора „Антрапреньор“ при университета „Ел Джей“ д-р Вирал Шах.
Доц. Коларов и д-р Георгиева бяха сред специално поканените гости на организирания за първи път „Национален ден на стартъпите“ в Индия по инициатива на министър-председателя Нарендра Моди на 16 януари 2024 г. На това събитие в университета присъстваха близо триста представители на градската стартъп екосистема – начинаещи и опитни предприемачи, инвеститори, банкери, консултанти, изследователи и преподаватели по предприемачество.
![]() |
По покана на почетния вицепрезидент на университета д-р Динеш Авасти (заемащ позиция еквивалентна на ректор) двамата български преподаватели имаха възможността два пъти да се срещнат и да проведат разговори с него. По време на първата среща той сподели част от своя опит в развитието на предприемаческото образование и обучение не само в Ахмедабад, но и в още 15 икономически значими града в Индия и над 50 страни в Азия, Африка и Латинска Америка, включително в създаването на центрове за обучение по предприемачество. До 2015 г. д-р Авасти е бил директор на Индийския институт за развитие на предприемачеството в Ахмедабад – най-престижната индийска институция в областта на предприемачеството.
Втората среща бе след приключване на цикъла от лекции, на която бяха споделени впечатленията относно проведеното обучение с направени паралели между опита на двете страни – България и Индия, и бе изразена признателност за изключителния принос на доц. Коларов и д-р Георгиева към програмата за академичен обмен на отдела за международна дейност на Университета „Ел Джей“, за което вицепрезидентът д-р Авасти връчи специално изработени плакети.
![]() |
Сред постигнатите резултати от участието на доц. Коларов и д-р Георгиева в обучителната програма на Университета „Ел Джей“ са подготовката за подписване на споразумение за участие в проектно предложение по програма „Еразъм+“, финализиране на организирането на лятна школа за студентите на индийския университет в УНСС през тази година, организиране на два съвместни уебинара, посветени на женското и младежкото предприемачество и техните социални измерения, подготовка на съвместни публикации в областта на предприемачество, които ще бъдат предложени за публикуване в индексирани списания.
Преподавателите от УНСС бяха посрещнати и съпровождани през целия им престой от ръководителя на отдела за международно сътрудничество г-жа Уржа Джоши. За гладкото протичане на преподавателската работа от голямо значение бе помощта на преподавателите по предприемачество.